Експерти розповіли, на що зростуть ціни в Україні до кінця року

30 жовтня 2020 Економіка
Share Button
Фото: ілюстративне
В Україні дорожчають багато щодня затребуваних товарів та послуг. Це видно з даних Держслужби статистики і підтверджено економістами. Але є й товари повсякденного попиту, які зараз коштують дешевше, ніж дев'ять місяців тому.

Про це пише “Сьогодні“.

Найбільше з початку року подорожчали яблука: у розпал сезону вони коштують на 37% більше (на 6 грн/кг), ніж минулої зими. На 33%, або на 9 грн/кг, подорожчала з початку року гречана крупа. На 14% подорожчали жарознижувальні, на 4% – антибіотики, на 4,5% – цукор, на 1,6% – хліб і ковбаса. Через регулярне підвищення акцизів на 15% більше коштують цигарки.

Зазначаєтья, що загалом у третьому кварталі порівняно з початком року подешевшали 6 позицій, подорожчали 12 позицій з 20, на 2 позиції ціни збереглися: це свинина і горілка. Але якщо ціни на свинину то знижувалися, то зростали, то горілка встановила рекорд стабільності – її вартість незмінна 9 місяців.

Відтак, у грошах з початку року наш кошик подорожчав на 198 грн.

Фото: Сьогодні

За словами економмістів, товари, які подорожчали, можна поділити на дві групи – ті, ціна яких у другому кварталі збільшилася на 10%, і ті, вартість яких зросла ненабагато.

“Помітно подорожчали тільки яблука, гречка, цигарки і ліки, все решта зросло в ціні менше, ніж збільшилася середня по країні зарплата. Рік тому в Україні був хороший урожай яблук, і ціни у вересні 2019 року впали до демпінгових – нижче 10 грн/кг. Але зараз яблука коштують втричі дешевше, ніж три місяці тому – в середньому 22 грн/кг в супермаркетах, на ринках їх продають по 13-15 грн/кг”, – пояснює член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Експерт каже, подорожчання гречаної крупи було прогнозованим, гречки в минулому році посіяли мало, запаси закінчуються, а імпорт з РФ і Казахстану під забороною.

Як відзначив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, вартість цигарок у нас зростає приблизно на 20% на рік (в цьому році близько 10 грн за пачку цигарок середнього класу, або до 50-52 грн). На них щоквартально підвищуються акцизи приблизно на 5%. Так буде, поки ціна не досягне 90 грн за пачку (3 євро) – таке зобов’язання Україна взяла на себе ще у 2016 році, підписавши Асоціацію з ЄС.

Натомість директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко пояснює зростання цін тим, що попит на них знизився через невисоку купівельну спроможність населення, доходи якого впали в карантин, або був надлишок пропозиції, як на яйця.

Експерти прогнозують, що до кінця року прискориться зростання цін майже на всі позиції, насамперед на хліб і борошно.

На думку Олега Пендзина, хліб і борошно подорожчають у четвертому кварталі на 10-12%, оскільки зерно коштує більше на 20%, ніж рік тому.

“На 4-6% зросте в ціні соняшникова олія, оскільки менший урожай соняшнику, припиниться зниження цін на курятину, на неї відновлюється попит, подорожчають яйця”, – зазначив він.

Експерт Олексій Дорошенко вважає, що об’єктивним є лише подорожчання хліба і борошна, оскільки зерно тепер коштує дорожче.

Але ціни на інші товари і послуги підстьобне активне зростання курсу долара, що почалося. Насамперед це позначиться на ліках, в тому числі на українських, оскільки в них є імпортні компоненти. З цієї причини продовжить дорожчати і паливо, йдеться у повідомленні.

“Але зростання цін на товари повсякденного попиту, передусім на продукти, стримає низька купівельна спроможність населення, тому воно виявиться нижчим, ніж могло б бути – в середньому 1,5% за квартал”, – сказав експерт.

Як повідомляється, за січень-вересень з продуктів істотно, від 3% до 11%, подешевшали курячі тушки, яйця, борошно і – традиційно – борщнабір, більш ніж наполовину. Менше, в межах 1,5%, впали ціни на свинину і молоко. А ось олія, вартість якої знизилася в першому кварталі на символічні 0,4% і залишалася стабільною до кінця другого кварталу, за третій квартал подорожчала відразу на 2,3% (близько 70 коп./л).

У свою чергу, з промтоварів дешевше, ніж на початку січня, коштує бензин, але в третьому кварталі тренд змінився. За останні три місяці пальне подорожчало на 9% (близько 2,5 грн/л), і тепер ціна літра всього на 15% нижче, ніж в січні (за півроку було здешевлення на 24%).

На думку експертів, до кінця року гречана крупа зростати в ціні не буде, тому що за вартості 38-40 грн/кг попит на неї впав. А ось цукор, що почав дорожчати, скоро подешевшає, оскільки це спекулятивний розпродаж залишків.

“Уже в листопаді буде цукор нового врожаю, і ціни на нього підуть вниз, до 11-12 грн/кг, а не 16-17, як зараз”, – сказав Охріменко.

А от ціни на горілку зміняться тільки в наступному році, вона подорожчає на величину інфляції, це прописано в законі.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі