Юрій Раделицький

Юрій Раделицький

Депутат Львівської обласної ради, партія «За майбутнє»

COVID-19: як хвороба вплинула на економіку і що з цим робити

Share Button
Фото ілюстративне
Не секрет, що пандемія COVID-19 вкрай негативно вплинула на економічну ситуацію в країні. Проте неадекватність дій влади у ситуації, яка склалася, не сприяє вирішенню нагальних питань.

Так, одвічна проблема низької фінансової спроможності більшості українського населення – поглибилася. Паралельно з припиненням росту заробітної плати знизилася пропозиція вакантних місць (зокрема й на онлайн-платформах для пошуку роботи), адже більшість підприємств, навпаки, переводять працівників на віддалену роботу або неповний робочий день, не плануючи наразі збільшення штату чи підвищення зарплатних виплат. Це призводить до зменшення споживчого попиту та зміну його моделі на фоні здорожчання послуг, товарів та продуктів харчування.

Описана ситуація пов’язана з численними проблемами українського підприємництва, яке навіть в умовах ковідної пандемії залишилося із ними напризволяще: зниження обсягів діяльності, значна втрата доходу на користь зростання заборгованості, труднощі отримання кредитних ресурсів, проблеми з відшкодуванням ПДВ. Відтак, масового характеру набуло, до прикладу, ухилення від сплати ПДВ шляхом формування «фіктивного» податкового кредиту («скрутки»). Махінації та процвітання незаконних способів мінімізації податкового навантаження не в останню чергу пов’язані з корупційними схемами на митниці, інфраструктура якої перебуває сьогодні у плачевному стані.

Особливо боляче пандемія вдарила по суб’єктах малого і середнього бізнесу, що значно знизило кількість їх новостворених одиниць та підвищило число тих, хто закрив бізнес через коронавірусну кризу.

Для України, як для країни зі сервісною економікою, відчутним ударом став обвал ділової активності суб’єктів сфери туризму, громадського харчування, готельного бізнесу, авіаперевезень, креативних індустрій (кіно, театри, концерти, виставки, реклама, мода тощо). При цьому постійно продовжуваний урядом «локдаун» аж ніяк не допомагає у подоланні фінансових проблем цими суб’єктами господарювання.

Що пропонуємо зробити для підтримки бізнесу та домогосподарств у даній ситуації?

  1. Як голова постійної комісії з питань АПК, підприємництва та інвестицій, погодив Програму підвищення конкурентоспроможності Львівської області на 2021-2025 рр., зокрема у частині додаткового відшкодування відсотків за кредитами, отриманими за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» для малих підприємств на час карантинних заходів, пов’язаних з COVID-19.
  2. Колегами з «Партії «ЗА МАЙБУТНЄ» подано на розгляд Верховної Ради України законопроект № 1164-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості продуктів харчування», яким передбачено знижену ставку ПДВ у розмірі 7% на соціально значущі продукти харчування (у країнах ЄС знижені ставки ПДВ для таких потреб є звичною практикою).
  3. Для ліквідації тіньових схем на митниці Депутатська група «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» пропонує проаналізувати законодавство та схеми митного оформлення на предмет прихованих корупційних ризиків, посилити відповідальність за корупційні злочини на митниці та забезпечити розвиток транскордонної інфраструктури.

Підтримка бізнесу, особливо у нелегкі часи пандемії, – один з основних пріоритетів. Саме комплексні й виважені рішення для розвитку бізнесу та стимулювання підприємництва є рушійною силою на шляху до подолання в Україні негативних наслідків COVID-19 з мінімальними втратами.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі