ДТЕК Ахметова витратив 1,5 мільйона тонн вугілля для експорту електроенергії в ЄС

09 грудня 2021, 15:57 Економіка
Share Button
Ілюстративне фото
В перший тиждень грудня експорт електроенергії з України в Європу зріс на 25,4% порівняно з попереднім тижнем. Він становив 62,7 млн кВт-г, або 30 тис. тонн вугілля.

Про це повідомляється у Телеграм-каналі “Монополіст”.

В Україні – дефіцит вугілля. Запаси вугілля на складах українських ТЕС (на 8 грудня) становлять 415 тис. тонн. Це більш як в два рази менше гарантованих запасів вугілля, які повинні знаходитись на ТЕС на цю дату. Через дефіцит не працює 20 блоків ТЕС.

Обмеживши експорт електроенергії, Україна могла б заощадити вугілля, яке знадобиться в січні-лютому 2022 року. Водночас, в грудні Україна навпаки почала нарощувати експорт електроенергії.

Монополія на експорт електроенергії в ЄС – у компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Мотивація ДТЕК спалювати дефіцитне вугілля для виробництва електроенергії на експорт в ЄС – це в кілька разів вищі європейські ціни.

Для прикладу, на 8 грудня середня ціна однієї МВт-г електроенергії (базове навантаження) в об’єднаній енергосистемі України (ОЕС) становить 94 євро/МВт-г. В Бурштинському енергоострові (БуОс) – 70 євро/МВт-г. Натомість МВт-г електроенергії в базовому навантажені в Польщі коштує 156 євро, в Словаччині – 220 євро, в Угорщині – 222 євро, а в Румунії – 220 євро.

Основний напрямок експорту електроенергії з України в ЄС – Бурштинський енергоострів. Це територія на заході України площею 27 тис. кв. км з населенням 3 млн чоловік (Закарпатська та частково Івано-Франківська і Львівська області), яка від’єднана від енергосистеми України, але синхронізована з європейською.

Основним виробником електроенергії в БуОс є Бурштинська ТЕС, яка входить в “ДТЕК Західенерго” Ахметова. Вона виробляє 90% електроенергії в БуОс. На 8 грудня обсяг гарантованих запасів на Бурштинській ТЕС мав бути 161 тис. тонн. Натомість фактичний обсяг становив – 14,5 тис. тонн.

В січні-листопаді 2021 року з України було експортовано до Європи 3 млн МВт-г електроенергії. З них майже половина обсягів була поставлена в Угорщину – 1,4 млн МВт-г. В цій країні найвища вартість електроенергії серед усіх сусідок України. В Польщу було поставлено 777 тис. МВт-г електроенергії з України.

При цьому, в січні-лютому електроенергія з України майже не експортувалася, оскільки ціни на неї в ЄС були нижчими, ніж в Україні. В цей час ДТЕК, навпаки, імпортував європейську електроенергію, щоб продати її тут дорожче, маючи монополію в Бурштинському енергеоострові.

На графіку видно, що в березні обсяги експорту електроенергії з України різко зросли з нуля до 504 тис. МВт-г. Далі, протягом року обсяги експорту поступово зменшувалися. Однак восени, коли вже було зрозуміло що Україну взимку чекатиме гострий дефіцит вугілля, ДТЕК продовжив поставляти в ЄС: у вересні – 272 тис МВт-год, у жовтні – 244 тис МВт-год, і в листопаді – 130 тис МВт-год.

Нещодавно гендиректор ДТЕК Максим Тімченко заявив, що компанія експортує електроенергію в ЄС за залишковим принципом, а на її виробництво спалюється щомісяця близько 30 тис тонн вугілля.

Тобто для виробництва однієї кіловат-години електроенергії українські теплові електростанції спалюють приблизно 0,5 кілограм вугілля. Взявши дані Укренерго про обсяги експорту електроенергії в 2021 році, і застосувавши дані Тімченка, ми вирахували, що для виробництва 3 млн МВт-г електроенергії на експорт ДТЕК спалила 1,5 млн тонн вугілля.

Тільки в листопаді компанія спалила 65 тис. тонн для виробництва експортної електроенергії. Або одне судно класу Panamax, яке прийшло в Україна на початку грудня з Америки. В жовтні на ці цілі ДТЕК використав 122 тис тонн вугілля, у вересні – 136 тис тонн (по два Panamax).

На графіку – фактичний експорт дефіцитного вугілля в ЄС, але у вигляді електроенергії магістральними мережам, залишаючи в Україні викиди шкідливих речовин. Бурштинська ТЕС посідає перше місце в Європі за обсягами викидів діоксиду сірки (SO2).

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі