Сутулість може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям, – львівський фізичний терапевт

20 грудня 2021, 14:45 Інтерв'ю, Життя, Здоров'я
Share Button
Юрій Малицький
З кожним роком фізіотерапія активно розвивається, і вже на сьогоднішній день існує чимало різних методів, які дозволяють благотворно впливати як на певні проблемні місця, так і на організм в цілому.

Наразі фахівець фізичний терапевт – це одна із найпопулярніших спеціальностей у Європі та у світі. Ця професія входить до ТОП-20 по всьому світу та особливо популярна у Німеччині, Канаді, та США.

Журналісти “Діла” поспілкувалися з львівським фізичним терапевтом Юрієм Малицьким, який розповів про переваги фізіотерапевтичних процедур, чи є протипокази масажу, та які існують сучасні методи фізіотерапії.

Фізичний терапевт – людина, яка займається відновленням втрачених функцій інших людей, тобто це фактично медична та спортивна професія. Фізичні терапевти, зазвичай, допомагають з реабілітацією людям з інсультами, неврологічними захворюваннями, тощо.

 • Коли потрібно звертатися за допомогою до фізичного терапевта? 

Чим швидше після травми. Люди можуть відчувати різні види болю, з якими ми фізичні терапевти допоможемо якнайшвидше впоратись. Ми співпрацюємо з лікарями, оскільки самостійно не можемо ставити діагноз пацієнту, і вже відштовхуючись від діагнозу визначаємо метод за яким будемо користуватися для відновлення тієї чи іншої функції.

 • З якими видами болю до вас найчастіше звертаються львів’яни?

Найчастіше – це неврологічні проблеми, але також дуже часто ортопедичного характеру, наприклад, відновлення рухів після переломів. Звертаються батьки щодо порушення постави їхніх дітей. 

 • У кожного методу лікування є свої плюси та мінуси. У чому переваги фізіотерапевтичних процедур?

Перевага в тому, що це можна зробити доволі швидко – допомогти людині відновитись, але це в першу чергу залежить від неї самої, від її бажання, і як швидко вона звернулася за допомогою. Чим швидше людина звертається після травми, тим швидше її вдасться відновити, тим більша можливість на відновлення. Адже, якщо пройшов тривалий період часу після травми, то на повне відновлення менше шансів.

 • Чи завжди повинні бути певні симптоми у людини, щоб до вас звернутися?

Не обов’язково. Досить часто люди звертаються з метою профілактики. Наприклад, зміцнення м’язів спини, зміцнення окремих м’язів, стабілізація м’язів, тощо.. Навіть звичайний масаж виступає одним з методів фізичної реабілітації.

 • Бувають протипокази фізіотерапії?

Так, їх є дуже багато. Протипокази залежать від самого порушення, яке виникає у людини. Будь-який гострий стан – це завжди протипоказ. Проте, ми можемо почати працювати з таким пацієнтом, але це будуть хіба що розвантажуючі положення, так щоб людина змогла вийти з гострого стану.

 • Чи потрібна фізіотерапія після перенесеної коронавірусної хвороби?

Я маю власний досвід щодо цього. Одного разу мені довелось з’їздити у Новояворівську лікарню, після чого я почав справді вірити у коронавірус….І після тієї поїздки, після всього побаченого, можу сказати, що людям після перенесеної коронавірусної хвороби потрібна фізіотерапія. Проте, фізична терапія потрібна не тільки після COVID, але й людям з супутніми захворюваннями: діабет, серцево-судинні захворювання, ожиріння…
Я працював з людьми, які мають зайву вагу, з ними досить складно працювати, адже вони можуть повністю втратити рух кінцівок.

 • Які найбільш популярні та сучасні методи фізіотерапії?
Методів є досить багато. Починаючи з пасивних, які є дуже ефективними на початковій стадії реабілітації, закінчуючи методикою “Маллігана”. Наразі ця методика почала тільки розвиватись, нею володіють одиниці людей, і вона вміє добре допомогти людині позбутися болі. Також норвезька система “Неурак”, якою ми кілька років займаємось, і ця система наразі розвинена в чотирьох містах України. 
Зазначимо, концепція “Малігана” може використовуватися для лікування великої кількості гострих та хронічних станів.
А методика “Неурак” – це один з найбільш ефективних методів фізіотерапії, який застосовується, як для реабілітації, так і з профілактичною метою.
 • Чи може сутулість стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям?

Так, звичайно. Велика частина моїх пацієнтів – це офісні працівники, люди в яких сидяча робота, працівники ІТ-сфери. Адже люди в яких сидяча робота, постійно сутуляться, внаслідок чого це тягне за собою великий ряд порушень: як з сторони шиї, так і проблем зі спиною в цілому. Також часто в таких людей виникають головні болі.

Фізичний терапевт зазначив, що наразі найбільш затребуваний масаж – це лікувальний. Зараз люди стають більш свідомі до свого здоров’я, і часто приходять задля профілактики, але після консультації з лікарем. Юрій зауважив, що кожного дня до нього приходить від 10 до 15 пацієнтів. Також він зазначив, що з початку весни або осені починається період “загострення”, який триває до початку зими. Саме в цей час люди найчастіше звертаються: це є гострі болі в спині, або будь-яка неврологія. Фізичний терапевт наголосив, що львівська погода для людей з супутніми захворюваннями є “катастрофічною”.

 • Протипокази масажу

Протипоказів масажу є багато. Основний – це онкологія. Тобто, гострий стан, про який вже йшлося, і кожне захворювання чи порушення мають ще ряд своїх протипоказів. 

 • Які у вас були найважчі пацієнти?

Моя специфіка – це робота з людьми з інсультами. Але найважче працювати з дітьми які мають ДЦП. Адже, це як морально, так і фізично важко. Для того щоб отримати щонайменший результат йдуть роки реабілітації. Фізична реабілітація для людей з ДЦП є підтримуючим характером. Також важко працювати з пацієнтами, які мають черепно-мозкові травми.

 • Проблеми зі спиною: що вибрати – спортзал чи лікувальну гімнастику?

Якщо людина зробить щось не те в спортзалі, то це тільки погіршить ситуацію. Краще почати з лікувальної гімнастики. Хіба що фізичний терапевт зможе особисто порекомендувати, що можна робити в спортзалі, а що ні. 

 • Фізична терапія в Україні чи за кордоном?

Деякі мої пацієнти проходили реабілітацію в різних країнах світу: Китай, Швейцарія, Німеччина, Польща…
Найкращий розвиток фізіотерапії у Канаді та Нідерландах. Проте дуже високою є ціна – 120/150 євро.
За таку ціну в Україні можна пройти весь курс реабілітації (10-12 занять).
Моя пацієнтка жінка з Німеччини, яка проходить тут у Львові курс реабілітації, а також відвідує стоматолога, адже тут вигідніше. Наші фахівці вміють ширше описати проблему, дають більше рекомендацій. 

Рекомендації лікаря

Фізичний терапевт Юрій Малицький рекомендує виконувати фізичні вправи кожного дня при можливості два рази в день, зранку і ввечері:

 • підтягування колін лежачи на спині
 • опускання зігнутих колін в сторони
 • піднімання тазу
 • прошивання спини вниз/вгору стоячи в упорі на колінах
 • дихальні вправи

Для тих хто веде сидячий спосіб життя, “сидяча робота”, потрібно слідкувати за положенням тулуба, старатись підніматись з місця кожну годину, щоб хоч трохи розрухати спину. Щодо дітей, то хоча б один раз в півроку проводити огляд постави з метою випередження і профілактики порушень.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі