Потрапив під колеса – плати: Верховний Суд прийняв нову постанову

13 грудня 2019 АвтоДіло, Кримінал
Share Button
Пішоходи, які опинилися винуватцями ДТП, тепер зобов'язані відповідати матеріально за свої дії – таке рішення днями прийняв Верховний Суд України (ВСУ).

Юристи кажуть, що така відповідальність і раніше  була прописана в Цивільному кодексі (ГК), але на практиці суди її майже не застосовували. Тепер судді при розгляді таких справ зобов’язані враховувати рішення ВСУ.

На думку правознавців, це обіцяє революцію в судах і на дорогах, головним підсумком якої може стати зменшення кількості ДТП з вини пішоходів. Останні стануть обережнішими при переході вулиці, адже можна втратити не тільки здоров’я, а й гроші. Про це повідомляє “Сьогодні”.

“Багато років існувала судова практика, згідно з якою, якщо пішохід сам постраждав в ДТП, то в позові власника автомобіля до нього відмовляли, – роз’яснив юрист Вадим Володарський. – Мовляв, пішохід – не господар джерела підвищеної небезпеки (таким за законом вважається будь-який транспорт). І стягувати з нього за “пошкодження джерела підвищеної небезпеки”, нібито, не було підстав. Опубліковане рішення – відмова від цієї порочної практики”.

Юрист Володимир Столітній доповнює, що пішоходи є таким же повноправним учасниками дорожнього руху, як і водії автотранспорту, велосипедисти і тощо. І згідно з Правилами дорожнього руху (ПДР), мають не тільки права, але й обов’язки – перед виходом на проїжджу частину пішоходи повинні впевнитись у відсутності транспорту, що наближається. Також пішоходам  забороняється раптово виходити чи вибігати на пішохідний перехід; допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину”, – перерахував Столітній.

На жаль, чимало пішоходів вимоги правил ігнорують і стають винуватцями ДТП. За даними патрульної поліції, за 10 місяців 2019 року в Україні з вини пішоходів сталося 579 ДТП з потерпілими (2,7% від усієї кількості ДТП з постраждалими), загинуло 83 людини (3% від усієї кількості загиблих в ДТП), травмовано 533 людини (2% від усієї кількості загиблих в ДТП). Цих жертв можна було б уникнути за умови дотримання пішоходами правил дорожнього руху.

Але, за словами патрульних, існує безліч випадків, коли пішохід, який раптово вибіг на дорогу, не постраждав, але водій, уникаючи наїзду на нього, врізався в інший автомобіль, стовп, огорожу і т. ін. У цьому випадку довести провину пішохода дуже складно, а стягнути з нього відшкодування матеріальних збитків було нереально. Тепер ситуація може змінитися.

Водночас правники запевняють, що довести вину пішохода дуже складно. Для цього потрібна “залізна” доказова база, найкраще, якщо це буде відеозапис з авторегістатора в машині або з встановленої на стовпі або будівлі відеокамери. Допоможуть і експертизи, але вони можуть тривати роками і обійдуться недешево.

Також відомо, що матеріальні збитки можна стягнути не тільки з живого потерпілого пішохода, а й з загиблого – вірніше, з його спадкоємців, але не більше, ніж в розмірі отриманої спадщини. Можливо, цей факт послужить для живих пішоходів додатковим стимулом “подивитися ліворуч, потім направо”, перш ніж переходити вулицю.

Нагадаємо, нещодавно на дорозі Львів – Самбір – Ужгород водій автомобіля «фіат скудо», мешканець Старосамбірського району, здійснив наїзд на пішохода,  який переходив дорогу поза пішохідним переходом. Внаслідок ДТП пішохід від отриманих травм помер на місці події.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі