Люди та шимпанзе мають однакову модель “соціального старіння”

26 жовтня 2020
Share Button
Фото ілюстративне
Американські вчені з'ясували, що шимпанзе та люди мають однакову модель "соціального старіння". З віком примати так само як і люди обмежують своє коло спілкування та менше сваряться.

Науковці проводили своє дослідження науковці понад 20 років у період з 1995 по 2016 роки. Для цього вони залучили 21 шимпанзе у віці від 15 до 58 років у національному парку Кібале в Уганді, пише Суспільне.

“Ми з’ясували, що шимпанзе і люди мають однакову модель соціального старіння. Ми знаємо, що з віком люди старіють, і попри те, що їхні соціальні контакти звужуються, зв’язки між людьми стають сильнішими. І ми бачимо те ж саме тут у шимпанзе”, — повідомила дослідниця з університету Тафтса в Массачусетсі Зарін Мачанда.

Для спостереження науковці обрали саме приматів-чоловіків, оскільки вони, на відміну від самиць, мають міцніші соціальні зв’язки та частіше взаємодіють між собою.

За словами науковців, за понад 78 тисяч годин спостережень вдалося виявити так звані “схеми дружби” між шимпанзе. Крім того, що тварини починали більш тісно взаємодіяти у вузькому колі “друзів”, приматологи також помітили, що рівень агресії у старших шимпанзе знижувався, що означало, що вони починали менше бійок і мали тенденцію рідше залякувати інших у своїй групі. Згідно з теорією соціоемоційної вибірковості, така поведінка притаманна людям.

Психологи аргументували це тим, що люди похилого віку надають перевагу позитивним стосункам, оскільки усвідомлюють, що “їх час закінчується”. Утім, багато приматологів стверджують, що шимпанзе не мають людського почуття смертності, тому припускають, що причиною для такої поведінки приматів є інша причина.

Натомість антропологиня Джоан Сілк з Університету штату Арізона припустила, що оскільки чоловіки старшого віку менше конкурують за партнерок, вони можуть зосередитись на тісних стосунках з тими, кому довіряють. Зі свого боку дослідниця Зарін Мачанда заявило, що у такому поважному віці примати “можуть просто бути дуже щасливими разом”.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі