“Чорний період” для російського “Газпрому”: доходи від експорту найнижчі за 18 років

11 липня 2020
Share Button
Фото: з відкритих джерел
Весна і літо 2020 року, ймовірно, увійдуть в історію «Газпрому» як «найчорніший період» з початку 21-го століття.

Ще жодного разу в своїй історії компанія, що володіє монопольним правом на експорт російського трубопровідного газу, не переживала настільки різкого скорочення доходів від продажу сировини за кордон. Про це повідомляє finanz.ru.

Ще жодного разу в своїй історії компанія, що володіє монопольним правом на експорт російського трубопровідного газу, не переживала настільки різкого скорочення доходів від продажу сировини за кордон.

За підсумками другого кварталу «Газпром» заробив на зовнішніх ринках 3,5 млрд доларів, повідомив ЦБ РФ в попередньою оцінкою платіжного балансу за квітень-червень.

У порівнянні з першим кварталом експортна виручка компанії впала вдвічі, в річному вираженні – майже в 3 рази, а якщо порівнювати з показниками «ситих» 2010х – то в 5 разів. Останній раз настільки мало на експорті, згідно зі статистикою ЦБ, «Газпром» заробляв в 2002 році.

Компанія відчула удар пандемії коронавірусу, обвалила попит найтепліша за сторіччя зима, після якої в сховищах залишилися рекордні надлишки газу, а також приплив дешевого ЗПГ зі США, Катару і Африки.

У травні спотові ціни на найбільших газових хабах Європи – голландської майданчику TTF і британської NBP – падали нижче внутрішньоросійських: газ з постачанням на наступний день можна було купити по 40-45 доларів за тисячу кубометрів.

«Газпрому» вдавалося утримувати свої ціни вище, продаючи газ з великою відстрочкою поставки – на найближчу зиму або наступний рік. Але пожертвувати довелося часткою ринку: на початок червня поставки російського газу в ЄС падали на 25% рік до року.

Поставки ЗПГ в травні виросли на 9,4%, а імпорт норвезького газу, хоча і знизився, але значно менше – на 12%, або 1 млрд кубометрів.

Як йдеться у повідомленні, найбільшим головним болем стала Туреччина, колись другий після Німеччини найбільший клієнт «Газпрому». Поставки на турецький ринок впали в 7 разів. У травні «Газпром» зупинив трубопровід “Блакитний потік” і він досі стоїть порожнім.

У червні «Газпром» збільшив поставки: падіння рік до року сповільнилося з 25% до 11%. Але в результаті продавати газ довелося зі збитоком. Середня експортна ціна впала до 94 доларів за тисячу кубометрів. Це нижче від точки рентабельності «Газпрому», якому потрібно близько 100 доларів, щоб «вийти в нуль». При собівартості видобутку всього 13 доларів, «Газпром» платить 14 доларів у вигляді ПВКК, 27 доларів коштує транспортування по Росії, мінімум 20 доларів – прокачування до цільових ринків Європи. Виходить 70 доларів за тисячу кубів, до яких треба додати експортне мито (30%).

Уже в минулому році при цінах вище 200 доларів «Газпром» був збитковий з точки зору грошових потоків: витрати на капітальні будівництва виявилися на 180 млрд рублів більше, ніж надходження на рахунки від операційної діяльності.

В цьому році діра в бюджеті “Газпрому” може досягти 10 млрд доларів. Таку суму, за оцінкою Fitch, компанії доведеться позичити на ринку, щоб покрити негативний грошовий потік.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі