Дмитро Посипанко

Дмитро Посипанко

Журналіст, політичний оглядач

Синютка більше не дихає в спину Садовому

Share Button
Фото: leopolis.news
Поява нової соціології - це завжди свято для львівського політикуму. Як і привід написати черговий #політичнийтреш, який буде тісно пов'язаний із іншою моєю рубрикою - #міські_переГОНи. Сьогодні знову маємо таке свято.

Соціологічна група “Рейтинг” оприлюднила результати власного соціологічного дослідження щодо суспільно-політичних настроїв серед львів’ян. І дива не сталося!

Пригадуєте, як на початку місяця Соціологічна агенція Гриніва “Социс” оприлюднила маніпулятивні результати свого соціологічного дослідження? Тоді багато медій написали, що “Синютка дихає в спину Садовому”? Так от, сьогодні впевнено можу ще раз сказати і написати, що Синютка не дихав тоді і не дихає сьогодні в спину Садовому. Насправді йому взагалі ніхто в спину не дихає. Найближчий переслідувач відстає від нього більш ніж вдвічі. І це не Олег Синютка.

Але давайте про все по черзі.

До речі, тут і надалі я оперуватиму виключно цифрами серед тих, хто піде на вибори, бо це найбільш реальна цифра, яка відображає справжній стан справ. Одразу зазначу, що тих, хто піде на вибори, але ще не визначився за кого голосуватиме, 16,2% і це перспектива для росту рейтингів усіх кандидатів.

Отже, лідером нинішніх перегонів залишається чинний міський голова Андрій Садовий із рейтингом 31,9%. До речі, Садовий при всіх його плюсах і мінусах тримає свій рівень довіри із 2016 року. Тоді довіра до нього рухнула із 60% до 40% і ви самі знаєте через що. Але з цього часу, він більше нічого не втратив і навіть кілька відсотків зміг наростити. Зараз йому довіряють 43%. Просто дивовижні цифри, якщо зважити на те, що Садовий не займався Львовом увесь цей час – він бавився у велику політику, пробував змагатись за президентське крісло і навіть не зміг вирішити проблему, через яку і рухнув його рейтинг в 2016 році. І це зовсім не заслуга Садового. Тут я частково погоджусь із Олексієм Антиповичем, який, презентуючи сьогодні цю “соціологію”, заявив, що Львів втомився від Садового. Так і є. Але від нього втомився не цілий Львів, а його половина. Один Львів, за славнозвісним визначенням Ігоря Васюника, ненавидить Садового, а інший – його чомусь боготворить. Але опоненти Садового за 5 років його останньої каденції так і не спромоглись запропонувати реальну і достойну альтернативу. Нікого! Тому ми через 5 років маємо практично таку ж передвиборну розкладку.

Найближчим переслідувачем Садового залишається, як і 4 роки тому, свободівець Руслан Кошулинський, який має 15% підтримки серед львів’ян. Однак, в порівнянні з цифрами чотирирічної давності, не лише не зросли, але й зменшились. Тоді йому рахували орієнтовно 18-19%. Тому усі його діяння протягом цього періоду можна вважати, якщо не провальними, то точно невдалими. І якщо Руслан Кошулинський пройде таки у другий тур і львів’яни обиратимуть поміж ним і Садовим, то результат буде не на його користь – 42% на 58%. А це трохи кращий програш, ніж у 2015 році: тоді було 37% на 61%.

Третім у цьому рейтингу йде Олег Синютка, який так пафосно 3 тижні тому дихав в спину Садовому. Його рейтинг – 11,6%. А це, як бачимо, дуже далеко від спини Кошулинського, не те, що Садового. Фактично його популярність у Львові не зросла за 7 місяців цього року, відколи ці рейтинги періодично міряють. Плюс 2% і це, якщо не враховувати статистичну похибку. І це реально сумно, принаймні для самого Синютки, його президента Порошенка і його спонсора Козловського. Грошей уже вбухали у кампанію неміряно, чого лише варті чверть тисячі білбордів, які вони наліпили у Львові. Мені взагалі важко зрозуміти, щоб мав би зробити Олег Синютка, щоб хоча б на трішки приблизитись до Кошулинського і спробувати прорватись у другий тур. Хоча і там у нього будуть трабли. Принаймні, так говорять цифри Олексія Антиповича. Синютка програє другий тур в одні ворота: 37% на 63%. І навіть гіпотетичне зняття кандидатури Кошулинського на користь Синютки йому мало допоможе, бо симпатики “Свободи” не на багато краще ставляться до Синютки, ніж до Садового (26 на 17). Тому України без Львова може і не буде, але Львову без Синютки таки доведеться жити.

Про усіх інших кандидатів навіть не хочеться писати, бо їхні рейтинги дозволяють хіба що світитись в соціологічних опитуваннях у якості лузерів. І навіть Ігор Зінкевич, з його 8,9% підтримки дуже швидко перетвориться на звичайного статиста, який і далі “тішитиме” нас своїми філософськими дописами. А гіпотетичний кандидат від “Слуги народу”, який ніби-то от-от має засвітитись перед львів’янами, зможе хіба що підтягнути фракцію у міську раду або “спалитись” раз і назавжди.

Із партійними рейтингами все набагато цікавіше і заплутаніше. Спочатку нагадаю вам результати Соціологічної агенції “Фама”, які були оприлюднені 7 липня.

А тепер давайте їх порівняємо із результатами “Рейтингу”.

Кардинальна різниця, чи не так? Вражає надзвичайно велика різниця між рейтингами “Європейської солідарності”. Якщо “Фама” їй дає аж 37%, то “Рейтинг” лише 24,3%. А це, погодьтесь, дуже велика різниця. Єесівська більшість у міській раді майбутнього скликання уже не така і безальтернативна. Так, вони все ще претендують на найбільшу фракцію, але не обов’язково матимуть більшість. Причин такої різниці може бути аж дві: або ці дві агенції зовсім інакше проводять свої опитування, або рейтинг “ЄС” за кілька тижнів просто рухнув. Яка з них правдива, я не берусь судити. Подальші опитування покажуть за ким більше правди.

Рейтинги “Самопомочі” і “Батьківщини” практично ідентичні в обох соціологічних контор. Партія Садового стабільно і впевнено тримає своїх 16%. А “Батьківщина” знаходиться на межі проходження в міськраду – 4-4,7%. “Свобода”, на думку “Фами” має 7% і впевнено проходить до Ратуші, а, на думку, “Рейтингу” трохи не дотягує до прохідного бар’єру – 4,8%.

Набагато цікавіші цифри двох парламентських партій. На початку місяця “Фама” давала “Голосу” 13%, а “Слуги народу” навіть не потрапляли до Львівської міськради, маючи лише 4%. Сьогодні “Рейтинг” практично вирівняв їхні показники – у “Голосу” 8,4%, у “Слуг народу” 6,5%. Знову ж таки, різницю у цих результатах можна пояснити двома причинами: або по-різному рахують, або львів’яни почали змінювати свої електоральні вподобання.

Поза межами міськради наступного скликання поки що залишаються і найбільш фіолетова партія “Варта”, і найбільш галицька партія. У першої лише 4%, у другої – 2,8%. Потрохи підтягується “Громадянська позиція” Гірняка: зараз їй дають 3,6%, але чи встигне наростити ця партія рейтингу, важко сказати. І ще одне цікаве питання, що буде з 2% Радикальної партії Ляшка, яка чомусь лягла на Львівщині під Народний рух України, який має рейтинг на рівні орієнтовно 0,2%.

Такими я побачив розклади до Львівської міської ради. Після появи чергових результатів чергових соціологічних досліджень, буде новий #політичнийтреш.

І не забувайте підписуватись на телеграм-канал #політичнийтреш , бо там ще більше про місцеві вибори і місцевих політиків.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі