Юрій Раделицький

Юрій Раделицький

Депутат Львівської обласної ради, партія «За майбутнє»

Зменшення бюджетних місць вбиває право українців на освіту

Share Button
Фото: ілюстративне
Депутат Львівської обласної ради (фракція «За майбутнє»), завідувач кафедри обліку й аудиту ЛНУ ім. Івана Франка Юрій Раделицький проаналізував прохідний бал на бакалаврат бюджетної форми навчання в українські навчальні заклади.

Так, цьогорічний прохідний бал у розрізі спеціальностей приблизно становить:

 • «Право» – 193;
 • «Економіка», «Облік і оподаткування», «Фінанси, банківська справа та страхування», «Менеджмент», «Маркетинг», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» – 188;
 • «Журналістика» – 195;
 • «Комп’ютерні науки» – 184;
 • «Міжнародні відносини» – 195;
 • «Туризм» – 187;
 • «Германські мови» – 193.

Безкоштовне навчання з такими прохідними балами можуть собі дозволити:

 1. обдаровані діти;
 2. діти батьків, спроможних оплатити репетиторів для підготовки до здачі ЗНО і витратити на це близько 1,5 – 2 тис. євро.

Чого домагається Уряд такими недолугими реформами? Зменшуючи державне замовлення, забирає у дітей можливість отримувати безкоштовну освіту за престижними напрямками.

Як батьки можуть дозволити собі оплатили платну форму навчання для дітей (23 – 40 тис. грн в рік) у часи спаду економіки і зростання безробіття? Марні обіцянки уряду про створення 500 тис. нових робочих місць до уваги не беремо.

Для того, щоб вимагати такі високі бали при вступі на бюджетну форму навчання, спочатку треба забезпечити належну якість освіти по всій країні, в кожній територіальній громаді, щоб у кожній школі були кваліфіковані вчителі зі всіх предметів. Замість того, щоб вирішувати дане питання, виконавча влада поділяє дітей на сорти:

 1. діти з міст, престижних шкіл, багатих сімей;
 2. діти зі сільських шкіл, діти батьків, які не можуть профінансувати їм репетиторів.

Замість того, щоб підвищити заробітну плату вчителям, викладачам і, разом з тим, престижність їхньої праці, бажання українців ставати педагогами – навпаки, зменшуємо фінансування освіти.

Попри обіцяну «Слугами народу» зарплату педагога на рівні 4 тис. дол., варто її збільшити бодай до 10 – 15 тис. грн.

Огидно чути, що вчителі, викладачі із вченими званнями, науковими ступенями їдуть влітку на сезоні роботи за кордон для того, щоб вижити. Ганьба такій владі та її безглуздим реформам.

Вже сьогодні у школах України є кадрові проблеми з вчителями математики, фізики, хімії, біології. Ніхто не вступає на навчання до аспірантури, а це важлива ланка у ланцюжку підготовки кадрів для перспективного майбутнього. Молоді науковці змушені полишати роботу у вищих навчальних закладах через мізерну заробітну плату. Таким чином, ми успішно перетворюємося у сировинний придаток розвинутих країн.

Описані тенденції – прямий шлях української молоді до еміграції. Та ж Польща уже надає студентам можливості безкоштовного навчання та стипендії…

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі