Боротьба з неписьменністю. Про що писало «Діло» 18 грудня 1938 р.

18 грудня 2020 РетроДіло
Share Button
Палац Любомирських на пл. Ринок, викуплений товариством «Просвіта»1900 р. Тут з 1906 р. резидувала також редакція «Діла». Фото Шукач
Як стверджує сучасний українсько-швейцарський історик Святослав Пахолків у монографії «Українська інтелігенція у Габсбурзькій Галичині: освічена верства й емансипація нації» (2014), 1910 р. не вміло читати й писати 79% галицьких українців і 52% поляків. З того часу ситуація значно покращилося, а все ж напередодні ІІ світової війни все ще було неписьменними 34,5% українського населення трьох галицьких і більше50% українського населення Волинського та Поліського воєводств.

У своїй статті «8 грудень» (Діло, ч. 273 з 8 грудня 1938) проф. В. Сімович писав: «Тільки тоді й загине слід по неписьменних, коли до воза «Просвіти» запряжемося всі, всі, що відчуваємо і знаємо, яка це гальма в національному житті безпросвітність. Тільки тоді дасть нам «Просвіта» свідомого своєї гідності, своєї мети громадянина, коли все наше суспільство стане у лави «Просвіти» і разом з нею, і під її прапором, пристане до праці».

Цими словами охопив шан. професор тактику «Просвіти» в боротьбі з неписьменністю серед українського народу. По правді, боротьбу з неписьменністю може вести тільки цілий нарід, тільки ціле зорганізоване громадянство. Боротьбою з неписьменністю кермує окрема «Комісія для боротьби з неписьменністю при Головному Виділі «Просвіти». В складі цієї комісії засідають громадяни, що мають найживіші зв’язки з цілим нашим зорганізованим громадянством, з усіма нашими установами й організаціями. Таким у чином, у боротьбі з неписьменністю пристало до праці з «Просвітою» та під її прапорами все наше громадянство. Такі самі комісії, як при Головному Виділі «Просвіти», находяться також при виділах філій ічиталень. Вони повинні дбати про навчання письма всіх неписьменних на своїх теренах.

А є справді про що дбати. Бож неписьменність серед нашого народу ще дуже й дуже велика. Нехай говорить за себе оця статистика.

Неписьменні українці в Польщі

Ці числа промовляють до нас проречистою, жахливою мовою. Неписьменні люди не можуть бути активними громадянами, вони підкопують і руйнують цю силу, всі надбання народу. Масова неписьменність – це найбільше лихо на фронті нашої національної культури. Тому «Просвіта» в ювилейному році звертається з закликом до українського народу, до всього зорганізованого нашого громадянства, до всіх наших товариств та організацій, закликаючи їх до чинної помочі в боротьбі з неписьменністю українських людей.

Боротьбу з неписьменністю «Просвіта» веде, організуючи навчання неписьменних на спеціяльних курсах для неписьменних або вдома. «Просвіта» бажає, щоб усі неписьменні українські люди стали письменні, щоб навчилися читати й писати, щоб здобули собі основи національної та громадянської свідомости. В цій загальній національно-культурній справі «Просвіта» рахує на співпрацю всього зорганізованого громадянства, на активну поміч всіх письменних українців.

Хто стане до боротьби з неписьменністю під прапором «Просвіти» на курсах для неписьменних чи в домашньому навчанні, повинен пам’ятати, що мандат на працю дає йому не лише почуття національного обов’язку, але й постанова §2 з статуту «Просвіти». Виконуючи цю постанову, мають  клітини «Просвіти» (філії та читальні) у своїй організаційній праці в боротьбі з неписьменністю на увазі вимоги розпорядку міністра освіти з дня 13 березня 1933 року, ч. 32 (1. Поль. 857/33, У.Д.М.О, ч. 3, поз. 55). Тому праця над неписьменними на курсах для неписьменних чи вдома, організована «Просвітою», має законні основи та не може ніде і від нікого зустрічати ніяких перепон. «Просвіта» сподівається, що все організоване українське громадянство, бажаючи гідно й чинно вшанувати її 70-ліття, стане до праці в боротьбі з неписьменністю українського народу та допоможе «Просвіті» нести світло письменності й знання туди, куди воно з ріжних причин не встигло ще продертися.

«Борімся всі з неписьменністю народу!» – це гасло для всіх свідомих українців на зимові місяці. Будьмо всі вірні йому!

 

Підготував Ігор Чорновол

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі