Коли закінчиться пандемія. Молекулярний погляд

Олександр Коляда | 19 вересня 2021 Думка
Share Button
Ось навіщо всі ці незрозумілі дослідження нікому не потрібних генів, з нікому не відомих вірусів. Завдяки їм, ми можемо прогнозувати хід розвитку епідемій і розробляти ліки від ще не існуючих, але ймовірних загроз.

Один з найрозумніших людей в біології на сьогодні (на лекції якого мені одного разу вдалося побувати), Євген Кунін, написав статтю, в якій доводить, що найстрашніше що могло з вірусом трапитися, вже сталося. Здебільшого.

Вірус має на поверхні білок, яким прикріплюється до наших клітин і потім проникає всередину. Коли ми хворіємо, у нас виробляються антитіла в першу чергу саме на цей білок, і ці ж антитіла будуть заважати новим вірусам ковіду прилипати до наших клітин. Антитіла як пластилін обліплюють S-білок, і не дають йому зв’язатися з клітиною нейтралізуючи його.

Зараз наш план порятунку людства – це масова вакцинація, і вона однозначно працює, тому що дарує нам ті схожі антитіла, які виробляються у перехворілих. Але що найстрашніше може трапитися? Все піде не за планом, якщо у вірусу виникнуть мутації, які змусять S-білок вірусу слабше зв’язуватися з антитілами, і міцніше зв’язуватися з клітинами. Тоді вірус стане заразнішим, а імунітет і антитіла від вакцин – слабшими. І буде не просто чергова хвиля, а ціле цунамі.

Однієї мутації для таких змін не вистачить, тут потрібна ціла комбінація мутацій в певних місцях гену S-білка. І ці комбінації вдалося прорахувати наперед. Виявилося, що всі основні комбінації вже зіграли, і дали нам ті штами, які зараз є в світі. Залишилося ще кілька потенційно можливих комбінацій, і наприклад, для дельти таких комбінацій менше, ніж у гами. Так, як ми тепер знаємо потенційно небезпечні комбінації мутацій, то думаю, під них зроблять спеціальні тести і спеціальні вакцини. У будь-якому випадку, варіантів для маневру у вірусу залишається все менше.

Джерело

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі