Дмитро Посипанко

Дмитро Посипанко

Журналіст, політичний оглядач

ДумайТе, коли брешете

Share Button
Фото з відритих джерел
Давно не було так весело у львівському політикумі, як сьогодні.

А все через те, що Центр соціальних та маркетингових досліджень “Социс” оприлюднив результати свого соціологічного дослідження “Соціально-політична ситуація у Львові”, яке він проводив з 17 по 23 червня і опитав 2000 респондентів. З прес-релізом “Соцису” щодо результатів цього дослідження можна ознайомитись тут, а я спробую коротко описати всі нюанси, на які потрібно звертати увагу, коли ви читаєте і поширюєте такі результати.

Найперше, на що потрібно звертати увагу – це хто проводив таке дослідження і хто його замовляв. Одразу мушу віддати належне, що “Социс” не приховав реального замовника і це вже великий плюс. Однак. “Социс” – це соціологічна контора, співзасновником якої є Ігор Гринів – політтехнолог Петра Порошенка у 2014 і 2019 роках. Окрім того, “Социс” неодноразово звинувачували у фальсифікаціях соціологічних досліджень (це можна навіть перевірити у звичайнісінькій Вікіпедії). Тому сліпо вірити в їхні дані просто не можна. А особливо, якщо до цього ще додати замовника цього дослідження – телеканал “Еспресо”. Засновником і номінальним власником цього телеканалу є Микола Княжицький – народний депутат від “Європейської солідарності”. Отже, і замовник дослідження, і його виконавець тісно пов’язані із однією політичною силою.

Друге. Обов’язково запам’ятайте терміни проведення дослідження – 17-23 червня, і кількість респондентів, яких вони опитали – 2000. Це знадобиться трохи згодом.

Третє. Розглянемо уже самі результати цього дослідження. Не всі, а лише найцікавіші для львівського виборця. Імітація виборів президента показала, що найбільш рейтинговим політиком, якого львів’яни бачать своїм президентом, є Петро Порошенко. Не сперечаюсь. Однак, “Социс” показує цифру – 45%. Але наголошу на цьому, що це рейтинг Порошенка серед тих, хто визначився і піде на вибори! А це уже не 2000 респондентів, як було заявлено на початку, а 1483 – тут уже не враховані 5%, які взагалі не пішли б на вибори, і 21% тих, хто не визначився. Тому насправді рейтинги набагато нижчі у всіх, і в Порошенка в тому числі. А от для чого включати у це опитування Святослава Вакарчука мені взагалі важко зрозуміти. Нагадаю, що опитування почалось 17 червня, а це через тиждень після того, як Вакарчук оголосив, що покидає велику політику.

Четверте. Розглянемо результати імітації виборів до Верховної Ради України. Тут теж “Социс” маніпулює цифрами, бо знову ж таки дає лише рейтинг серед тих, хто визначився і піде на вибори. А це мінус 504 респонденти (чверть від всіх опитаних). Насправді найбільш відповідною цифрою, яка може імітувати результати будь-яких виборів – це рейтинг серед тих, хто піде на вибори, включаючи тих, хто визначився, і тих, хто не визначився. Бо ті, що не визначились, але точно підуть на вибори – таки туди підуть і проголосують. А це чверть респондентів. Наголошую на тому!

П’ятий нюанс. Імітація виборів до Львівської міської ради. І тут кількість респондентів ще менша – 1413. Майже шість сотень респондентів не потрапили у цей реліз “Соцису”. Серед них більше п’яти сотень просто не визначились зі своїм вибором, але точно будуть голосувати на цих виборах. Це чомусь не спинило “Социс” і вони показують рейтинги у Львові без тих, хто хоче голосувати, але ще не знає за кого. Манупіляція не лише в цьому. Якщо це вибори до Львівської міської ради, то для чого у нього включати “Опозиційну платформу – За життя” чи партію Шарія? Якими є шанси, що ці партії взагалі балотуватимуться у Львові? Мені видається, що близько нуля. Звідки у соціологів гарантія, що партія Гройсмана “Українська стратегія” чи Кличка “УДАР” братимуть тут участь у виборах? Ніхто з них про це ще не заявляв. Звідки у цьому дослідженні, яке почали проводити 17 червня, з’явилась партія “Варта”, про яку публічно стало відомо того ж таки 17 червня? А нікого взагалі не насторожує, особливо в штабі “Європейської солідарності”, що за їхню партію на виборах до Львівської міської ради готові проголосувати лише 29%? В порівнянні з рейтингом у 43% до парламенту – це дуже серйозна різниця. Тобто місцеві єесівці кардинально валять рейтинги партії Порошенка у Львові?

Шостий нюанс. Це імітація виборів Львівського міського голови. Про те, що “Социс” і тут показав лише цифри серед тих респондентів, хто уже визначився і піде на вибори, я уже писати не буду. Це маніпулятивна цифра, яка кардинально відрізняється від реальної. І тут не варто тішитись прихильникам Олега Синютки, бо його 14,4% при врахуванні тих, хто не визначився, чарівно перетворюються на тих же 9-10%, які йому рахували соціологи ще в січні-лютому. Тобто рейтинг взагалі не росте. Фанатам пана Синютки необхідно задуматись, чому його персональний рейтинг вдвічі нижчий за рейтинг партії, яка його може висувати на цих виборах. Ще більше треба задуматись прихильникам львівських соціал-націоналістів зі “Свободи”. Якщо рейтинг їхнього кандидата Кошулинського у січні-лютому цього року становив близько 18%, то зараз йому “Социс” нарахував аж 9-10%. З такими темпами свободівці навіть свою фракцію у міськраду не протягнуть. А от про те, яким чином формувався список кандидатів на посаду мера Львова, мені взагалі не зрозуміло. Чому там є Михальчишин, Юринець, Добродомов, Брезіцький і якийсь нікому невідомий Кузьмак, але немає Гірняка, який уже давно оголосив про свій похід на ці вибори, якомусь адекватному поясненню не піддається. Як не піддається логічному поясненню потрапляння у цей перелік Ірини Верещук від “Слуги народу”, яка уже давно сказала, що Львів її не цікавить, і вона братиме участь у праймеріз на кандидата Київського міського голови.

Саме тому раджу не надто довіряти таким дослідженням. Саме через сукупність усіх цих нюансів дане дослідження і потрапило у #політичнийтреш

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі