Ганна Маляр

Ганна Маляр

Голова Центру правових та кримінологічних досліджень, юристка-кримінологиня, кандидатка юридичних наук, адвокатка

“Ніколи знову” – пусті слова, якщо країна не озброєна, занедбала економіку та не захищає інформаційне поле

Ганна Маляр | 08 травня 2021 Думка
Share Button
Політична карикатура художника Олексія Кустовського
Для мене 7,8,9 травня - це про урок, який ми (людство) погано засвоїли.

Попри те, що людство пам’ятає, сумує, святкує перемогу тощо, ніяких інструментів протидії війні світ не винайшов. Тож, як і тисячі років тому, працює право сили і необхідність озброюватись аби захистити себе.

– після Нюрнбергського процесу міжнародні судові інстанції не винесли жодного вироку за міжнародну злочинну агресію. Всі ми бачимо і знаємо, що війни в світі відбуваються постійно, але ось таке лицемірство – вироків немає. Злочинна агресія залишається десятки років безкарною. Це до питання про “незалежність” міжнародних судів;

–  у продовження теми “незалежності” міжнародних судів нагадаю вам у ці травневі дні, що РФ впливала на створення визначення злочинної агресії, яке нарешті з’явилось у Римському статуті. Це в той час, коли РФ не є учасником Римського статуту і на РФ накладені санкції за агресію в Україні. Менше з тим РФ формувала разом з іншими країнами світу визначення злочину, який сама вчиняє.

– людство погано засвоїло уроки світової війни, бо по сьогоднішній день згідно норм міжнародного права за агресію несе відповідальність лише командування, а не ті, хто виконує їхні накази. Втім, сьогодні не 1939-й. Не хочеш нападати на іншу державу і вбивати, покидай лави армії і не виконуй накази. За війну відповідати повинні всі – і хто дав наказ, і хто взяв у руки зброю та вдерся на територію іншої суверенної держави. Але міжнародне право залишає страшно сказати “законну” можливість звичайним воякам йти війною на іншу державу. Так ми ніколи не припинимо цю дикість, яку називають продовженням політики, тобто війну.

Підсумовуючи скажу, що як на мене, ці травневі дні повинні проходити в атмосфері публічного колективного вивчення та засвоєння уроків війни. Їх треба проговорювати і над ними працювати.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі