У Казахстані спалахнули масові протести

04 січня 2022, 19:42 Світ
Share Button
Окрім зниження цін на скраплений газ, сьогодні, 4 січня, протестувальники стали висувати й політичні гасла.

З 2 січня на заході Казахстану відбуваються “газові” протести. Масові акції невдоволення розпочалися у Жанаозені Мангістауської області. Приводом стало подвійне підвищення з Нового року цін на скраплений газ, яким у регіоні заправляють більшість автомобілів. Про це пише казахська служба “Радіо Свобода”.

Першого дня на мітинг прийшли сотні місцевих мешканців. 3 січня там зібралося вже понад тисяча людей. Акції протесту продовжились і сьогодні, 4 січня. На площі в Актау протестувальники встановили намети та юрту.

Солідарність із жителями Жанаозена висловлюють і в інших містах. В Уральську мітингувальники спробували перекрити міжнародну трасу Самара — Шимкент. Сотні нафтовиків на родовищі Тенгіз Атирауської області Казахстану призупинили роботу та вийшли на мітинг на підтримку протестувальників.

Мітингувальники виступають проти різкого зростання вартості цін на скраплений газ.

“Подорожчання газу призведе до зростання цін на інші товари, насамперед — продукти харчування”, — каже один із тих, хто стоять на площі.

Окрім зниження цін на скраплений газ, протестуючі стали висувати і політичні гасла. Люди скандують “Шал, кет!” (“Старий, іди!”). Казахстанці натякають на колишнього президента Нурсултана Назарбаєва та вимагають, щоб він остаточно пішов із політики. Також учасники протесту виступили проти корупції та кумівства, вимагають будівництва фабрик та заводів, скорочення безробіття.

Зрештою урядова комісія Казахстану за результатами переговорів із ініціативною групою протестувальників в Актау заявила про згоду на зниження цін на скраплений газ.

Про це повідомляє Tengri News. Йдеться про встановлення ціни у 50 тенге за літр у Мангістауській області. Мітингувальникам також надано “гарантії про непритягнення до відповідальності осіб, які перебували на площі”.

Водночас, протестувальники в Актау заявили Радио Азаттык, що не мають наміру припиняти мітинги, оскільки зниження ціни на газ було “однією з вимог”. За деякими даними, на площі в Актау зібралося близько 10 тисяч людей. Вони вимагають дати їм роботу, підвищити рівень життя населення. Звучать також вимоги щодо зміни влади. Деякі вимагають звільнити політв’язнів.

Протести охопили майже весь Казахстан – від великих міст до невеликих сіл. Наразі в країні заблоковані ключові месенджери: Telegram, WhatsApp та Signal.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі