СБУ оприлюднила радянські архіви про репресії в Україні через Різдво. Фото

06 січня 2021 Життя, Культура
Share Button
Фото з архіву визвольного руху
Одна з таких репресивних історій розпочалася на початку 1972 року. В таємних повідомленнях керівництву КДБ вона фігурувала, як операція «Блок». В її межах радянські спецслужби переслідували українців за різдвяні вертепи.

За новорічними колядками й вертепами стежив Комітет держбезпеки УРСР, називаючи їхніх учасників “націоналістично налаштованими особами”. Про це повідомляє пресслужба СБУ.

“13 січня 1972 року КДБ відзвітувало секретарю ЦК Компартії України Шелесту про офіційний початок операції.

Розпочались обшуки та затримання в Києві та Львові. Серед арештованих за справою «Блок» були Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, онука Івана Франка Зіновія, Іван Світличний та інші.”, – зазначається у повідомленні.

Обшуки завершилися конфіскацією “антирадянських націоналістичних і політично шкідливих матеріалів”, а також арештами: Василя Стуса, В’ячеслава Чорновола, Євгена Сверстюка, Івана Світличного.

Репресії тривали і згодом. На початку 1974 року на ім’я нового секретаря ЦК Компартії України Щербицького було направлено секретний донос про підготовку «окремими націоналістично налаштованими особами новорічних колядок».

Колядники Львова 1972 року / Фото з електронного архіву Українського визвольного руху

 

Репетиція Різдвяної коляди. Сфотографовані, зліва направо: Любомира Попадюк, невідома, Василь Стус, Олена Антонів, Михайло Горинь / Фото з електронного архіву Українського визвольного руху

Святкування Різдва. На фото присутня Ірина Стасів-Калинець (перша зліва)

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі