Судоми при гарячці: про що повинна знати кожна мама

04 листопада 2019 Здоров'я
Share Button
Фото ілюстративне
Лікарка-педіатр розповіла, чим небезпечні фебрильні судоми, як допомогти дитинці і чого робити категорично не можна.

У пору вірусних захворювань і застуд наші дітки, на жаль, не застраховані від хвороб, що супроводжуються підвищеною температурою. Зазвичай лікарі наголошують, що до позначки термометра 38,5 жарознижувальне взагалі не потрібне, якщо йдеться про вірусну інфекцію. Адже в організмі виробляються речовини, які допомагають боротися із захворюванням. Проте, не всі малюки однаково добре переносять гарячку. У деяких з них починаються судоми, а непідготовані батьки впадають в паніку і не знають, що робити.

Ярина Грицак, лікарка-педіатр

– Фебрильні судоми трапляються у кожного 20-го малюка, переважно на першому-другому році життя, – розповідає лікарка-педіатр «МініПоліКлініки», член Української Академії Педіатрії і Ради молодих лікарів Львівщини Ярина Грицак. – Загалом судоми при температурі спостерігаються в дітей від шести місяців до п’яти років. Причина цього достеменно не відома, проте дослідники схиляються до думки, що певні віруси є чинниками, які провокують розвиток такого стану, недостатньо розвинена нервова система малюків та спадкова схильність.

– Коли у маляти судоми, це виглядає страшно, тому не дивно, що батьки починають панікувати і не знають, що робити…

– Фебрильні судоми поділяють на дві категорії: прості і складні. Прості характеризуються судомами усього тіла, тривають зазвичай до 5-ти хвилин і не повторюються впродовж доби. Складні судоми потребують більшої уваги лікарів. Судоми відбуваються в межах однієї ділянки тіла і тривають понад 15 хвилин та можуть повторюватись декілька разів за добу. При цьому, дитина може втратити свідомість, у неї закочууться очі, через порушення прохідності дихальних шляхів виникає синюшність шкіри. У таких випадках потрібно викликати «швидку».

– А що робити до приїзду «швидкої»? Адже зберігати спокій в такій ситуації вкрай складно.

– Справді, через паніку батьки починають трусити дитинку, намагаючись повернути до тями, розтирати її, хтось навіть намагається вставити у ротика якийсь предмет, щоб не «запав язичок». Цього робити категорично не можна! Все, що чим ви можете їй допомогти, це покласти на рівну захищену поверхню (краще на підлогу), забравши гострі та важкі предмети, і повернути на бік (це називається «recovery position»). Не намагайтеся зупинити посмикування кінцівок. В жодному разі не пробуйте розімкнути дитині щелепу. Не пробуйте заливати в дитину жарознижувальне чи воду під час нападу. Зазначте час початку судом і чекайте медиків.

Правильне положення дитини при судомах (“recovery position”)

Ви повинні уважно спостерігати за тим, як ці судоми перебігають, щоб пізніше детально описати лікареві. В ідеалі рекомендують навіть зняти напад на відео, хоча я розумію, що в такій ситуації мало хто з батьків зможе бути аж настільки спокійним. Для лікаря вкрай важливо точно знати, як саме відбувався напад, щоб чітко встановити діагноз. Важливо не пропустити нейроінфекції (менінгіт та енцефаліт, що спричинені різними вірусами та бактеріями).

До слова, я би порадила матусям і татусям, незалежно від того, як часто хворіють їхні діти, пройти бодай одноденні курси невідкладної допомоги, які сьогодні без проблем можна знайти на різних ресурсах. Тут вас навчать, як діяти у різних ситуаціях, які загрожують життю, щоб допомогти і дорослим, і дітям. Повірте, це допоможе тримати себе в руках при стресових ситуаціях і діяти грамотно.

А також вакцинуйте дітей та себе за календарем і рекомендованими вакцинами, щоб захиститися від більшості збудників нейроінфекцій.

– Знаю з особистого батьківського досвіду, що складні судоми часто нагадують напад епілепсії. Чи можна призначати дитині препарати тієї ж групи, що лікують розлади центральної нервової системи, якщо йдеться лише про фебрильні судоми?

– Ні. Якщо дитину обстежили і виявили, що захворювань нервової системи немає, а судоми виникли виключно на тлі підвищеної температури тіла, жодних ліків з цієї групи приймати не потрібно. Фебрильні судоми не є епілепсією. Це – доброякісний стан, дитина «переростає» його після 5 років.

– Тобто, вони можуть повторитися знову під час наступного захворювання?

– Можуть виникнути знову, але не обов’язково. В одного з трьох дітей, які мали фебрильні судоми, бувають повторні напади впродовж перших двох років від попереднього.

– Чи можна збивати температуру дитині, не чекаючи позначки 38,5, якщо у неї вже були судоми на гарячку?

– Жарознижувальні препарати не профілактують виникнення фебрильних судом. Тому вживати ці препарати потрібно, орієнтуючись на стан дитини, а не на цифри на термометрі.

– Читала, що судоми у малюків може також спровокувати аспірин, яким збивають температуру. Це так?

– До аспірину загалом багато запитань, до 18 років він взагалі не застосовується. У дитячій аптечці має бути лише два види жарознижувальних препаратів: ті, які містять парацетамол або ібупрофен. Все, нічого іншого! Аспірин може викликати синдром Рея – важке незворотнє ураження нирок і печінки, котре призводить до летальних наслідків. Також дослідження показують, що аспірин зовсім не є корисним під час вірусних інфекцій, оскільки в цих випадках його небажані побічні ефекти збільшуються. Тому навіть дорослим варто збивати температуру або парацетамолом, або ібупрофеном.

Розмовляла Ірина Львова,

ІП «Діло»

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі