Чим інтернет загрожує дітям?

Share Button
Ілюстративне фото
Тема агресії та насильства в інтернет середовищі є особливо актуальною.

Діти є найчутливішою суспільною групою, яка дуже добре відображає зміни, що відбуваються в сучасному соціумі.

Оскільки сучасні діти досить швидко починають користуватись інтерном, то не можна ігнорувати його вагомий вплив на дитину.

На жаль, сучасні підлітки мають викривлене сприйняття віртуальної комунікації: них немає розуміння, що спілкування у  інтернет-просторі, яке лише на перший погляд, знімає відчуття напруги та незручності, може нести у собі реальну загрозу.

Так звані «ігри смерті», кібербулінг мають на меті завдати психологічної та фізичної шкоди, через електронну пошту (е-mail), миттєві повідомлення (Telegram, WhatsApp та інші системи). Каналами зв’язку із жертвою стають чати, вебсайти,  соціальні мережі.

Зловмисники діють через текстові повідомлення або зображення (фото, відео); до злочинних дій також можна віднести терор за допомогою мобільного телефонного зв’язку.

Особливості віртуального спілкування, а саме:

відсутність відповідальності за свої вчинки та анонімність образника; відсутність повного контролю над ситуацією як з боку жертви, так і з боку образника; віртуальний простір може сприйматися агресором як щось «несправжнє», де все відбувається «не по-справжньому», на відміну від наслідків, які є цілком реальними;відсутність часових і просторових меж, створюють багато можливостей для вчинення злочинів.

Отже, батькам та і самим підліткам не можна ігнорувати наступні ознаки під час віртуального спілкування:

–             погрозливі й образливі текстові повідомлення;
–             розповсюдження (спам) відео та фото порнографічного змісту;­­
–             тролінг (погрозливі, грубі повідомлення в соціальних мережах, чатах чи онлайн-іграх);
–             демонстративне видалення зі спільнот у соцмережах, з онлайн-ігор;
–             створення груп ненависті до конкретної дитини;
–             пропозиція проголосувати за чи проти когось в образливому опитуванні;
–             провокування підлітків до самогубства чи понівечення себе (групи смерті типу «Синій кит»);
–             створення підробних сторінок у соцмережах, викрадення даних для формування онлайн-клону;
–             надсилання фотографій з відвертим зображенням (здебільшого дорослі надсилають дітям);
–             пропозиції до дітей надсилати їхні особисті фотографії відвертого характеру та заклик до сексуальних розмов чи листування за допомогою месенджерів.

Дорослим варто пам’ятати, що опинившись в ролі жертви віртуального спілкування, дитина  одержує величезну кількість психологічних травм, які неминуче позначаються на її подальшому житті, а також «небезпечне» спілкування може закінчитись величезною трагедією — смертю дитини!

Тому актуальною є проблема забезпечення безпечного інтернет-середовища на законодавчому рівні. Сьогодні постає необхідність розроблення та вжиття заходів щодо протидії таких явищ як кібербулінг, вільний доступ осіб молодше 18 років до «сумнівних мереж», посилення системи захисту персональних даних в Україні, встановлення відповідальності за протиправні діяння, залежно від ступеня суспільної небезпеки (адміністративної чи кримінальної).

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі