Дмитро Посипанко

Дмитро Посипанко

Журналіст, політичний оглядач

Підозрілий Мальський. Продовження

Share Button
Маркіян Мальський
Коли я писав перший #політичнийтреш на цю тему, то знав, що рано чи пізно повернусь до неї знову. Ось пройшов місяць часу і я уже можу розповісти деталі цієї справи. Цікаво, чи прокурорка Діденко, яка тоді так сильно хайпанула на цій історії, може розповісти стільки цікавих деталей?

Одразу наголошу, що це перший #політичнийтреш, який я готував не сам. Мені допомагала редакція “Діла”, за що я їй безмежно вдячний.

Для тих, хто підзабув, про що йдеться, або взагалі про це нічого не знає, то раджу прочитати першу частину цієї розповіді. Вона називалась “Підозрілий Мальський“. Тоді залишилось дуже багато запитань, на які не було відповідей. Сьогодні на деякі з них ми дамо відповіді. Решта і далі залишається за любителькою хайпу – прокуроркою Іриною Діденко.

Отже, давайте по порядку. Насправді рішення про продаж цих земельних ділянок (а їх було нагадаю 3) приймалось не в 2019 році. І приймав це рішення не Маркіян Мальський. Реальний старт продажу офіційно розпочався ще 25 травня 2018 року із процесу відведення цих земельних ділянок. Саме цього дня голова Львівської ОДА Олег Синютка (а не Маркіян Мальський) підписав розпорядження №986, яким надав ТзОВ “Узлісся” дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 15,4412 га, розташованих за межами населеного пункту на території Стрілківської сільської ради Перемишлянського району Львівської області, для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення. Контроль за виконанням цього розпорядження був покладений на тодішню заступницю Синютки – Ірину Гримак.

Проект землеустрою розроблявся, вочевидь, дуже довго і з дотриманням усіх стандартів та вимог. Бо аж 29 березня 2019 року все той же голова Львівської ОДА Олег Синютка своїм розпорядженням №269 його затверджує. Дотримання всіх норм та стандартів посвідчують копії витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, що були додані до цього розпорядчого документу. Це ж розпорядження змінює цільове призначення нині спірної ділянки – для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення.

Тут варто зауважити, що усі учасники цієї схеми дуже скрупульозно підійшли до виконання поставленого завдання. Наскільки нам стало відомо, то для того, щоб ніхто не зміг нічого довести в подальшому, у ході зміни цільового призначення цих земельних ділянок було повністю висушене озеро площею майже 9 га. Після цього були проведені усі необхідні аерофотозйомки і лише після того, озеро знову з’явилось на тому самому місці, де і було до цього.

Але повернімось до самого процесу відчуження. Власне, продаж ділянки “без озера” був теж ініційований ще до призначення Мальського на посаду голови Львівської облдержадміністрації – розпорядження №571 від 4 червня 2019 року, яким ТзОВ “Узлісся” були надані дозволи на проведення експертної грошової оцінки цих земельних ділянок уже несільськогосподарського призначення. Підписав це розпорядження тодішній перший заступник голови Львівської облдержадміністрації, а нині перший заступник міністра з питань реінтеграції та тимчасово окупованих територій України Ростислав Замлинський.

При цьому, вказане розпорядження не лише дозволяє експертну грошову оцінку землі, а й фактично розпочинає її продаж – доручає Перемишлянській райдержадміністрації укласти від імені Львівської облдержадміністрації договір з ТзОВ “Узлісся” про сплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельних ділянок. Відповідно до Земельного кодексу України, а саме частини третьої статті 128, саме на етапі надання дозволу на експертну оцінку землі та укладення договору про сплату авансового внеску в рахунок оплати ціни ділянки, може бути прийняте рішення про відмову від продажу землі – наприклад, на підставі встановленої Кодексом заборони на передачу земельної ділянки у приватну власність. Перевірка цих обставин та укладення договору про сплату авансового внеску фактично робить процес продажу землі незворотним – керівник органу державної влади вже не може його зупинити, а від транзакції може відмовитися тільки покупець, якщо йому не сподобається ціна або ж він просто передумає. Щоправда, у такому випадку і сплачені авансом кошти повернути вже не вдасться.

А тепер трохи про розпорядження, яке підписав Маркіян Мальський, і яке прокурорка Діденко вважає незаконним. Нагадаю, що це розпорядження №844 від 8 серпня 2019 року. А ще були аналогічні розпорядження №842 та №843. Як ви можете самі переконатись, усі згадані в цьому тексті розпорядження є у вільному доступі на офіційному сайті Львівської ОДА і з ними кожен може ознайомитись. Правда, для цього потрібно знати їхні реквізити. Як я уже писав в першій частині цього трешу, голова ОДА ніколи одноосібно не підписує розпоряження. Перед підписом голови, будь-яке розпорядження проходить цілу бюрократичну процедуру так званого візування, коли близько десятка підлеглих очільника ОДА вичитують цей документ і за відсутності претензій і зауважень, ставлять свій підпис (тобо візу). Ми спробували ознайомитися з листком візування розпорядження №844 та додатками до нього, надіславши до Львівської ОДА та до прокуратури Львівської області відповідні запити на публічну інформації.

Так от, за інформацією Львівської ОДА, і оригінал документа, і додатки до нього … були вилучені 23 квітня 2020 року в рамках кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді. Ми, звичайно, розуміємо, що оригінал цього документа був реально вилучений на підставі рішення суду, але нам би підійшла і копія цього документу. А таких копій у Львівській ОДА зберігається предостатньо: і в канцелярії ОДА, і в електронній системі документообігу, яка працює уже давно в ОДА, і куди повністю скануються усі документи в облдержадміністрації, в тому числі додатки до розпорядження і листки з візуванням.

З копії протоколу, наданого нам Львівською ОДА, зрозуміло, що до згаданого розпорядження додавалася погоджена тодішньою т.в.о. директора департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА довідка Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, копія проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, висновок експертної грошової оцінки ділянки, проведений ПП «Експерт Тур Проект», та дві рецензії на нього інших організацій.

А от прокуратура Львівської області на наш запит порадила нам звертатись до Львівської ОДА, чим порушила Закон України “Про доступ до публічної інформації”.

На завершення, я хотів би знову повернутись до допису Управління СБУ, у якому йдеться про те, що була задокументована протиправна схема відчуження земельної ділянки та водних об’єктів розташованих в її межах, ексочільником Львівської облдержадміністрації. І у мене питання до прокурорки Діденко, яка так любить хайпувати: а де підозри усім учасникам цієї схеми? Схеми, до якої Мальський реально не мав жодного відношення і його дійсно можна звинувачувати лише у службовій недбалості. Я хочу бачити підозри всім тим, хто насправді цю схему розробив і втілив: голова ОДА, його перший заступник, усі, хто візував ці розпорядження, усі, хто готував довідки і зміни до кадастру, голова Перемишлянської РДА і т.д. згідно з переліком.

Але виглядає так, що прокурорка хайпанула, а потім дала задню і тепер всі намагаються цей скандал зам’яти компромісом. Мабуть, саме тому ТзОВ “Узлісся”, що “придбало” цю ділянку, оперативно провело інвентаризацію, визнало дефектність висновків Держгеокадастру та висловило готовність повернути землю з озером у власність держави.

Таким чином, держава Україна “отримає” назад озеро, до якого матимуть доступ лише клієнти “Узлісся”, а “Узлісся” поверне собі назад сплачені в бюджет 7 мільйонів гривень, але втратить відкати, які заплатила учасникам цієї схеми. І всі залишаться задоволені. Ну, окрім нас – пересічних українців, яких знову розвели як…

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі