Йосипівські срібні дирхеми часів вікінгів, які були знайдені поблизу Львова, канули у воду

Микола Бандрівський | 19 грудня 2021, 20:45
Share Button
Так виглядають срібні арабські дирхеми 8-9 століть
Про цей унікальний скарб із кількох тисяч арабських дирхемів, знайдений неподалік Львова, чиновники від пам'яткоохоронної справи, й досі воліють не згадувати, хоча відтоді минуло більше трьох десятиліть.
Ну, от ви зараз, певно, подумали: а, що тут дивного..? Сталося, як, майже, завжди у нашій державі: знайшли, розікрали, з ким треба поділилися і – кінці у воду… Відповім: ну, приблизно, десь так, хоч як це і не сумно.
.
Для того, щоб хоч трішки зрозуміти, що тоді, з тими монетами відбулося, мусимо перенестися у своїй уяві на три десятиліття назад. А, почалося все з того, що четвертого листопада 1986 року директор Олеської середньої школи В.Надорожняк надрукував у Буській районній газеті “Прапор Жовтня”, невеличку замітку, в якій йшлося про те, що біля села Йосипівка Буського району неподалік Львова, виявлено величезний скарб срібних арабських дирхемів VIII-IX століть.
.
У тій замітці детально описано місце знахідки, самі монети, навіть уламки посудин в яких ті були знайдені. Повідомлялося також, що “близько 100 одиниць” дирхемів передано у державний музей (скоріш за все, там мовилося про Львівську картинну галерею). Через два місяці львівська газета “Вільна Україна” за 17 січня, присвятила новознайденому Йосипівському скарбу окрему статтю. Усю наявну, на даний час інформацію по цій пам’ятці, зібрав і нещодавно проаналізував Юрій Гудима.
.
Так от, далі – коротко, щоб вас не втомлювати усілякими подробицями: ті, тисячолітньої давності сотні і сотні арабських дирхемів – у момент віднайдення – вже були добряче розтягнуті плугом, оскільки траплялися не лише в епіцентрі найбільшого згромадження монет (яке було в радіусі близько трьох метрів), але це скупчення тягнулося вниз по полю у вигляді довгої смуги, в основному, обабіч борозни від плуга. Там же на місці тоді було знайдено 22 уламки від посудин, в яких знаходилися монети.
.
За даними згаданого на початку, Юрія Гудими, найраніша монета з Йосипівського скарбу датується 708/709 роком, а найпізніша – 811/812 роком.
.
Оті події зі скарбом, дістали несподіване продовження у 2005 році на Міжнародній науковій конференції у Львові під назвою: “Грошовий обіг і банківська справа в Україні: минуле та сучасність”. Цією історією з Йосипівським скарбом дирхемів, зайнялася Дорота Малярчик – працівник лабораторії східних джерел і нумізматики Інституту східної філології при Ягеллонському університеті в Кракові, яка й виступила, тоді, на тій конференції, з відповідною доповіддю.
.
За її даними кілька тисяч (!) дирхемів з Йосипівського скарбу якимось чином потрапили до Києва і до Москви. А, найбільше Дорота Малярчик бідкалася, що у Варшаві знаходиться лише 35 дирхемів з того скарбу.
.
Отож, що ми маємо у підсумку? Із тих кількох тисяч дирхемів Йосипівського скарбу, на сьогоднішній день у Львівській галереї мистецтв знаходиться 88 монет, у Львівському історичному музеї – 5 монет. Ще 35 і 29 йосипівських дирхемів, зберігається нині у приватних колекціях.
.
У мене, після всього цього, лише одне-єдине питання: як так могло статися, що більше 98% срібних дирхемів із Йосипівського скарбу, були вивезені до Києва і Москви..?
.
Я хочу знати поіменно тих наших “патріотів”(включно з їх тодішніми і сьогоднішніми посадами), які спричинилися до втрати Україною надзвичайно цінного скарбу, подібних до якого в Європі, є лічені одиниці…
Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі