Іван Щурко

Іван Щурко

архітектор, пам’яткоохоронець, активіст з порятунку культурної спадщини

Архітектурна спадщина мусить мати свій напрям у конкурсі мікропроєктів

Іван Щурко | 23 лютого 2021 Думка
Share Button
Ілюстративне фото
На початку грудня житель Сокаля Богдан Козійчук через соцмережі оголосив збір коштів для реставрації старих дверей до приміщення міської бібліотеки.

Минулого літа Дарина Станіславська з Дрогобича намагалася зібрати гроші для реставрації дверей у кам’яницях Дрогобича.

У Львові подібна програма діє при управлінні охорони історичного середовища, в області такої нема. Але дуже треба. Може, тоді ми не так часто знаходили б старовинні двері на смітнику десь коло церков.

У Кугаєві ми з Товариством охорони пам’яток та волонтерами кілька років намагаємося рятувати церкву-пам’ятку національного значення – коштом жертводавців та волонтерів. Там до завершення реставрації вже небагато потрібно…

Всі ці об’єкти, зрештою, не вимагають космічних сум. Їх можна врятувати через конкурс мікропроєктів. Але…
Кілька днів тому на сесії Львівської обласної ради ми затвердили Комплексну програму регіонального розвитку Львівщини на 2021-2025 роки – із загальним фінансуванням 150 мільйонів. Це саме та програма, яка передбачає, що громади зможуть втілити в життя власні проєкти розвитку різного масштабу.

На реалізацію проєктів місцевих ініціатив цього року передбачено 75 млн грн, проєктів регіонального розвитку – 50 млн грн, проєктів стратегічного розвитку регіону – 25 млн грн. Усі з них мають різну верхню межу. У межах цього конкурсу точно має з’явився окремий напрям, який буде стосуватися громадських ініціатив щодо збереження об’єктів культурної спадщини. Бо у старому форматі конкурс проєктів місцевих ініціатив цьогоріч відбудеться востаннє і профінансує проєкти від 100 до 500 тисяч гривень. А вже з 2022 до 2025 року зміниться принцип фінансування: можна буде подавати проєкти на суми від 100 тис грн і вище (навіть до 3 мільйонів). Водночас, максимальна сума субвенції з обласного бюджету не повинна перевищувати 500 тис грн.

Анонсовані суми справді дозволяють реалізувати ідеї, які стосуються реставрації пам’яток чи її окремих цінних елементів. Пишучи це, маю перед очима нашу, на жаль, багатолітню ініціативу порятунку церкви в Кугаєві, або ж приміщення бібрського СОКІЛ / SOKIL. І ще цілу низку подібних об’єктів.

Громадських ініціатив у сфері збереження спадщини в малих громадах області, з‘являється щораз більше, але знаходити ресурси на подібні проєкти завжди було важко. А реставрації, крім великих об’єктів замків, церков чи палаців, потребують придорожні хрести і каплиці. Об’єктами громадських ініціатив можуть стати окремі приміщення або елементи у пам’ятках архітектури чи історичних будівлях, яким потрібен специфічний фаховий підхід і процедура, передбачена пам’яткоохоронним законодавством. Наразі в обласному конкурсі мікропроєктів окремого такого напряму нема.

Є напрями для освіти, культури… Подавати проєкти реставраційні можна, але вони автоматично потрапляють у розділ «Інші пріоритети». І загальне журі не до кінця розуміє, як має ці проєкти оцінювати. Бо ж тут обов’язково має бути ПКД, своя специфічна процедура погодження і вибору підрядника на реставраційні роботи та багато інших особливостей.

Власне, для цього потрібно випрацювати окремий алгоритм оцінювання та окремий напрям, який дозволить проєктам, котрі стосуються реставрації, також стати повноцінними учасниками конкурсу і дасть їм додатковий шанс на втілення. З помічниками вже працюємо над концепцією цього напряму. Впродовж року, спільно з експертами, депутатами нашої Комісією культурної спадщини та туризму і Комісії з питань розвитку місцевого самоврядування Львівської обласної ради, розробимо такий механізм та проєкти відповідних рішень.

Насправді, мрію про те, щоб на Львівщині в нас було більше приводів говорити про врятовані, а не знищені та втрачені пам’ятки. І розумію: мрії мають властивість здійснюватися, якщо працювати над їх втіленням!

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі