10 підсумків місцевих виборів

Share Button
Фото з вільних джерел
Короткі висновки про місцеві вибори 2020.
ЯВКА.
Було найменше голосуючих за всю історію. Але, по-перше, це вибори під час епідемії. По-друге, помилка порівнювати місцеві вибори в 1994-2006 з явкою 2010-2020 років, оскільки раніше вибори були об’єднані з обранням Верховної Ради. Колись люди приходили обирати народних депутатів, а місцеві бюлетені їм давали «в придачу». Зараз усі прийшли саме на місцеві-2020, навіть в умовах переляку вірусом.
Крім того, явка зменшується також тому, що стає менше випадків «голосувань за інших виборців», тобто чим менше фальшувань на дільницях – тим менша явка.
РЕЄСТР.
У реєстрі виборців знаходяться всі громадяни, які поїхали на заробітки, живуть в інших містах, є багато мертвих душ. Зміна виборчої адреси була тільки до 10 вересня, тому дуже мало людей її змінили. Враження, що схемою активніше користувалися махінатори та фальсифікатори, ніж реальні громадяни. Більшість спробували змінити виборчу адресу напередодні голосування, бо у нас так все робиться, в останній момент, але вже було пізно. В результаті, адресу змінило значно менше людей, ніж на попередніх виборах у 2019 році. Тому, коли ми оцінюємо зменшення явки, варто згадувати про ці фактори, адже в Україні все більше людей живе реально за іншою адресою, ніж там, де зареєстровані.
ЧЕРГИ.
В багатьох випадках, саме черги зменшили кількість бажаючих голосувати. Хтось побачив їх в новинах, хтось особисто, хтось просто почув. Серед моїх знайомих були такі, які йшли з черги та поверталися ввечері, але так робить тільки свідома меншість!
ПАРТИЗАЦІЯ.
Мій прогноз, що це для правлячої партії стане проблемою, справдився. Президентська партія помилилася, збільшуючи кількість рад, де вибори пройшли на партійні основі. Замість кадрово сконцентруватися на 52 великих міст та обласних рад, президентська «Слуга народу» зробила сотні партійних списків, розпорошила зусилля та програла іншим партіям. Саме тому ці зміни так гаряче підтримала опозиція, адже всім було очевидно, що чим більше рад буде партизовано, тим більше опозиція отримає мандатів. Президентська сила могла мати повну більшість майже в кожній раді за рахунок самовисуванців, а отримала партійно налаштоване проти Президента місцеве самоврядування навіть на рівні багатьох сільрад.
РАЙОН.
Районний бюлетень був зайвий, люди, які балотувалися туди та навіть перемогли, досі задають запитання, що це за ради та чим вони будуть займатися. І задаватимуть ці питання ще довго, адже на місцевому рівні досить двох рівнів органів місцевого самоврядування, або громади та області або громади та райони, але трьох рівнів (громада, район та область) точно забагато!
МОЛОДЬ.
Черги також створювалися від того, щоб було багато бюлетенів (в середньому – 4) та їх було важко заповнювати. Чим більше черг, тим менше голосує молоді, а молодь – основний виборець Зеленського. В окремих громадах молодь була за інші політичні сили, але в національному контексті, це був саме виборець «Слуги народу». Отже, додавання окремого бюлетеню в райради та ускладнення системи голосування зіграло з ініціаторами поганий жарт.
ЯЙЦЯ.
Наші виборці скопіювали олігархів, які розкладають яйця у різні кошики, тобто часто голосували за різні партії у різних бюлетенях. Таким чином, партизація боляче вдарила по самій же «Слузі народу», адже виборець, який вже підтримав Зеленського в місцеву, чи районну раду, ставив в обласну раду галочку за іншу партію.
ПЕРЕМОЖЦІ
Люди обирали переважно тих, кого знають та вже бачили в роботі. Надавали перевагу перевіреному та зрозумілому, навіть тоді, коли воно мало їх задовольняє. Після електорального повстання виборців у 2019 року проти старої політики, зараз молодим, новим та свіжим пробиватися стало набагато важче.
ПРИЄМНЕ.
Вибори на місцевому рівні показують, на скільки великою є різниця між інтернет-бульбашкою, в якій живуть активісти, та реальним життєвим простором. Для перемоги мало зібрати команду хороших лідерів, а потрібно зайти в кожну хрущовку та познайомитися з кожним пенсіонером громади. Ті, хто це роблять, долають 5% бар’єр!
Цікаво? Чому ще приділити увагу?
ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ.
Розвиток самоврядування може і виграти, і програти від цих результатів. З одного боку, голос низів буде чітким, незалежним від Києва, але з іншого боку, у центру виникає спокуса згортати децентралізацію, передусім фінансову. Децентралізація опинилася на роздоріжжі!
Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі