Полюбити свої стопи: як доглядати за ніжками і коли варто бігти до подолога

18 жовтня 2019 Життя, Здоров'я
Share Button
Фото з відкритих джерел
На сьогодні, мабуть, нікого не здивуєш тим, що за ногами, а конкретно стопами, потрібно доглядати. Так само як ми миємо волосся, наносимо крем на обличчя чи руки, ноги потребують догляду. Можливо, навіть більшого догляду, ніж інші частини нашого тіла. Тому що ноги – це ділянка, яка постійно закрита і яка витримує всю нашу вагу і всі наші торби з магазину «плюс 10 кг». Ноги страждають найбільше.

Як правильно доглядати за своїми ніжками, на що звертати увагу, роблячи педикюр, як можна собі нашкодити (так, буває і таке) та чому не варто затягувати із візитами до спеціаліста – у нашій розмові із львівською подологинею Галиною Звір.

Галина Звір. Фото: інстаграм

Педикюр у домашніх умовах. Щоб не нашкодити

Роблячи педикюр вдома, можна стати не тільки клієнтом подолога, але й дерматолога, і хірурга у кінцевому результаті. Найулюбленіше, що люблять робити пацієнти, – це терти терочками п’ятки. Маємо розуміти, що сухість чи гіперкератоз, що формується у нас на ніжках, – це наслідок чогось. І поки не визначена причина утворення цього захисного шару, боротися з нею – можна собі, навпаки, зашкодити. У нас сухість, лущиться шкіра, а ми починаємо її зчищати терочкою. Якщо, наприклад, лущення почалося від гіпергідрозу (запарювання ноги у взутті), ми забираємо цей захисний шар, відповідно потові залози відкриваються ще більше. Ще більша сухість, ще більше тремо, і це призводить до кабінету подолога. Тривале лікування…

Фото зі сторінки Галини Звір в інстаграмі

Тобто можна сходити до фахівця одноразово. Він визначить причину утворення, порадить, що робити. Не обов’язково професійну косметику, часто може допомогти дитячий кремчик чи присипка, або якісь аптечні препарати. Але потрібно знати причину, бо коли проблема від браку колагену чи еластину, а ми йдемо в аптеку і кажемо: «мені треба щось від тріщин», там відразу уявляють грубу п’ятку з тріщинами і дають нам препарат з саліциловою кислотою, а це ще більше шкодитиме. Бо ж фармацевт не бачить нашої проблеми.

Те саме з тріщинами. Тріщини ніколи в житті не можна просто забирати, тріщини потрібно заліковувати. Загоювати і лікувати. Всі думають, що записавшись на педикюр, їм заберуть тріщину. Тріщина – це розрив м’якої тканини, це не якийсь наріст, її в жодному разі не можна забирати. І дуже велика помилка, коли у домашніх умовах починаємо зрізати ті тріщини. Це виглядає так: забираємо захисний шар, стаємо на ніжки своєю вагою 60, 80, 120 кг, на п’ятку йде навантаження, захисного шару немає, від того розрив збільшується. І тоді все одно попадаємо в кабінет подолога.

Що стосується нігтів, дуже часто бачу, коли приходять дівчата, обрізають собі кутикулу у домашніх умовах… Перше, що має пам’ятати кожен, кутикула – це захисний шар шкіри, який захищає від проникнення інфекції всередину в організм. І коли дівчата починають себе різати, ніхто ж нічим не обробляє. Максимально це перекис. Ми вдягаємо шкарпетки, взуваємо тапочки, де в нас дуже багато бактерій, де є залишки потовиділення, і з цього починаються елементарні пенериції – гнійні запальні процеси. Ми думаємо, що це ніготь вростає. Беремо ножиці і починаємо собі врізати нігтьову пластину, ще більше все ускладнюючи.

Як правильно обрізати нігті? Це спірна тема. Вважається, що треба обрізати рівно. Я проти цього. У кожної людини індивідуальна форма нігтя – овальна, трапецевидна, квадратна чи кругла. Тому. Якщо круглу форму, де відсутні бокові валики для амортизації, обрізати прямо, постійно будуть тріскати і заломлюватись бокові сторони, і в будь-якому випадку почнеться вростання нігтьової пластини. Тобто варто хоча б один раз звернутися до спеціаліста, щоб показав, як під нашу форму правильно обрізати нігті. До речі, з гель-лаком нігті також обрізаємо.

Читайте також: Гель-лак: красиво, надійно і… шкідливо

Де хапаємо гриби та що робити з бородавками

Міф, що грибами можемо заразитися тільки в сауні, басейні чи спортзалі. Всі, хто до мене приходять з 10-річними грибами, кажуть – «в житті не була в басейні». Ми живемо серед бактерій, грибів, вірусів, але у нас є імунітет, який нас захищає. Звичайно, якщо брати грибкову інфекцію, для її розмноження потрібна вода і тепло, тому вважається, що басейни, спортзали і т.д. – більший розсадник.

Як ми можемо заразитися тією інфекцією, бо, фактично, вона в нас є і в домашніх умовах? Є два сприятливих фактори. Це – різке зниження імунної системи. Якесь важке захворювання, вживання антибіотиків, тобто, коли імунна система переключається на якесь захворювання і не захищає нас від грибкової інфекції. Друге – найпопулярніше, це травми, будь-які травми нігтьових пластин, будь-яка порожнина, і це під гель-лаком так само, до речі. Будь-яка порожнина під нігтем – це вже сприятливе середовище для розмноження грибкової інфекції. Тому що там завжди волого, там завжди тепло, тому що ноги у нас постійно пітніють. Постійно – і влітку, і взимку. Там завжди накопичуються тепло. І звичайно, що будь-яка інфекція там починає розмножуватися.

Бородавки потрібно видаляти. Бородавка вважається вірусною інфекцією. Звичайно, її треба видаляти, оскільки вони можуть розростатися. В однієї пацієнтки на одній стопі було 259 бородавок. Це було страшно навіть для мене. Зазвичай бородавки хапаємо в дитинстві, але вони дуже часто поборюються власним імунітетом. З’явилася, три місяці побула і відпала. А мама каже – «я картоплею терла і вона відпала».

Фото зі сторінки Галини Звір в інстаграмі

Якщо уже в дорослому віці з’являється бородавка, то тут тільки азот, електрокагуляція, кислоти, лазерне видалення. Але треба індивідуально підбирати, тому що на це впливає і зона утворення бородавки. Не у всіх місцях все можна використовувати. Ще потрібно вивчати і саму структуру бородавки, тому що часто спеціалісти плутають бородавки з остеомами чи іншими утвореннями, а це призводить до поганих наслідків.

Вчимося правильно проколювати пухирі

Пухирі з’являються від миттєвого натирання шкіри. Проколювати чи ні пухирі? Я за те, щоб проколювати. Але треба знати, як правильно обробляти. Тому що коли проколюємо, відкриваємо ворота для інфекції всередину, і дуже часто траплялися випадки, коли до мене приходили з язвами, ерозіями, і казали: «це був пухир, я проколола, почало гноїтися, я сама лікувала, сама мазала, тепер, коли я вже присмерті, приходжу до вас». В такому випадку ми вже йдемо до хірурга… Тому проколювати, але хоча би в інтернеті чи деінде поцікавитися найелементарнішими антибактеріальними засобами, як правильно обробити рану – відкриту-невідкриту.

Зі сухими мозолями, натоптишами і стержневими мозолями трошки складніше, тому що самостійно їх подолати практично неможливо. І зазвичай мозолі – це свідчення або деформації стопи, або неправильно підібраного взуття. Якщо проблема накопичується роками, то це проблема деформації стопи. Оскільки наше суспільство не звикло ходити до ортопедів, 99% населення мають проблеми зі стопами. Тому просто клеїти саліцилові пластирі чи вирізати не дасть ніякого результату, бо причина в деформації стопи – знов буде тертя, знов буде мозоль. Але на сьогодні є дуже багато різних протекторів, муфточок, корекційних вставок, розділючів для того, щоб відмежувати ті зони, які труться. Спокійно носимо і позбуваємося мозолю.

Фото зі сторінки Галини Звір в інстаграмі

Кісточка на ногах. Що робити?

Є два види кісточок. Вальгусна деформація – це сама по собі деформація кістки, коли вона виводиться по діагоналі, а є ще поняття бурситу – це такий соляний хрящовий наріст на самій кісточці. І часто люди плутають ті поняття. Наприклад, при вальгусній деформації починаємо мазати йодом, і воно фактично нічого не дає. Або починаємо носити розділювач, тим самим створюючи додатковий тиск на бурсит…

На жаль, вальгусна деформація лікується лише хірургічно. Але на початкових стадіях можна зарадити різними протекторами, нічними вставочками, шинами. Це треба з ортопедом поговорити і підібрати собі певне лікування, але лише на початкових стадіях. Коли вже запущена стадія, звичайно, що нічого не допоможе.

А от з бурситами складніше, тому що вони всередині можуть запалюватися, можуть набирати гнійну речовину, кістками можуть обростатися. Коли починає з’являтися бурсит, обов’язково потрібно звертатися до лікаря. На сьогодні є різні ударно-хвильові терапії, які здатні розсмоктувати ту речовину. Знову ж таки, на початковій стадії, а не коли приходять вже з «трьохметровим» бурситом і «ой, полікуйте».

Коли пітніють ноги

Засоби, які продаються, від пітливості ніг – це маркетинговий хід. Здебільшого вони лише маскують проблему. Так, запах вони вбивають. Але вони не є лікувальними, тому ефект буде нетривалим.

Для початку потрібно з’ясувати, чи це фізіологічна проблема, вроджена, з відкритими порами, чи, набута на гормональному фоні, особливо у жінок після народження дитини. Чи, можливо, це звичайне запарювання ноги, коли неправильно підібране взуття, грубо кажучи. Відштовхуючись від того, лікар підбирає методи лікування. А оті всі спреї, део, офи, те, що продається в магазинах – це маркетинг.

А як бути вагітним?

Вагітність дуже впливає на стан ніг. Обов’язково вагітним, починаючи з 7 місяця вагітності, це приблизно 32-33 тиждень, треба раз у два тижні відвідувати подолога. Тому що у всіх після вагітності просідають та скручуються нігті, оскільки є додаткове навантаження – плюс 13, 18, в когось навіть 30 кг – це дуже сильно впливає на стопу.

Фото зі сторінки Галини Звір в інстаграмі

Дуже поширена проблема у вагітних – коли вростає ніготь. А це найгірше, бо вони приходять після того, як народили, стають годуючими мамами, гормони бурлять, і запальний процес ніяк не знімається. Тому що на гормональному фоні побороти інфекцію надзвичайно важко. Тому після вагітності буває купа проблем. Але є хороша новина – будь-яку стадію вростання нігтя можна подолати безхірургічно. Чим більше запущений випадок, тим довше треба побавитися зі зняттям запального процесу, але різати нічого не треба. Після хірурхічного втручання у 90 відсотках він ніколи вже не виростає правильним. Усе можна полікувати у кабінеті подолога. І це безболісно.

Гігієна і відвідування кабінету подолога

Що робити, щоб ніжки були здоровими і доглянутими? Не шкодити їм))) Навіть, якщо немає проблем зі стопами, гігієна два рази в рік обов’язково потрібна. Перший раз – після літнього періоду, щоб зняти всі відмерлі клітинки від пересушливого повітря та води. І другий період – після зими, тому що за зиму шкіра вбирає в себе дуже багато потових виділень. Потрібно це почистити. А далі вже спеціаліст підкаже, що робити у домашніх умовах.

Моя порада – взагалі не лізти вдома до ніг. Якщо правильно доглядати за ногами у кабінеті подолога чи педикюру, гігієни два рази в рік цілком достатньо. Тобто при здорових ногах не потрібно кожен місяць бігати на педикюри. І вже в індивідуальному порядку можна порекомендувати робити вдома пілінги чи скраби. Але явно це мають бути не терки, не ножиці і не кусачки.

Фото зі сторінки Галини Звір в інстаграмі

За ногами треба доглядати і вдома. Як мінімум, це крем на вечір, але він має бути підібраний правильно. Тому що скільки разів я чула – «я мажу-мажу кремами, а воно все сухе і сухе». Бо потрібна консультація спеціаліста. Але закликаю, ніколи не вірте, коли майстер педикюру каже – «вам кожен місяць треба педикюр. І кожен місяць міняти крем для педикюру. І тільки професійний». Це маркетинговий хід.

Здорові стопи потребують педикюру два-три, максимум чотири рази на рік. Пальці літом, прошу дуже, можна окремо чистити, малювати, знущатися над ними, як хочете. Але сама стопа, якщо її довести до хорошого стану (ми зараз не говоримо про діабети, про різні дерматологічні проблеми), якщо це просто недогляд і довести його до хорошого догляду – тоді два-три-чотири рази в рік і все. Цього достатньо. Але відвідувати треба в будь-якому разі.

Далі буде…

Розмовляла Наталія Фанок,

ІП «Діло»

P.S. У наступній частині читайте про те, як правильно підібрати взуття і як за ним доглядати

P. P. S. Більше цікавих і корисних корисних порад є на сторінці Галини Звір в інстаграмі

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі