Львівські окупанти хочуть анексувати природоохоронний об’єкт

Наталія Кузьма, ініціатор проекту створення та збереження Заказника “Торфовище Білогорща” | 22 червня 2022, 17:50 Львів
Share Button
Як казав Симон Петлюра, “нам не страшні московські воші, нам страшні українські гниди”. Перші - очевидні, інші - маскуються під патрійотів, але шкоди від них не менше.

Судіть самі – у Львові є унікальний природній об’єкт – болотне угіддя “Торфовище Білогорща” (за Левандівкою). У світі такі території охороняються найдужче, бо запаси прісної води катастрофічно зникають. Після коронавірусу та війни, третя світова криза – боротьба за природні ресурси. І мова йде про дуже близьку перспективу, ще ви її застанете. Зміни клімату висушують водойми, сміття знищує океани, вирубка зменшує обсяги лісів у світі. За останні сто років людство втратило близько 2/3 площ болотних угідь, зазнавши чималих економічних, культурних, наукових та рекреаційних втрат. Війна в Україні теж не найкраще відображається на стані природи. І це про те чим ми будемо дихати, що будемо пити і їсти і на що почнемо хворіти вже найближчими роками.

Думаю ви розумієте, що від збереження “Торфовища Білогорща” залежить якість повітря у місті, бо торфи впитують випари машин і заводів. Це – безкоштовний кондиціонер, бо болото і грунти охолоджують повітря. Це безкоштовний відпочинок для кожного львів’янина. Місце тиші, співу птахів і сили, що особливо важливо в час нервового виснаження сучасних людей. Це найцінніший скарб міста у підготовці до ризиків зі зменшенням питної води у світі. Тут живуть лосі, унікальні птахи та ростуть червонокнижні рослини.

Торфовище було пам’яткою природи ще 1937 році, завдяки зусиллям львів’ян (не політиків чи чиновників) справедливість відновили у 2019 році – створенням природоохоронного об’єкту Заказника “Торфовище Білогорща” на рівні Львівської міської ради, Зимноводівської сільської ради та Львівської обласної ради.

Проте, не всі вміють думати глобально і стратегічно. Для деяких “ділків” штибу 90х швидка вигода – зрозуміліша. Який заказник? Тут мають бути гаражі. Для початку. А далі – схеми, підміна понять – і нові будинки та торгові центри. А якщо ще й на дворі війна – то “заграбастати” ласий шматок землі стає ще спокусливіше. Знайомо?

Розкажу як це стало можливим. Два роки тому – перед створенням Львівської громади – Рясне-Руська сільрада незаконно розпаювала й роздала 58 гектарів єдиного в Україні торфового заказника, розташованого у межах Львова. Мовляв, нічого не знали про Заказник, там якийсь смітник. Землі роздавали десятками гектарів і блискавично швидко: буквально за кілька місяців до виборів створювався гаражно-будівельний кооператив і з’являлись нові щасливі власники гектарів у Рясне-Руському. Кооперативів було майже два десятки. А щедрість сільради не мала меж. Воно й не дивно, бо часто учасниками тих кооперативів були люди, дуже близькі до очільників Рясне-Руської сільради. Дотепер по цій справі тривають суди. Не дочекавшись рішення феміди на цій території розпочалося будівництво. Ну ж бо “ділки” звикли жити не по закону, а знають, що все можна “порішати”. Хіба ми з вами вперше це спостерігаємо?

Загалом станом на зараз є сім судових позовів. Шість – за позовом Франківської прокуратури. Правоохоронці у суді домагаються визнання недійсними рішення Рясне-Руської сільради, скасування права власності таким гаражним кооперативам, як «Автогонщик», «Автомеханік», «Автосвіт», «Пікап», «Сілвер Авто», «Індустріал». Оскільки після створення ОТГ Львівська міська рада стала правонаступницею сільради, ці справи могли були вирішені дуже швидко на користь громади. Тобто міська рада готова визнати позов прокуратури – і землі повернулися б у власність громади. Але «гаражники» приклалися, щоб наразі цього не сталося.

Вони подали свій позов (сьомий), щоб.. судитися про скасування рішення облради про оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Торфовище Білогорща». Нема Заказника – нема проблем.

Деякі з львівських депутатів зі Свободи та Європейської солідарності у дискусіях в яких я брала участь минулого року намагалися перевести дане питання у політичну площину. Тобто, з їх уст звучали претензії до міського голови, який має незавершені конфлікти з Рясне-Руською громадою. Мовляв, ми відстоюємо інтереси простих рясненців, які очікували на землю. Але зараз у суді добре видно, хто бореться за землю заказника, які у них плани на цю землю і чи вони мешканці Рясне-Руської громади. І треба чітко розмежувати пшеницю та полову.

Мені вартує чималих зусиль, аби повертати дискусію у поле екології та інтересів громади. Не є представником жодної політичної сили і вже п’ятий рік працюю з усіма адекватними посадовцями, екологами та політиками, аби зберегти територію для міста. Тут жити моїм дітям і мені не байдуже, яким є місто в якому я живу.

24 червня 12.00 год Львівський окружний адмінсуд Чоловського, 2 просимо підійти усіх не байдужих. Мета – відстояти створення природоохоронного об’єкту “Торфовище Білогорща” і не дати його забудувати.

А від міської та обласної влади вимагаємо якнайшвидше

  • затвердити межі парку,
  • інвентеризувати роздані ділянки та
  • з’ясувати законність будівництва, а також хто давав дозвіл на вирубку дерев.

Ми маємо змінювати нашу країну по всіх фронтах. Лише так закріпимо нашу перемогу, а не віддамо її знову негідникам, як після попередніх революцій.

Хіба війна не причина, щоб почати змінюватись?

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі