Перший театр відкрив сезон виставою у закинутому костелі на Львівщині

21 вересня 2020 Культура
Share Button
Фото: Тетяна Данілова
19 вересня 2020 року у Перший академічний український театр для дітей та юнацтва спільно з проєктом «Під Зорею Пінзеля» показали виставу «Pentecost» у закинутому костелі Матері Божої у с. Демня.

Цей захід розпочав 101-й театральний сезон Першого театру і водночас актуалізувала важливу тему: збереження культурної спадщини України.

В с. Демня знаходиться закинутий костел Матері Божої, 1913 р. Він, разом з багатьма іншими культурними пам’ятками України, потребує консервації і реставрації, інакше зможе повторити долю численних зруйнованих храмів нашої країни. Простір покинутого костелу підсилив теми, які  порушує режисер Лариса Діденко у свої виставі «Pentecost»: дискусії про цінності, гуманізм, про культуру, що стала заручником політики.

Фото: Сашко Балабай

Гості, що відвідали виставу «Pentecost» у Демні, мали змогу більше ознайомитись з перлинами селища, яке справді нагадує «музей» кам’яних скульптур під відкритим небом. Це і зруйнована каплиця-усипальниця відомого мецената графа Станіслава Скарбека, який  у 1842 р. звів перший у Львові і третій за своїми розмірами театр Європи (зараз – театр ім. М. Заньковецької),  1840 р. заснував «Інститут для сиріт і убогих», а у 1846 р. створив «Фундацію пенсій для акторів, режисерів, співаків театру графа Скарбека у Львові».

Фото: Сашко Балабай

Відвідали гості і кімнату-музей колишнього «Доброчинного закладу-інституту для сиріт та убогих», в будівлі якого нині розташована психіатрична лікарня (КНП ЛОР «Львівська обласна психіатрична лікарня «Заклад») та побували на старому цвинтарі, де є фігури, датовані ще 1838 роком. Саме тут можна побачити чи не перше творіння Михайла Дзиндри – фігуру св. Лазаря, яку відомий скульптур створив у 13 років на могилі своїх батьків (с. Демня – рідне село трьох братів Дзиндри, чиї скульптури відомі не лише в Україні, але й світі.). У старій церкві Святого Миколая оглянули унікальну композицію (датовану 1925 р.), фрагмент Хресної дороги – «Упадок Ісуса».

У театрі переконують, що практика показів вистав у напівзруйнованих архітектурних пам’ятках важлива передусім з позиції привернення уваги до неоціненної спадщини України. Саме тому, Перший театр спільно з проектом «Під Зорею Пінзеля» об’єднав зусилля, щоб 19 вересня показати виставу «Pentecost» у закинутому костелі Матері Божої с. Демня.

Фото: Тетяна Данілова

Можливість зіграти виставу «Pentecost» у с. Демня Перший театр здобув завдяки перемозі на конкурсі надання фінансової підтримки на реалізацію заходів у галузі культури на території м. Львова в рамках святкування Дня незалежності України. Також у співпраці з ГО «Арт-студія ІвониЛобан» проєкт «Під Зорею Пінзеля» отримав підтримку від Львівської обласної державної адміністрації.

Також після вистави колективу Першого академічного українського театру для дітей та юнацтва було вручено подяку «За високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток національного театрального мистецтва та з нагоди 100 річчя з дня заснування».

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі