На Яворівщині завершують реставрацію двох старовинних дерев’яних церков

19 листопада 2019 Культура, Львів
Share Button
На Яворівщині відновлюють два дерев’яні храми XVIII та XIX століття. Це церква Успіння Пресвятої Богородиці в Морянцях, що збудована 1766 року, а також церква Різдва Пресвятої Богородиці у селі Глиниці, яка датована 1842 роком.

Обидві святині є пам’ятками архітектури місцевого значення, передає пресслужба ЛОДА.

За словами начальниці відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Ганни Харун, реставраційні роботи в храмі Успіння Пресвятої Богородиці в с. Морянці тривають з 2018 року. На реставраційні роботи витратили 200 тисяч грн з обласного бюджету та 2 мільйони 260 тисяч грн від Краковецької селищної ради.

Настоятель храму отець Тарас розповідає, що храм неодноразово перебудовувався, але зберігся у досить доброму стані до часів підпілля. А уже після відкриття церква потребувала серйозного ремонту й реконструкції.

«Це були 90-ті роки, коли громада, на території якої відкрили храм почала своїми силами відновлювати його. Мабуть те, що відновлення здійснювалося не під наглядом фахівців дало свої наслідки. Кілька років тому громада зауважила, що храм потребує капітального ремонту. Тоді ми і звернулися до департаменту, адже це пам’ятка архітектури», – наголосив отець Тарас Мица.

Інший храм у Глиницях має дві посвяти – Св. Апостолів Петра і Павла та (першу) Різдва Пресвятої Богородиці. Тут реставрація триває з 2017 року.

Читайте також: Зруйновані розписи Сосенка у церкві в Славському планують відновити

«У нас є дуже гарна пам’ятка, яка майже на 80% уже завершена. Вона теж була у надзвичайно аварійному стані. У 2017 році ми вирішили зробити першочергові протиаварійні роботи. Найбільша проблема була із центральним куполом. Підряднику вдалося встановити і вирівняти каркас церкви»

Відтак, за гроші обласного бюджету (200 тис грн) і Краковецької селищної ради (600 тис. грн), 2017 року виконали перший етап реставраційних робіт.

У 2018 році з обласного бюджету використали теж 200 тис. грн, Краковецька селищна рада додала 650,0 тис. грн. За ці кошти фахівці завершили реставрацію центрального куполу і повністю покрили його міддю; замінили підвалини, відреставрували вікна і двері та розпочали реставрацію несучих стін бабинця», – наголосив засновник ТзДВ «Львів-Реставрація» Володимир Пащак.

Довідково.

Наразі на Львівщині є офіційно зареєстрованими 8479 пам’яток культурної спадщини. З них – 3838 пам’яток національного значення та 4641 пам’ятка місцевого значення. У департаменті архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА повідомляють, що за кошти обласного бюджету продовжуються реставраційні роботи на двох пам’ятках ЮНЕСКО: дерев’яній дзвіниці храму Св. Юрія у м. Дрогобичі та дерев’яному храмі у с. Потеличі Жовківського району.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі