Акт злуки – День соборності: сто один рік тому Україна стала єдина!

22 січня 2020 Культура, Політика
Share Button
Проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві
22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві був підписаний універсал про об'єднання УНР і ЗУНР у єдину, соборну і неподільну Україну.

Західноукраїнська народна республіка (ЗУНР) та Директорія Української народної утворились майже одночасно – у листопаді 1918 року. ЗУНР виникла після розпаду Австро-Угорської імперії та охоплювала території Західної України — Галичину, Буковину і Закарпаття. Директорія утворилась внаслідок повстання проти режиму гетьмана Павла Скоропадського, її метою було відновлення Української народної республіки з центром у Києві.

Представники ЗУНР Дмитро Левицький та Лонгин Цегельський 1 грудня 1918 року приїхали до Фастова, де на той час знаходилась ставка Директорії. У підсумку вони підписали попередній договір про об’єднання, за яким ЗУНР ставала Західною областю УНР, зберігаючи за собою права «територіальної автономії». Від імені Директорії його підписали Володимир Винниченко, Симон Петлюра, Федір Швець та Опанас Андрієвський.

У середині грудня 1918 року гетьман Скоропадський зрікся влади, і до Києва увійшли війська Директорії. А 3 січня 1919 року президент ЗУНР Євген Петрушевич провів у Станиславові (нинішній Івано-Франківськ) перше засідання уряду, на якому ухвалили Фастівський договір про об’єднання з УНР. Незабаром делегація ЗУНР відправилась до Києва.

Урочисто Акт злуки оголосили 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві, він був приурочений до річниці Четвертого Універсалу Центральної Ради, яким у 1918-му проголосили незалежність Української народної республіки.

Святкова церемонія розпочалась о 12-й годині. Цегельський зачитав і передав голові Директорії Винниченку ухвалу уряду ЗУНР про об’єднання. У відповідь член Директорії Швець зачитав Універсал, в якому зазначалося: «Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська народна республіка (Галичина, Буковина й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна… Віднині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

На жаль, через велику кількість зовнішніх ворогів та внутрішніх чвар новостворена держава не проіснувала довго. Вже до кінця року поляки захопили західну Україну, а всю Велика Україна – радянські війська. Однак Акт злуки став великою символічною подією для всіх українців, бо втілив мрію народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення нації. Тому з 1999 року в цей день, 22 січня, в Україні офіційно відзначають День соборності – свято єдності українців.

Читайте також: День Соборності. Об’єднані зброєю

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі