Пішов з життя львівський Піросмані

11 грудня 2019 Культура
Share Button
Фото: Тарас Шульган
Пішов із життя вуличний художник Томас Орбеллі. Парастас відбудеться сьогодні, 11 грудня, 18.00 год. у каплиці Різдва Хрестителя Господнього Йоана, що на вул. Пекарській, 52.

Чин похорону відбудеться у четвер, 12 грудня, о 13.00 год. у каплиці на вул. Пекарській, 52. Відтак буде забезпечено транспорт для переїзду до Янівського кладовища, де буде чин погребення, повідомили у пресслужбі Львівської міськради.

Відомо, що художник помер ще 23 листопада.

«Грузин за національністю, «генієм місця» став у Львові. Його історія, як і творчість, нагадує долю Ніко Піросмані, що прожив життя у злиднях і безславно помер у комірці під сходами, а пів століття по тому його картини стали візитною карткою Грузії», – розповіла режисерка Людмила Тимошенко, яка історію вуличного художника Томаса Орбелі поклала в основу сюжету документального фільму.

Народився Томас 16 лютого 1951 року в Тбілісі. Закінчив Тбіліський Політехнічний Інститут. Як архітектор створив чимало проектів – в Батумі, Кутаїсі, Телаві, Зугдіді і Тбілісі. Його архітектурні доробки багато разів отримували вітчизняні та міжнародні нагороди і премії. Томас проектував музеї, філармонії, готелі, санаторії, ресторани, будинки відпочинку та житлові масиви.

«Далі сталася невідома життєва катастрофа (про яку не хотів розповідати) і Томас опинився на львівському вернісажі, де створив нового Себе – вуличного художника. Тепер вернісаж чи Музейну площу важко уявити без особи Томаса: скромної, подекуди неохайної, одухотвореної і натхненної, завжди інтелігентної, ввічливої і трохи сумної. Тут він малював чудернацькі картини у стилі примітивізму і продавав за безцінь, а частіше дарував. Малював на чому прийдеться – картонках, старих платівках, дощечках…», – ділиться режисерка.

За словами Людмили Тимошенко, Томас належав до когорти людей, що їх культурологи називають представниками «естетики дна» місцевого простору. «Мова про справді талановитих, обдарованих людей, що в силу особистих трагедій, драматичних поворотів долі, були витіснені за межу звичного людського буття. Там, за цією межею, вони знаходять простір необмеженої свободи – «весь світ їх дім».

Томаса неодноразово кликали в теплі оселі, проте він обрав собі інший шлях. «Художник має бути голодним: лише в холодному підвалі, при свічці, можна створити справжній шедевр», – казав митець», – зазначила режисерка.

Нагадаємо, на початку грудня помер головний художник театру ім. Марії Заньковецької, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, лауреат премії імені В. Клеха (США) Мирон Кипріян.

Читайте також: Львівська художниця стверджує, що власниця сувенірної крамниці у ВР обікрала її

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі