110 років тому у Львові з’явилася одна із найбільш упізнаваних споруд. Фото

Богдан Скаврон | 03 листопада 2021 РетроДіло
Share Button
“Ельжбета” одразу після завершення будівництва. Nowości Illustrowane, 1911 рік.
Неоготичний костел Ельжбети на Привокзальній площі завжди був окрасою Львова, навіть тоді, коли у радянські часи стояв зачинений та був пристосований під склад. Від 1991 року цей храм належить греко-католицькій громаді і освячений як церква святих Ольги та Єлизавети.

“Діло” нагадує, як і коли з’явився цей храм, який одним із перших бачать ті, хто приїжджає до Львова.

Проєкт будівництва костелу Ельжбети архітектора Тальовського, Nowości Illustrowane, 1901 рік.

Його понад столітня історія почалася 13 вересня 1903 року, коли 73-річний імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф I взяв участь у закладанні першого каменю під костел. Увага цісаря до цього будівництва була невипадковою — найвищу у місті споруд (висота храму становить 88 метрів) присвятили його трагічно загиблій дружині – імператриці Єлизаветі Баварській (Габсбурґ), відомій як Сісі.

На спорудження храму було проведено конкурс проєктів, в якому переміг професор Львівського політехнічного інституту Теодор-Мар’ян Тальовський, будівничим інспектором було призначено Яна Новориту.

Урочиста процесія до нового храму у Львові. Nowości Illustrowane, 1911 рік.

Урочисте освячення храму відбулося наприкінці жовтня 1911 року.

“Львів придбав чудову прикрасу – новий храм, присвячений св. Єлизаветі. Це, безперечно, найбільший і найкрасивіший храм у столиці Галичини. Минулої неділі якраз відбулося освячення цього храму, який будували протягом шести років на площі Солярні і того дня він відчинив свої ворота, щоб прийняти вірних”, – писала про цю подію краківська газета Nowości Illustrowane.

3. Церковні дзвони — Ядвіга, Юзеф і Якуб. Nowości Illustrowane, 1911 рік.

Водночас того дня було освячено церковні дзвони, які, за традицією, мали власні імені. Один з них, який був пожертвою від “польських пань” та єпископа Бандурського мав ім’я Ядвіга, ща два дзвони, які були придбані за коштіи мешканців міста, малі імена Юзеф та Якуб.

На початку Першої світової війни австро-угорський уряд конфіскував церковні дзвони на військові потреби.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі