Тарас Подвірний

Тарас Подвірний

Керівник фракції «За майбутнє» у Львівській обласній раді

Чому обласним комунальним закладам потрібні Наглядові ради

Тарас Подвірний | 12 травня 2021 Думка
Share Button
Ілюстративне фото
За часів незалежності України нам усім добре закарбувався той факт, що Держава є поганим управлінцем, а державні підприємства стають «годівничкою» для чиновників.

Створення наглядових рад у великих компаніях – це сучасна світова практика, яка дозволяє ефективніше контролювати діяльність компаній, незалежно від форми власності – державної чи приватної. З 2017 року Наглядові ради є обов’язковими на великих державних підприємствах України. Це є частиною зобов’язань інтеграції української економіки у європейську.

Саме тому ми вирішили створити Наглядові ради у підприємствах, засновниками яких є Львівська обласна рада – представницький орган усіх мешканців нашої області.

Ще однією причиною цього, стала ситуація з призначенням Наглядової ради в КП «Галсільліс». Через відсутність зрозумілого та прозорого механізму призначення членів Наглядових рад, застаріле положення про НР, формування Наглядової ради відбулось одноосібно, незаконно, не прозоро, без погодження з обласними депутатами, працівниками цього підприємства та без погодження з громадськістю.

Наша ж ціль – не кулуарні призначення, а ефективна робота комунальних підприємств. У такому випадку ефективний контроль за роботою комунальних підприємств дозволить:

а) вивести підприємства зі збитковості до самоокупності, або прибутку;

б) контролювати використання бюджетних коштів цими підприємствами (тобто коштів усіх мешканців Львівщини);

Запропонований мною проект рішення Львівської обласної ради про Наглядові ради комунальних підприємств спільної власності територіальних громад Львівської області зазнав суттєвих змін від початкового варіанту.

Зокрема:

  1. Наглядові ради створюватимуть лише на найбільших комунальних підприємствах за критеріями доходу та кількістю особового складу. Тобто, ми не хочемо збільшувати бюрократію там, де кількість працівників є незначною, а обіг коштів малим. Водночас всі великі комунальні підприємства, де працюють сотні людей, де є великий управлінський апарат, перебуватимуть під пильним наглядом.
  2. Членами Наглядових рад стануть лише ті кандидати, які відповідатимуть низці критерії, серед яких: наявність відповідної освіти чи навичок у сфері, в якій функціонує дане підприємство; відсутність конфлікту інтересів (не був причетним до фірми, яка взаємодіяла з комунальним підприємством протягом останніх 5 років, не є колишнім працівником чи родичем працівника цього комунального підприємства, не є чиновником); є доброчесним та неупередженим. Натомість в попередній редакції Положення членом НР міг стати навіть працівник цього комунального підприємства, родич директора чи будь-то інший без фахової компетенції.
  3. Персональний склад Наглядової ради затверджується виключно депутатами Львівської обласної ради. Раніше призначити членів НР могли одноосібним рішення управління майна спільної власності. До того ж не було чітко обмежено кількісний склад НР.
  4. Засідання Наглядової ради тепер будуть не лише фіксуватись на папері, а й вестиметься відеозапис усіх засідань.
  5. Як вже було згадано вище, кількість членів Наглядової ради обмежать – від 5 до 9 членів, з дотриманням гендерної квоти – не менше 30%.

Звісно, що всі Наглядові ради, які будуть утворенні на комунальних підприємствах обласної ради, будуть підзвітні Львівській обласній раді та керуватимуться у своїй діяльності законодавством України та вимогами, затвердженими Львівською обласною радою.

Ми щиро сподіваємось, що такий формат роботи дозволить навести лад на комунальних підприємствах, зробить їх спроможними та конкурентоздатними, підвищить рівень прозорості у їхній діяльності.

Для нашої фракції політичної партії «За майбутнє» важливо не допустити можливої монополізації управління комунальними підприємствами. Саме тому ми закликаємо колег по обласній раді, журналістів та експертів долучитись до обговорення та вдосконалення Положення про Наглядові ради комунальних підприємств Львівської обласної ради. Спільна робота є більш ефективною, аніж безпідставна критика.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі