Юрій Раделицький

Юрій Раделицький

Депутат Львівської обласної ради, партія «За майбутнє»

Ріст цін на газ може знищити цілі галузі української економіки

Юрій Раделицький | 27 грудня 2021, 17:37 Думка
Share Button
Фото ілюстративне
Зараз назріває надзвичайна ситуація в економіці України, а Уряд має негайно зібратись та напрацювати план порятунку підприємств, особливо тих галузей які найбільш залежні від зростання цін на газ.

НАК “Нафтогаз України” прогнозує на січень ціну на рівні 73 тис. грн за тисячу кубометрів газу.

Через надмірну ціну на газ стають збиткові промислові підприємства, люди переходять на неповний робочий день, або беруть вихідні власним коштом. У перспективі скорочення робочих місць та надходження до бюджетів різних рівнів.

При такій ціні на газ займатись бізнесом стало збитковим. Найбільш відчутний удар по таких галузях:

Хімічна галузь — одна із найбільш енергомістких галузей і саме вона постраждає від дефіциту газу в першу чергу. Для українських аграріїв це може обернутись не лише ростом ціни на ЗЗР, а і відсутністю певних позицій на ринку навесні, крім того, є загроза з виробництвом кисню для лікарень перед новою хвилею коронавірусу спричиненим штамом «Омікрон»;

Аграрна галузь:

Рослинництво – вплив подорожчання газу відчувається вже сьогодні у цінах на сушку зерна, вартості міндобрив. Але з часом вплив кризи може поширюватись та поглиблюватись, адже зупинка заводів, відкладений попит на добрива і ЗЗР через високі ціни, перегляд технологій вирощування аграріями, можуть значно змінити розклади на ринку уже взимку-навесні.

Добрива – азотні добрива значно зросли в ціні аграрії не можуть собі дозволити їх купити.

Засоби захисту рослин – заводи з виробництва діючих речовин та пестицидів працюють з перебоями.

Сушка зерна – газова сушка зерна один із найпоширеніших видів на українських елеваторах.

Тваринництво –  також є напрямки, що залежать від газу напряму, а є і ті, що зазнають віддаленого впливу від супутніх впливів. Але тут ситуація однозначно буде важчою, ніж в рослинництві. По-перше, модернізація виробництва та перехід на альтернативну енергетику коштуватиме тут дорожче, по-друге, маржинальність бізнесу і так є надзвичайно низькою, а підіймати ціни не дає як низька купівельна спроможність населення, так і тиск імпортної продукції.

Птахівництво – опалення курників для виробництва бройлерів та яєць в Україні традиційно проводиться газом. Також ці тваринницькі напрямки споживають багато електроенергії, яка росте в ціні слідом за газом. Тому подорожчання найбільш ходових видів м’яса стає реальним.

Кормовиробництво – з кормами для тварин теж не усе гладко. Безсумнівно, що зростання ціни на енергоносії підніме собівартість кукурудзи, сої, соняшнику та інших культур які можуть потребувати сушки цієї осені. Подальша переробка сировини, виробництво і сушка комбікормів також зростає в ціні.

Переробка – затратними у споживанні газу є практично всі галузі аграрної переробки: виробництво цукру, олії, м’ясопродуктів, молочних продуктів, борошна тощо. Окрім того, ці галузі зазнають значного впливу споживчої інфляції, яка росте слідом за цінами на газ, а відповідно зростає навантаження на зарплатний бюджет, закупку ресурсів виробництва, обладнання тощо.

Цукор. Підвищення ціни на газ — убивче для галузі. Адже 60-70% в собівартості продукту — це енергетична складова.

Олія – зростання вартості сушки на елеваторах підвищує вартість соняшнику, який теж збирається із високою вологістю через пізню сівбу. Також є тимчасовий ефект зростання ціни соняшнику через затримку зі збиранням. Відповідно, висока собівартість як сировини, так і енергоносіїв може обумовити зростання вартості виробництва олії.

Будівельна галузь – собівартість на матеріали зростає в рази, прорахувати собівартість квадратних метрів стає неможливим;

Кондитерська галузь вже заявляє про зупинку виробництва, на великих підприємствах призупиняють роботу  деякі лінії, оскільки собівартість стає дуже високою.

Ціни на молоко і хліб можуть зрости до 35%, а це відчутний удар по малозабезпеченим верствах населення.

Уряду, який провалив закупівлю газу й енергетичного вугілля на зиму, зараз необхідно виправляти помилки та діяти, а крім того ворог біля кордону і наступає нова хвиля коронавірусу.

P.S. Дану проблему не вирішиш будівництвом доріг, аеропортів у малих обласних центрах чи інших піарних об’єктів.

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі