Коронавірус впливає на нервову систему людини, – львівська лікарка

03 грудня 2021, 15:00 Інтерв'ю, Здоров'я, Львів
Share Button
Ілюстративне фото
Як тільки з ладу виходить нервова система, відразу ж настає збій в інших. У сучасному світі кожна людина може зіштовхнутись з проблемами неврологічного характеру.

Журналісти “Діла” поспілкувалися з львівською неврологинею Наталією Прокопенко, яка розповіла про причини виникнення інсульту, головний біль, мігрень та вплив коронавірусу на людей з неврологічними захворюваннями.

Наталя Прокопенко

Наразі в львівському територіальному медичному обєднанні “Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги” у неврологічному відділенні найбільше перебуває пацієнтів з такими захворюваннями, як:

 • інсульт
 • судомний синдром
 • радикуліт

За даними МОЗ, в Україні неврологічні розлади є четвертою найпоширенішою причиною смерті.

 • З якими скаргами львів’яни до вас найчастіше звертаються?

Найбільше звертаються пацієнти з інсультами. В таких пацієнтів найчастіше паралізує кінцівки з одного боку, можуть бути також розлади мови, раптові сильні головні болі, втрата свідомості, порушення координації рухів. Ці скарги пов’язані з порушенням кровообігу в судинах головного мозку. Також є пацієнти з радикулітом, яких турбують болі в спині, пов’язані з проявами остеохондрозу хребта. 

Найчастіше з чим потрібно звертатися до невролога – це раптові або тривалі головні болі, які супроводжуються нудотою чи іншими симптомами. Головокружіння, болі в шиї, хребті, попереку, слабість в кінцівках, тощо.

 • Які основні причини виникнення інсульту?

Головні причини – це гіпертонічна хвороба, основним проявом якої є підвищення артеріального тиску, атеросклероз – підвищення рівня холестерину в крові, яке приводить до утворення холостеринових бляшок в судинах, а також цукровий діабетІнсульт дуже “помолодшав”. Якщо раніше інсульт виникав у людей віком від 60 років, то зараз 40. Зараз у неврологічному відділені лікарні міста Львова лікується 19-річна дівчина з інсультом. У такому віці  причиною інсульту може бути вроджена патологія судини, яка не проявляється до певного моменту. 

Зазначимо, інсульт посідає друге місце в переліку головних причин інвалідності та смерті у світі та в Україні.

 • Чому виникає головний біль?

Головний біль може бути першим симптомом найрізноманітніших хвороб: гіпертонічної хвороби, пухлини мозку, інсульту, мігрені, ниркової та ендокринної патології, тощо. Головний біль може виникати ізольовано, а також поєднуватися з іншими симптомами поганого самопочуття. Біль в голові може бути не тільки від неврологічних проявів, інколи причинами виникнення больових відчуттів можуть бути: стоматологічні захворювання, ЛОР-органи, очні хвороби, інфекційні захворювання, стрес…

Найбільш поширеними формами головного болю є головний біль напруги, який може бути спровокований фізичними або психологічними факторами, а також мігрень.

 • Чим проявляється мігрень?

Мігрень – сильний пульсуючий біль в одній половині голови, який може супроводжуватися нудотою та порушеннями зору, світлобоязню та звукобоязню. Існують певні фактори, що здатні провокувати напад мігрені: стрес, перевтома, розлади сну, голодування, куріння тютюну. Рідкісним ускладненням мігрені може бути інсульт. У сучасному світі є багато ефективних лікарських засобів для допомоги лікування таких пацієнтів.

Зазначимо, що для мігрені характерні рецидивні напади протягом усього життя.

 • Психосоматика – всі проблеми йдуть з голови?

Тривалий стрес в кожної людини може провокувати виникнення проблем з різними системами організму: серцево-судинна, нервова, дихальна, травна... Скажімо, це проблема більше психотерапевтична ніж неврологічна. А саме, спочатку треба розібратись в тому, що людину найбільше турбує, яка проблема є причиною виникненння хвороби. Наприклад, людині не подобається її робота, з небажанням йти на роботу може виникати біль в голові, шлунку, серці, тощо. Вважаю, коли це затягується, то це дійсно може перейти в хворобу того самого органу, на біль якого скаржаться. Наприклад, виразкова хвороба шлунку походить від багатьох факторів, зокрема психосоматичних.

 • Що є причиною виникнення стресу?

Стрес – це реакція організма на зовнішні подразнення. Різні впливи, які викликають стрес, називаються чинниками стресу, або стресовими факторами. А стресова реакція виникає тоді, коли людина піддається дії того або іншого стресора. У людини стрес може виникати під час взаємодії із соціумом. Стрес, звичайно, асоціюється з негативними реакціями, тобто коли важливі потреби людини залишаються незадоволеними. Але, не тривалий стрес, може мати позитивний вплив на організм, адже допомагає організму адаптуватися до змінення умов оточуючого середовища.

 • Чи є зв’язок між магнітними бурями та поганим самопочуттям?

На мою думку ні.  Але то все дуже індивідуально. Мені здається, що це більше психологічний фактор. Якщо б людина не знала про той день, коли мають відбуватися магнітні бурі, то і скарг б на здоров’я не було. Проте, можливо є якиїсь певний звязок, але принаймі нема збільшення звернень від пацієнтів в ті дні.

Метереологи зазначають, що під час магнітних бур у людей можливе виникнення різних симптомів: головний біль, запаморочення, нудота, біль у спині та суглобах, підвищений артеріальний тиск, загострення хронічних захворювань.

 • Які бувають прояви епілепсії?

Епілепсія – хронічне, неврологічне захворювання головного мозку, яке проявляється виникненням нападів судом. Причиною епілепсії можуть бути спадкові фактори, а також різні захворювання які уражають мозок (так звана, симптоматична епілепсія). Судомні напади можуть бути наслідком інсульту, травми, судинних або запальних захворювань головного мозку. Напади судом можуть супроводжуватися непритомністю, і різними неусвідомленими діями людини. Також буває алкогольна епілепсія на яку хворіють лише люди із залежністю.

 • Як часто до вас звертаються пацієнти з епілепсією?

По декілька людей на добу. Досить часто звертаються люди, які зловживають алкогольними напоями. Після чого такі люди надалі лікуються у наркологічному відділені.

 • Чи впливає коронавірус на нервову систему людини?

Так, коронавірус впливає на нервову систему людини. Є різні прояви коронавірусної хвороби, які пов’язані з нервовою системою, інколи це збудження, або пригнічення, яке зв’язане з кисневим голодуванням та інтоксикацією вірусом. До лікарні можуть привозити людей з підозрою на захворювання нервової системи, проте після обстеження виявляється, що в людини COVID-19.

Як розповіла журналістам “Діла” лікарка Наталя Прокопенко, найважче коронавірус переносять пацієнти з інсультом.

“До того, що в людей після інсульту паралізована певна сторона тіла, вони не можуть нормально рухатися, їм важче компенсувати розлади дихання, і важче переносити хворобу”, – зазначила неврологиня.

Також лікарка додала, що до неврологічного відділення часто привозять пацієнтів з коронавірусом та інсультом.

“У нашому відділені нема поширень захворювання на ковід, проте до нас часто привозять, очевидно, вже інфікованих пацієнтів: без температури, без кашлю, без будь-яких симптомів, проте через декілька днів у них можуть з’явитися ці прояви, і вже тоді за допомогою ПЛР-теста можуть виявити коронавірус.

 • Люди з неврологічними хворобами можуть вакцинуватись?

Таким людям потрібно вакцинуватись. Якщо людина перенесла інсульт, або хворіє гіпертонією, цукровим діабетом, має надлишкову вагу, то обов’язково потрібно вакцинуватись. Це власне такі хвороби, які ускладнюють перебіг коронавірусної хвороби.

 • Розкажіть історію з власного досвіду, яка найбільш запам’яталась вам на посаді лікаря-невролога

Найбільш яскрава історія, яка мені запам’яталась, це коли до нас привезли молодого 40-річного пацієнта з важким внутрішньомозковим крововиливом (один з видів інсульту). Здавалось б, що люди з такою хворобою приречені на смерть, проте не в цьому випадку. Пацієнт тривалий час знаходився на апараті штучної вентиляції легень, і вижив…Близько 4-ьох місяців у нього відновлювались всі рухи у кінцівках. І після лікування він своїми ногами пішов додому… Такі випадки справді вражають і приносять задоволення лікарям за вкладені зусилля.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі