На Львівщині останки солдат Першої та Другої світових воєн зберігають у мішках

Наталя Балущак | 30 жовтня 2020
Share Button
Автор всіх фото - Ігор Кузьма
Понад півсотні людських останків місяцями зберігаються… у мішках

В селі Скварява в капличці зберігаються мішки з людськими кістками. Це останки солдат Першої та Другої світових воєн. Деякі з них тут лежать уже рік. Інші потрапили сюди кілька місяців тому. Це останки людей, на перепоховання яких у влади немає коштів. Принаймні такі відповіді від обласної ради та обласної державної адміністрації на прохання профінансувати захоронення вояків отримують члени Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять».

Ані грошей, ані місця

«Я пишу десятки листів щорічно. Якщо раніше наше Товариство отримувало хоча б фінансування на проведення пошукових робіт, то у цьому році нас залишили навіть без цих грошей. Тоді як коштів на перепоховання і якогось сприяння в пошуку місця для таких захоронень майже ніколи й не було, – розповідає голова Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» Любомир Горбач. – Станом на сьогодні ми маємо близько 55 останків жертв обох воєн і не маємо жодного розуміння з боку влади щодо того, що цих людей потрібно по-людськи поховати».

Товариство «Пам’ять» було створене ще у 2005 році. З метою шукати останки солдат, які були «загублені» у Першій і Другій світових війнах. При цьому члени Товариства не роблять різниці між тим, про солдат яких армій йдеться. Однаково шукають та перепоховують і австро-угорських вояків, і червоноармійців, і дивізійників, і упівців. Бо ці люди, за словами Любомира Горбача, тоді не мали права вибору. Але нині мають право бути похованими. Всього за роки існування товариства уже знайшли та похоронили майже 2000 солдат.

«У 2018-2019 роках ми зібрали та ексгумували близько 110 людських останків. Це 72 вояка австро-угорського, російського і німецького військ, а також близько 30 останків червоноармійців. Будь-які спроби отримати кошти для виготовлення домовин та хрестів закінчувалися відписками, що на це не передбачено фінансування. Відтак, ми своїми силами 11 листопада минулого року таки перепоховали тих 72 солдат у Івано-Франковому, – розповідає Любомир Горбач. – А впродовж наступних місяців я вкотре пишу і прошу профінансувати виготовлення хрестів та компенсувати нам наші витрати на домовини для уже перепохованих людей. У відповідь уже звичне для нас – «коштів не передбачено».

Окрім проблем із фінансування керівник «Пам’яті» наголошує також не проблемі відсутності місця для перепоховань. З перших днів існування товариства, Любомир Горбач просить знайти та виділити земельну ділянку для збірного військового цвинтаря, де б можна було перепоховувати останки солдат. У відповідь – «слід визначити можливість дозахоронень на вже існуючі військові кладовища в межах області». Відтак, немає ані коштів, ані місця.

«З 9 могил солдатів 8 – розграбовані»

А з приходом нового 2020 року товариство залишається і без 60 тисяч гривень на пошукові роботи. «Біда в тому, що з кожним роком в Україні все більше процвітає мародерство. Бо грабіжникам могил, шукачам скарбів не потрібні дозволи, яких ми чекаємо місцями, щоб почати пошукові роботи. Для прикладу, у грудні 2019 року нам розповіли по 9 одиничних могил із солдатами Першої світової війни. Коли ми приїхали для їх ексгумації, 8 вже були розграбовані. Порівняйте: коли ми починали нашу діяльність у 2005, то з 10 могил одна могла бути розрита і 9 цілі. Сьогодні усе з точністю до навпаки.

І найгірше, що у нас ще й зв’язані руки. Бо ми не маємо фінансування для пошукових робіт чи перепоховань. Коли дзвонять люди, які випадково під час земляних робіт знаходять останки, ми постаємо перед вибором: ігнорувати їхній дзвінок чи витягати гроші з власних кишень і їхати. І ми їдемо. А потім роками просимо профінансувати перепоховання тих останків, які знайшли», – розповідає Любомир Горбач.

За словами голови Товариства «Пам’ять», на Львівщині є три організації, які реально проводять такі пошукові роботи: комунальна «Доля» і дві громадських, а саме «Закінчимо війну» та, власне» «Пам’ять». І це дуже мало, бо фактів пограбувань могил стає щораз більше, а людей, які могли б іти на випередження, не вистачає. Як і не вистачає розуміння та сприяння з боку обласної влади у питаннях фінансування.

«Сьогодні у нас є 25 останків солдат Першої світової війни та ще 30 останків червоноармійців. Вони зберігаються в капличці у Скваряві. Ми маємо намір перепоховати їх у листопаді до річниці закінчення Першої світової війни. Відтак, я продовжую писати листи. До голови ЛОДА Максима Козицького. До голови постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, туризму, духовного відродження та ЗМІ Тетяни Бей. До голови ЛОР Олександра Ганущина. Також у вересні надіслав лист-звернення щодо потреб у фінансуванні на наступний 2021 рік», – розповідає Любомир Горбач.

Відповідно до останніх, вересневих відповідей на звернення, Львівська обласна державна адміністрація в особі заступника голови Юрія Бучка рекомендують «розглянути можливість дозахоронень ексгумованих останків воїнів на кладовищах у с. Потелич Жовківського району та с. Буховичі Мостиського району». Водночас повідомляють, що «у напрямках програми «Охорона і збереження культурної
спадщини Львівської області на 201802020 роки» на 2020 рік не передбачено фінансування заходів щодо пошуку та впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій, проведення досліджень, вивчення та впорядкування історичних кладовищ, поховань та меморіалів».

Відтак, у Товаристві пошуку жертв війни «Пам’ять» уже навіть готові прийти з останками вояків під стіни обласної ради та адміністрації. Аби отримати відповіді про причини відсутності фінансування. І щоб їх нарешті почули.

Офіційна відповідь

Редакція «Діла» звернулася до ЛОДА та ЛОР з інформаційними запитами, аби отримати відповідь, чи будуть все-таки передбачені кошти на перепоховання півсотні вояків. Відповіді від Львівської обласної державної адміністрації отримати не вдалося до сьогодні.

Водночас, відповідно до відповіді на запит, отриманої від Львівської обласної ради, постійна комісія з питань культури, історико-культурної спадщини, туризму, духовного відродження та засобів масової інформації на засіданні 8 жовтня 2020 року «ухвалила рішення звернутись до голови Львівської обласної державної адміністрації з проханням доручити відповідним профільним департаментам облдержадміністрації… за можливості, а також у відповідності до вимог чинного законодавства позитивно вирішити окремі питання діяльності ГО «Товариство з пошуку жертв війни «Пам’ять».

Також, як йдеться у відповіді на інформаційний запит, «відповідно до рішення обласної ради… у 2020 році захід «Сприяння реалізації політики національної пам’яті у сфері увічнення пам’яті учасників національно-визвольної боротьби, жертв воєн, депортацій та політичних репресій на території Львівської області та за кордоном, шляхом проведення заходів з пошуку, ексгумації та перепоховання загиблих, упорядкування місць історичної пам’яті та поховань» фінансується за рахунок коштів обласного бюджету в рамках реалізації Програми відновлення, збереження національної пам’яті та протокольних заходів у Львівській області, затвердженої рішенням обласної ради від 01.03.2016 № 108.

Виконавцями згаданого заходу визначено департамент внутрішньої та інформаційної політики обласної державної адміністрацїї і КП ЛОР «Доля», бюджетне призначення на 2020 рік –1800 тис. грн.

Головним розпорядником коштів програми є департамент внутрішньої та інформаційної політики обласної державної адміністрацїї, який здійснює видатки на реалізацію заходів програми у порядку, передбаченому нормами чинного законодавства. Відповідно до наявного в обласній раді звіту за 9 місяців поточного року, наданого департаментом внутрішньої та інформаційної політики, видатки по згаданому заходу становлять 1293 тис. гривень. Фінансування видатків на перепоховання віднайдених останків воїнів, які загинули у Першій та Другій Світових війнах можливе в межах виділених коштів для вищезазначеного заходу».

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі