Чому у зливу затоплює “Привокзальну”? Фоторепортаж з підземелля

Explorer | 08 квітня 2021 Львів, Фото
Share Button
Фото: explorer.lviv.ua
Чому у зливу затоплює площу Привокзальну? Тому що в радянський час тут неграмотно зробили приєднання до колектора.

Під вулицею Городоцькою є підземний водоспад висотою понад десять метрів. Він гасить перепад висоти рельєфу перед Цирком. Водоспад цей масштабний і побудований з розумом. А от вхід і вихід до нього малі та ще й з поворотами під 90 градусів! Тому вода і не встигає стікати. Цікаво чому так?

Про це розповідають львівські дослідники Explorer.

Такої висоти підземний колектор йде з площі Привокзальної

На вулиці Городоцькій він зменшується і переходить в тупик. А саме в замурований старий колектор. Тут по апендициту що ліворуч вода повертає в новий колектор.

Новий колектор-апендицит, який йде до водоспаду на вул.Городоцькій.

І власне сам водоспад, з якого вода падає вниз на десять метрів. Далі буде ефектне відео з цього місця.

На площі Привокзальній сходяться аж три колектори: з вул. Городоцької, з вул. Залізничної і вул. Тобілевича. Разом це все добро тече далі по вулиці Городоцькій попри церкву Ольги і Єлизавети.

Від вулиці Головацького і вниз до Цирку є значний перепад висоти. У 70-х роках тут шахтним методом спорудили новий великий колектор в заміну старого. Перепад висоти погасили водоспадом. Вони планували продовжити роботи і замінити весь колектор на новий. Тому приєднання старого колектора до нового зробили тимчасове і як небудь. Воно мале, квадратне та ще й з поворотами під прямим кутом!

Під кільцем на вул.Городоцькій. Колектор, що прямо це до церкви Ольги і Єлизавети. Ліворуч – з вул. Залізнична. А там, де Ваня – вул. Тобілевича.

Широкий колектор від цього місця і до водоспаду.

Звуження колектора і поворот ліворуч біля Водоспаду.

Далі вода з гуркотом падає вниз.

По ту сторону водоспаду.

Широкий колектор після водоспаду. Відео звідти буде за кілька абзаців вниз.

Але немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Тому це приєднання пережило і Радянський Союз, і ремонт вулиці Городоцької до Євро-2012 і ще й нас переживе. Бо ж заради колектора вулицю ніхто тепер розкопувати не буде. Але ж можна його хоча б від бруду почистити? Особливо враховуючи скандал з затопленням площі Привокзальної в 2018 році.

Цей тунель не тільки вузький, а ще й забруднений.

А це, для порівняння, ділянка колектора від церкви Ольги і Єлизавети і до площі Привокзальної. Переріз тут значно більший!

Звуження радянського колектора при підключенні до оригінального австрійського. Вид від цирку до водоспаду, проти течії.

Ви читаєте перший в Інтернеті репортаж з ділянки колектора під Площею Привокзальною. До нас там ніхто з фотоапаратом ще не був. Вся складність проникнення полягає в тому, що люки туди знаходяться на проїжджій частині дуже жвавої вулиці Городоцької. Тому потрапити всередину вдалося лише в неділю після церкви і то озброївшись знаками, що ведуться аварійні дорожні роботи.

За собою все закрили, то ж ніхто сюди не звалиться.

Спустившись вниз, ми потрапляємо у підземний тунель висотою під три метри. Він має яйцеподібну форму з викладеним бруківкою дном. По ньому тече вода, але течія не дуже сильна. Такий же тунель знаходиться на вулиці Городоцькій нижче по течії від перехрестя з вулицею Ярослава Мудрого і до вул. Менцицького.

Йдемо за течією. За якихось сто метрів «яйце» закінчується тупиком. Це стара замурована ділянка колектора. Ліворуч, під прямим кутом до колектора, примикає прямокутний “апендицит”. З нього чути сильний шум води. Взявшись за руки для підстрахівки, щоб не впасти, ми пішли на шум води.

Йдемо за течією в сторону Цирку.

Старий колектор попереду замурований. Зате є менший поворот ліворуч. Туди і йдемо…Було неприємно, але що не зробиш для своїх читачів!

Далі прірва. Вода падає вниз! Ми обережно підсунулися до краю водоспаду. Видно, як вода падає вниз, розділяється на два потоки і летить кудись ще далі. Було дуже страшно. Тим більше що всі решітки, які мали би затримувати бруд і людей – прогнили та своєї функції не виконують.

Залишки якихось конструкцій над водоспадом.

Ну і ексклюзивні кадри, яких ще не було в Інтернеті!

Нам стало цікаво, а звідки ж береться ця вся вода? То ж ми тепер пішли проти течії. Великий просторий колектор йде аж до кільця на вулиці Городоцькій, як поворот на вокзал. Де-не–де, на дні, трапляється каміння та інше сміття. Але його порівняно небагато. Явних руйнувань не було.

Довге і пряме “яйце” до площі Привокзальної.

Під кільцем на площі Привокзальній ми побачили масштабний злив трьох приток: вулиць Городоцької, Залізничної і Тобілевича. На місці зливу ліворуч і праворуч є аж два невеличких водоспадики. В дні колектора вони утворили яму, де по пояс води. Проходити цю ділянку прийшлося з рюкзаком на високо піднятих руках. Інакше б замочили. Для порівняння, всюди решта води було від кісточок і до колін.

За зливом. Прямо вулиця Тобілевича. Праворуч – вул. Городоцька. Вид з вулиці Залізничної.

йдемо по вулиці Городоцькій та, зокрема, під площею Привокзальною. Деколи трапляються величезні сталактити – нарости на стелі та з бокових приток. Вони формуються багато років. Тому їх наявність свідчить що після потопу 2018 року ніхто тут нічого не чистив! Інакше б їх точно позбивали.

Колектор в районі ТЦ “Скриня”.

Поступово колектор стає все менший і менший. Не доходячи до заводу Сільмаш він звужується в метрову трубу.

Колектор на вул. Тобілевича.

Ліворуч Липнева, праворуч Горського

Підсумовуючи: пройшли під вулицею Городоцькою від перехрестя з вул. Головацького і майже до Сільмашу. Бачили водоспад зверху, дослідили притоки з вулиць Залізничної та Тобілевича. Це дуже цікава та нетипова частина Львівських підземель. І воно того вартувало!

 

 

 

 

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі