Дмитро Посипанко

Дмитро Посипанко

Журналіст, політичний оглядач

Підозрілий Мальський

Share Button
Маркіян Мальський. Фото: Фейсбук
Я довго думав, чи вчорашній хайп від прокурорки області Ірини Діденко має потрапити у #політичнийтреш, чи заслуговує на окрему думку з цього питання.

І вирішив, що таки це буде #політичнийтреш, але дещо специфічний. Бо йтиметься не лише про комунікацію. Одразу наголошую, що все, що буде викладене тут – це моя особиста і можливо суб’єктивна точка зору.
Отже, вчора ввечері на сторінці прокурорки області Ірини Діденко з’являється допис, яким вона вводить в “ейфорію” місцевий політикум і такі ж медіа. “Підписала повідомлення про підозру ексочільнику ЛОДА”. Так починається її допис.

І тут всі починають здогадуватись, кому з них, адже за останні 10 років їх було аж 10 (але не забувайте, що 5 з них Львівську ОДА очолював Олег Синютка). Деякі медіа так поспішають поділитись новиною про це, що не перевіряють нічого, дають фото того самого Синютки і публікують. Треш? Треш. Комунікаційний треш? Так, саме він.

Однак не у виконанні прокурорки, а у виконанні львівських медій. Я свідомо не пишу яких, бо вважаю це некоректним. Якщо маєте бажання перевірити, кому вони належать, то Гугл вам радо допоможе. Але я насправді недаремно написав, що прокурорка хайпанула. Бо підписання підозри будь-кому у будь-якій справі ще взагалі нічого не означає. Вона справді виконала лише свої функціональні обов’язки і поставила підпис там, де зобов’язана була поставити. Далі процитую вам одне юридичне видання: “однією з найважливіших процесуальних дій у кримінальному провадженні на стадії досудового розслідування є повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, з яким кримінальний процесуальний закон пов’язує початок притягнення такої особи до кримінальної відповідальності”.

Тобто, підписавши повідомлення про підозру, прокурорка не вчинила навіть якоїсь процесуальної дії, а виключно бюрократичну. Процесуальною дією стане безпосереднє повідомлення цієї особи про підозру у вчиненні правопорушення. Але ж кого цікавлять ці нюанси?
Насправді підозрюваним став Маркіян Мальський, який на цій посаді не встиг попрацювати навіть півроку. Підозрюють його у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки (понад 7 мільйонів гривень). Це слова прокурорки Діденко. Запам’ятайте їх!

Цитую далі пані Діденко: “за версією слідства: минулоріч посадовець видав розпорядження, яким передав у власність товариству земельну ділянку площею понад 15 га, розташовану за межами населеного пункту с. Стрілки на території Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення за ціною 7231071 грн. Разом з цим, на цій ділянці насправді розміщується проточне озеро понад 9 га та прибережна захисна смуга, які, відповідно до чинного законодавства, не підлягають відчуженню з державної власності”.

І тут давайте трохи розберемося в нюансах. Якщо прочитати розпорядження пана Мальського від 8 серпня 2019 №844, то ми побачимо, що голова ОДА не передав у власність ТзОВ “Узлісся” земельну ділянку, а зобов’язав її продати цьому ТзОВ. Продати за 7 мільйонів 231 тисячу гривень. Мені видається це важливо.

Насправді, у цей день Маркіян Мальський видав аж 3 (три) таких розпорядження: 842, 843 і 844. І усіма ними він зобов’язав Перемишлянську РДА продати три земельні ділянки ТзОВ “Узлісся” за межами села Стрілки. Просто там земельні ділянки різні за площами: у 842-му – 0,0839 га за 40 тисяч гривень, у 843-му – 0,2010 га за 96 тисяч гривень і у 844-му – 15,1563 га за 7 мільйонів 231 тисячу гривень.

Коротко для тих, хто не дуже в темі. ТзОВ “Узлісся” – це підприємство кінцевим бенефіціаром якого є Ігор Кривецький – екс-нардеп від ВО “Свобода”, головний спонсор цієї партії і людина, яку більшість львів’ян знають просто за кличкою “Пупс”. А землі, які Маркіян Мальський зобов’язав продати Кривецькому, відійшли його дітищу – медичному курорту преміум класу “EDEM RESORT MEDICAL & SPA”.

Тобто, Мальського підозрюють не у тому, що він продав ці ділянки, а що він продав ділянку з озером, що заборонено законодавством. І за це прокуратура підозрює його у службовій недбалості!

А тепер читаємо вчорашній допис від Управління СБУ у Львівській області яке, за словами Діденко, оперативно супроводжувало цю роботу.

“Служба безпеки України задокументувала протиправну схему відчуження земельної ділянки та водних об’єктів розташованих в її межах, ексочільником Львівської облдержадміністрації”. А це вже трохи інша пісня! Погодьтесь!

СБУ вважає, що Маркіян Мальський створив протиправну схему відчуження земельної ділянки, і це у них задокументовано. А тепер згадайте, у чому підозрюють Мальського! Службова недбалість! Як можна пов’язати службову недбалість і протиправну схему відчуження чогось? Мені реально незрозуміло. Як на мене, якщо це службова недбалість, то Мальський міг і не знати, що він реально підписує. В такому випадку, можна навіть припускати, що його просто підставили підлеглі, які працювали в ОДА ще з часів попередника Мальського – Олега Синютки.

Якщо пригадати, що Мальського призначили 5 липня 2019 року, а розпорядження про продаж земель Кривецькому він підписав 8 серпня цього ж року, то думки про те, що його могли підставити підлеглі Синютки, стають ще більше реалістичнішими. А якщо ще й пригадати, які відносини у Синютки з Кривецьким, то у ці думки навіть починаєш вірити.

Насправді Мальський навіть по законодавству не зміг би ще змінити своїх підлеглих (хоча він і не поспішав цього робити). Але це не знімає відповідальності з самого Мальського. Бо він, як досвідчений юрист, апріорі не міг підписувати документ, про який нічого не знає. Бо він, як людина, апріорі не міг довіряти людям, які працювали на Синютку і усю президентську кампанію просто гнобили “зелених”. Та й достатньо дивно тоді виглядає, що підозрюваним є лише Мальський.

Можливо комусь відкрию таємницю, але перед тим, як голова ОДА ставить свій підпис на розпорядженні, то цей документ проходить достатньо складну і тривалу в часі процедуру візування. На зворотньому боці цього розпорядження стоїть щонайменше з десяток підписів різних чиновників. І, як на мене, їм теж потрібно вручати підозру. Тоді було б зрозумілим звинувачення у службовій недбалості.

Але виключати того, що Мальський за цей місяць на посаді зустрівся з Кривецьким і вони про все домовились, теж не можна. Тим паче, така зустріч у цей період у них була. Але тоді складно зрозуміти, чому Мальського підозрюють у службовій недбалості. Це реально схоже на шахрайські дії з метою отримання нелегальних доходів. І фактично це підтверджує УСБУ, яке говорить про “створення ексголовою ОДА протиправної схеми відчуження земельної ділянки”. І тут знову виникає питання: а хто ще залучений до цієї схеми? Невже Маркіян Мальський сам придумав і провернув цю схему? Йому ніхто не допомогав в ОДА? Невже в цій схемі немає самого Кривецького, який чи не найбільше був зацікавлений у виданні такого розпорядження?
Питань реально багато. До Мальського. До його підлеглих. До його радників і помічників. До Синютки. До Кривецького. До прокурорки області Діденко, яка в гонитві за хайпом і піаром, влізла у мутну історію, де #політичнийтреш лізе зі всіх можливих і неможливих дір.
Поки я писав цей текст, сам Мальський прокоментував одному виданню цю ситуацію, але цей коментар не знімає жодного з моїх питань. Чому? Та можливо тому, що насправді у цьому всьому є і службова недбалість Мальського, і протиправна схема Синютки? Просто прокурорка так хотіла хайпанути, що про другого забула…

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі