На Львівщині встановили пам’ятник швейцарській письменниці

18 червня 2021 Життя, Культура, Львів
Share Button
Фото із відкритих джерел
У Жовкві біля синагоги з’явився пам’ятник Залці Ландман — швейцарській письменниці.

За інформацією місцевого видання «Жовква он-лайн», Ландман народилася 18 листопада 1911 р. у Жовкві й померла 16 травня 2002 р. у швейцарському місті Санкт-Ґаллені.

Вона широко відома у світі як німецькомовна швейцарська письменниця, публіцистка, дослідниця єврейського фольклору, перекладачка, авторка кількох десятків різножанрових книг, переважно на єврейську тематику.

У Жовкві встановили пам’ятник швейцарській письменниці

З початком Першої світової війни, 1914-го, її батьки утекли до Швейцарії й оселилася в Санкт-Ґаллені, залишивши малолітню Залцю на руках дідуся й бабусі у Жовкві, де вона провела своє раннє дитинство й навчалася в школі при ордені феліціанок. Їхній дім, за спогадами письменниці, знаходився навпроти Домініканського монастиря.

Зальця Ландман дбала про збереження автентичної самосвідомості східноєвропейських євреїв, яку вона вбачала в гуморі як зброї слабких. Своїй першій вітчизні, містечку Жовкві, вона створила літературний пам’ятник у книгах спогадів про дитинство в Галичині («Спогади про Галичину», 1983, «Моя Галичина», 1995). Наполегливо й критично досліджувала вона єврейську ідентичність і культуру в таких працях, як «Мова їдиш», 1962, «Єврейський етнос», 1967 та ін., переклала німецькою мовою низку творів їдишської літератури (Шолом-Алейхем, Іцик Манґер тощо), написала кілька книг про особливості єврейської кухні («З перцем і сіллю», 1967, «Кошерні тонкощі», 2000), а в збірці есеїв «Марксизм і вишні» (1979) звернулася також до політичної тематики.

Зальця Ландман вважала власну творчість тихим реквіємом за знищеним світом культури східноєвропейських євреїв. Сьогодні її книги входять до золотого фонду німецько-єврейської літератури 20 століття й користуються незмінною любов’ю читачів.

Ініціаторами спорудження пам’ятками виступили наукова співробітниця Єврейського музею в Берліні та членкиня Спілки художників Німеччини Гельґа фон Льовеніх та професор катедри зарубіжної літератури та теорії літератури ЧНУ імені Юрія Федьковича Петро Рихло ще в грудні 2019 року.

Торік у вересні вперше книга вийшла 1995 року у Мюнхені. Переклад українського видання підготував Петро Рихло. У «Видавництві 21» вийшло перше українське видання книги німецько-єврейської швейцарської письменниці родом із Галичини Залці Ландман «Моя Галичина. Край за Карпатами», яка розповідає про Східну Галичину перших десятиліть ХХ століття.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі