Антон Петрівський

Антон Петрівський

Активіст, військовослужбовець ЗСУ

Чому відкриття Садовим левів на “Цвинтарі орлят” йде на шкоду українсько-польським відносинам

Антон Петрівський | 22 травня 2022, 12:11 Думка
Share Button
У 2005 році спільними зусиллями президентів України Віктором Ющенком та Польщі Александром Кваснєвським досягнуто згоди щодо відкриття та подальшого збереження польського військового меморіалу "Цвинтар орлят" без подальшого встановлення на ньому нових військових елементів.

Згодом на цьому меморіалі без погодження, але за мовчазної згоди львівської мерії спочатку з’явився “меч-щербець” та вже згадані леви. Ці символи для поляків є символами польського Львова. Зрозуміло, що українцями, така символіка сприймається під дещо іншим кутом зору. І не лише тому, що Львів заснований українським королем Данилом. Серед галицьких українців ще жива пам’ять про складні відносини між поляками і українцями в часи польсько-української війни 1918-1919 рр., міжвоєнний період та в Другу світову війну. І претензії на польськість Львова особливо боляче сприймаються українцями, предки яких воювали за український Львів у 1918 році.

Певний час ми спостерігали руйнування маргіналами, часто фінансованими росією, меморіалів УПА на території Польщі. Українці обурювались, але до симетричних дій не вдавались. І не лише тому, що не вважали це гідною відповіддю (і це правильно), але й тому, що усвідомлювали важливість збереження дружніх відносин з поляками, особливо перед загрозою росії. Для зняття напруги також Львівською обласною радою було проголосовано рішення про необхідність демонтажу левів, які були незаконно встановлені на Личаківському цвинтарі. Міська рада не демонтувала їх, але закрила для огляду плитами.

Після початку повномасштабного вторгнення і поляки і українці зрозуміли важливість спільної боротьби проти рф. Усі дражливі моменти українсько-польських відносин відклалися в сторону. Почалась взаємодопомога. Ми воюємо за Україну, Польщу і всю цивілізовану Європу, а Польща передає нам озброєння, приймає біженців, лобіює інтереси України у європейських інституціях.

І тут, Андрій Садовий, на знак вдячності полякам вирішив витягнути на світ Божий один із дражливих моментів українсько-польських відносин). При чому поляки ж цього не просили. Принаймі я не чув про такі звернення від офіційної польської влади.

Природно, що українці обурюються такими діями міського голови, бо це зачіпає наш національний інтерес, нашу національну пам’ять. Поляки бачать таке обурення і мабуть теж почнуть обурюватися. Це може перерости в певний деструктив у наших відносинах спільної боротьби.

Тепер питання – в чиїх інтересах Андрій Садовий вчиняє такі дії? Адже дякувати полякам можна не торгуючи українськими національними інтересами. Є тисяча і один спосіб по іншому подякувати полякам. І це вже не вперше, коли Андрій Садовий щось робить незрозуміле, але точно не в інтересах поляків і українців.

Як мінімум, для неповторення помилок минулого, зараз важливо уникати будь-яких дій, які можуть внести непорозуміння у польсько-українські відносини (не зачіпаючи українські національні інтереси) для остаточної перемоги над квазі-державою, яка вже неодноразово окуповувала як Україну так і Польщу. А після перемоги я впевнений, що і поляки і українці усвідомлять, що всі конфлікти між нами завжди йшли на користь третім сторонам і пожмуть одні одним руки. І ми в себе вдома продовжимо шанувати наших Героїв, а вони в себе вдома своїх, без взаємних обвинувачень і образ.

Джерело

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі