Роман Онишкевич

Роман Онишкевич

журналіст

Топ-10 фільмів Бельмондо, які обов’язково треба переглянути

Роман Онишкевич | 09 вересня 2021 Думка
Share Button
Помер великий актор. Герой не лише своїх фільмів, а й фільмів і книжок про нього, пісень, коміксів і анекдотів.

Як і в багатьох з мого покоління, любов до Бельмондо з’явилася після знятого в 1981 році і показаного в Союзі ледь не через 10 років «Професіонала». Але перед тим ще були «Чудовисько» і «Картуш», які дивився ще в класі першому, коли увага пацана навернена до мордобою, а не до акторської гри.

Свого часу передивився майже всі фільми за його участі (що знайшлося в неті). Тому суб’єктивно дозволю собі скласти Топ-10. То не оцінка експерта – то те, що видалося мені найдушевнішим. Отож, за хронологією і без мудрувань про тенденції великого французького кіно.

  1. «На останньому подиху» (1960). Перший повнометражний фільм легендарного Жан-Люка Годара. Перший шедевр Бельмондо, який грає роль класного хлопця, який волею долі став злочинцем. Як же ж він любив!
  2. «Божевільний П’єро» (1965). Той таки Годар. І той таки Бельмондо – симпатичний, ризиковий, нарваний, дурний і трагічний… І, звісно, як же він любив!
  3. «Злодій» (1967). Ще один культовий французький режисер Луї Маль зняв своєрідний парафраз «Графа Монте-Крісто». Це перший фільм, де Жан-Поль Бельмондо, виступив в амплуа шляхетного афериста, яке так пасувало йому протягом усієї кар’єри. Як він в цьому фільмі любив!
  4. «Сирена з «Міссісіпі» (1969). 1947 року Корнел Вулріч під псевдо Вільям Айріш написав роман «Вальс у темряві». Через 12 років ще одна легенда «французької нової хвилі» Франсуа Трюффо зняв за ним фільм, де головні ролі зіграли Бельмондо і Катрін Деньов. Розкішне пригодницьке кіно, про всепереможне кохання. У 2001 році з’явиться нова екранізація роману під назвою «Спокуса», де головні ролі зіграють Анджеліна Джолі й Антоніо Бандерас. Фільм, звісно, багатший та еротичніший. Але Бандерас Джолі так не любив, як Бельмондо Деньов.
  5. «Невиправний» (1967). Ненайвідоміший фільм Бельмондо режисера Філіпа де Брока. А дарма. Чарівний аферист, втомлений від жіночого глупства, намагається отримати спокій від цього власне глупства, розводячи хтивих дам і їхніх дурнуватих чоловіків. Але все ж таки, як він їх любить (не чоловіків)!
  6. «Чудовисько» (1977). Прекрасна комедія Клода Зіді, в якій кохану Бельмондо зіграла один із секс-символів своєї епохи американка Рекел Велч. Яка ж вона була прикра і як не розуміла широчінь його душі. Але ж як він її любив!
  7. «Професіонал» (1981) Жоржа Лотнера – культовий фільм, який нині багато хто асоціює не лиш з Бельмондо, а й музикою Еніо Моріконе. І щоб там не розповідали про головні принципи головного героя Жослена Боммона, переконаний, що чинив він так, аби не впасти мордою в болото перед головною героїнею – Алісою Анслен. Бо він її любив.
  8. «Весела паска». У 1984 році той таки Жорж Лотнер зняв уже не культовий французький трагібойовик, а культову французьку комедію. Фільм, схожий на довгий анекдот, де підтоптаного ловеласа, розводять, як пса, дружина з коханкою, наче безпрецезійний. Але який душевний і веселий. Бо насправді герой Бельмондо любив їх обох.
  9. «Улюбленець долі» (1988). Клод Лелюш зняв фактично притчу. Кожен з нас потайки хотів би побувати на власних поминках, аби глянути, хто, як і чому любив/ненавидів нас за життя. Герою Бельмондо це вдалося. Нехай у бурлескному, трагікомічному варіанті. Неймовірно гарне кіно. І як же в ньому Бельмондо любить любити.
  10. «Знедолені» (1995). Ще раз Клод Лелуш. Ще раз Жан-Поль Бельмондо в головній ролі. Очевидно, немає сенсу переповідати знамениту епопею Віктора Гюго, екранізовану не один раз. Просто великому Актору роль Жана Вальжана вдалося якнайкраще. Він показав, як треба любити людей.

Насправді у Бельмондо багато гарних фільмів і гарних ролей. Кожному – своє. Для мене Бельмондо – це символ катарсису, де трагедія переплітається з комедією, і ти не знАєш часом плакати, або сміятися. Такі емоції здатен викликати лише Геній. Бо він любив Життя.

Джерело

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі