Поліція закупить більше тисячі надпотужних електрошокерів «Taser». Відео

21 липня 2021 Кримінал
Share Button
Днями Національна поліція України оголосила другий тендер на закупівлю 1 022 електрошокерів марки «Taser» загальною вартістю 170,98 млн грн. Львівські патрульні вже випробували першу партію електрошокерів на собі та розповіли журналістам про враження.

Пропозиції щодо закупівлі другої партії приймаються у системі “Prozorro” до 16 серпня, а аукціон відбудеться 21 вересня. До електрошокерів також закуплять 41 933 картриджі та 73 датакабеля. Весь товар має бути 2021 року виготовлення із гарантійним строком не менше року, повідомляє “Діло”.

У 2020 році поліція вже закупила 200 стріляючих шокерів «Taser Х2» з акумуляторною батареєю та кобурою по 65 540 грн за штуку. Картриджі коштували по 2 456 грн., а датакабелі – по 8 700 грн.  Проте, зараз патрульні поліцейські їх не застосовують через невідповідність законодавства. У квітні цього року Верховна Рада відхилила проєкт закону про зміни до закону про Нацполіцію, який суттєво розширював сферу застосування електрошокерів поліцейськими. Автори законопроєкту – Кабмін – пропонували внести зміни до закону про нацполіцію, додавши, щоб електрошокери можна було застосовувати під час:

  • затримання особи, яка вчинила адміністративне або кримінальне правопорушення і чинить при цьому фізичну протидію поліцейському,
  • затримання особи, яка вчинила тяжкий або особливо тяжкий злочин і намагається втекти,
  • затримання особи, яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти,
  • затримання озброєної особи, яка погрожує застосовуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю чи здоров’ю людей, зокрема поліцейського.

Зараз законом дозволяється використання шокерів лише у двох випадках: відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною та відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського.

Львівські патрульні вже випробували першу партію електрошокерів на собі та розповіли журналістам «Діла» про враження.

«Ми вдвох із напарником випробували їх на собі під час навчань. Ці відчуття запам’ятаємо на все життя. Це ніби корч, але скрутило не один м’яз, а 20 і ти абсолютно не контролюєш себе. Кількох секунд вистачає, щоб повністю паралізувати зловмисника. Їх потужність 50 тис вольт. Потім ще чотири дні у мене була «крепатура». Звісно, для застосування законодавчо ще мають прописати чіткі реальні підстави», – розповідає Капрал патрульної поліції Львівщини 3-го батальйону Олег Хрипун.

За його словами, це б захистило самих поліцейських від нападників та зменшило використання вогнепальної зброї проти особливо небезпечних правопорушників.

«Якщо злочинець тікає від поліції, але з холодною зброєю. Коли ти його наздоженеш, то далеко не завжди встигнеш ухилитись.  Подібних ситуацій у нас не бракує. Коли приходить виклик про домашнє насильство, патрульний відкриває двері, а звідти спершу йде штиковий ніж, а потім сокира. На щастя, наш інспектор тільки руку порізав. 

Така річ була би ефективною, коли пацієнт психлікарні взяв заручників. Але наразі поради фірми-виробника із нашим законодавством не співпадає. Застрелити завжди найлегше.

Коли водій підрізав дівчину-патрульну з мого батальйону і потім відкрили кримінал на її напарника. У цьому випадку все закінчилось добре для нього, Президент дав їм нагороди і справу закрили. Але це величезний тиск, коли ти все зробив правильно і виконував службовий обов’язок, а на тебе відкривають кримінал», – каже Олег Хрипун.

Такий спецзасіб використовують поліцейські більше 100 країн як альтернативу вогнепальній зброї, у випадках коли потрібно зупинити особливо агресивного злочинця, не нашкодивши йому. Дальність пострілу сягає 7,5 метрів, а швидкість – 55 метрів за секунду. Всередині пристрою знаходяться два струмопровідні дроти, які вистрілюють, коли поліцейський натискає на курок. Через спеціальні дартс-дротики передається електричний імпульс, який миттєво знерухомлює особу, тимчасово паралізуючи м’язову систему. Електрошокер – це найбезпечніший поліцейський засіб примусу. Він знерухомлює людину, блокує її рухи на короткий період. За цей час поліцейський зможе вдягнути на правопорушника кайданки і вдасться уникнути загострення конфлікту. Таким чином використання «Тайзеру» зменшує ризик травмування не лише для правопорушника, а й для поліцейського та оточуючих.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі