Археологи знайшли на городах Тернопільщини унікальні речі. Фото

25 жовтня 2021 Культура, Фото
Share Button
Усі вони поповнять збірку Залозецького краєзнавчого музею.

“Я так само роблю дірки в поясі – ножем або ножицями, коли поправляюся або худну, і в мене теж ремінці хаотично продірявлені довкола “заводських” отворів! Може, то мій якийсь далекий предок носив цей шкіряний пояс?” – підписав у Фейсбуці фото фрагменту знайденого пояса ХVІІ ст. із оригінальною діркою на язик пряжки та прорізаними пізніше отворами археолог, дослідник історії рідного краю, директор Залозецького краєзнавчого музею Василь Ільчишин, передає “Еспресо.Захід“.

Мова йде про рідкісні артефакти, що їх у Залізцях на Тернопільщині на приватних присадибних ділянках (зокрема Андрія Котовича та Петра Михальчишина) знайшла археологічна експедиція Залозецького музею та Охоронної археологічної служби Інституту археології НАН України ОАСУ за підтримки Спілки археологів України та за участі молоді громадського об’єднання ВГО СОКІЛ Залізці.

Окрім шкіряного пояса (а в Україні дуже мало насправді місць, де в археологічних шарах добре збереглася органіка) археологи знайшли також бронзовий перстень із так званим орнаментом “роза вітрів”, який часто зустрічається на пам’ятках Козацької доби ХVІ-ХVІІ ст, багато тогочасного осуду (зокрема полив’яні миски, кухлі, скляні кубки й ін.), ігрову “дзиґу” із настільної традиційно-єврейської гри “дрейдл”, якою євреї грали під час традиційного свята Хануки.

Як наголошують на сторінці Залозецького краєзнавчого музею, ця археологічна експедиція не тільки дозволила поповнити музейну збірку унікальними експонатами, а й простежити хронологію забудови давнього середмістя. А мова про містечко, яке на початку ХVІ ст. отримало  Магдебурзьке право.  Виявилося, що найраніший міський будівельний горизонт Залізців ХV-ХVІ століть презентують залишки дерев’яних будівель, збудованих на дубових палять (сваях), загнаних у болото, на якому розташувалось містечко. Як виявилося й інше – тут серед болота, у заплаві річки Серет, на острівці існувало поселення ще в дохристиянський період. Хоча що і як – з’ясовуватимуть уже під час наступних археологічних  досліджень.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі