В Україні з’явиться нова базова величина, яка у розрахунках замінить прожитковий мінімум

06 вересня 2020 Економіка, Життя
Share Button
Фото ілюстративне
У розрахунках для виплати пенсій та соцдопомоги вона замінить прожитковий мінімум, який невдовзі повинні збільшити у кілька разів.

З 2021 року Кабінет Міністрів планує запровадити нову базову величину, від якої залежатимуть соціальні виплати, надбавки до пенсій тощо.

Відповідні зміни прописані у проєкті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо упорядкування системи розрахунків розмірів прожиткового мінімуму, соціальних виплат та грошових платежів і стягнень». Відповідно до цього документу, зміни можуть набути чинності вже з 1 липня наступного року, повідомляє Радіо трек.

Базова величина, яку планують встановити для соціальних виплат – 2100 грн, і це менше від прожиткового мінімуму, який станом на 1 липня цього року становить 2197 грн (до слова, наразі експерти оцінюють реальний прожитковий мінімум в Україні у 5-7 тис. грн).

Нову базову величину планують збільшувати щороку на індекс інфляції, розповів кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.

На сьогодні соцвиплати розраховуються, виходячи з розміру мінімального прожиткового мінімуму для конкретних категорій осіб. Розмір встановлюється у державному бюджеті на відповідний рік.

Розмір прожиткового мінімуму, своєю чергою, встановлюється на основі проведення науково-громадської експертизи сформованих наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів, а також набору послуг.

Тобто, раз на 5 років встановлюється набір мінімально необхідних продуктів харчування та непродовольчих товарів для населення і на основі цього й вираховується прожитковий мінімум.

Збільшення прожиткового рівня призведе до необхідності збільшити соціальні виплати. А на це грошей в бюджеті немає. Тому Кабмін вирішив відв’язати соціальні виплати від прожиткового мінімуму. З цією метою і був розроблений законопроєкт, який передбачає запровадити для розрахунку соціальних виплат та штрафів замість прожиткового мінімуму базову величину, – пояснює Хмелевський.

Для розрахунку кожного виду соціальних виплат чи штрафів встановлюється свій коефіцієнт, пояснює Хмельовський. Коефіцієнти ці дещо збільшуються у порівнянні з тими, які діють нині.

Очікується, що в результаті цього нововведення соціальні виплати зростуть на 200-500 грн. Однак після цього виплати зростатимуть лише на індекс інфляції.

Проєкт пропонує збільшити розмір аліментів, одноразових виплат, пільг та надбавок військовослужбовцям, військовим пенсіонерам, а в окремих випадках − також і членам їхніх сімей.

Пропонується, що базові величини поділять на величини для соціальних виплат і для грошових платежів та стягнень.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі