У Львові влаштували виставку до 80-річчя відомої керамістки і скульпторки

17 листопада 2019 Культура, Львів
Share Button
Фото: Діло
Скульптурні портрети Марії Савки-Качмар виставили у приміщенні Жіночого Християнського Марійського товариства "Милосердя" на вул. Руській, 10.

Львівська скульпторка Марія Савка-Качмар відзначила 80-річний ювілей. Мисткиню, яка у своєму поважномі віці продовжує працювати, прийшли привітати числені друзі, серед яких були Ігор Калинець, Любов Волошин та інші шановані львів’яни.

“Моє життя не було легким, – сказала кореспондентці ІП Діло Марія Савка-Качмар. – Я двічі овдовіла, пережила втрати та переслідування близьких мені людей. Але Бог дав чудових друзів і гарну родину: сина, невістку, онучку. Вони – моя підтримка і я вдячна, що маю натхнення працювати до цих днів. Маю незавершені скульптури, над якими працюю”.

Фото: ІП Діло

Пані Марія з теплом пригадала свого наставника Миколу Скибінського, у якого навчалася в студентські роки в училищі прикладного мистецтва ім. Івана Труша. Каже, завдяки йому повірила у власні сили. “Іноді мені аж незручно було, що він так довго наді мною стоїть і все щось підказує, – розповіла вона. – Але, мабуть, щось в моїх роботах пан Микола розгледів, і я дуже старалася не розчаровувати його”.

По закінченні інституту скульпторка працювала у творчій майстерні керамічного цеху Львівської експериментальної кераміко-скульптурної фабрики, розробляла взірці декоративної пластики для оформлення громадських інтер’єрів.  “Звичайно, більше хотілося творити щось своє, але такі часи були, що мусила працювати в цеху”, – каже вона.

 

У 1960-х роках Марія Савка, яка товаришувала з багатьма львівськими дисидентами і також брала участь у числених акціях,була змушена покинути Львів і виїхати до Риги. Але згодом вона повернулася до рідного міста, без якого не уявляла свого життя. Зустрілася з давніми друзями, які повернулися зі заслання. Когось не дочекалася…

З Василем Стусом пані Марія зналася особисто. Каже, між ними була взаємна дружня симпатія. І картає себе, що не встигла написати йому листа до в’язниці. Хвилювалась, а раптом неприємно здивує поета не вельми вправним стилем, а то й граматичними помилками.  А потім було запізно…

 

Більшість робіт скульпторки виконані з шамоту – вапняку, що нагадує камінь. “Він ріже пальці й висушує шкіру, бо там є дуже гострі камінчики, – каже скульпторка. – Часом я працюю уже швидко. Коли бачу, як з-під рук виходить обличчя, не можу спинитися. Наприклад, портрети Василя Стуса та Юрія Шухевича створила за три години”.

На скульптурних портретах Марії Савки-Качмар – добре впізнавані для львів’ян обличчя: Юрій Шухевич, Ігор та Ірина Калинці, Стефанія Шабатура. А ще такі відомі постаті як Олена Степанівна, Папа Римський Іван Павло ІІ.

Крім того, Марія Савка-Качмар є однією із засновниць Жіночого Християнського Марійського товариства “Милосердя”.

“Пані Марія має велике добре серце і ми дуже тішимося, що така людина серед нас, – каже очільниця товариства Любов Войсович. – Вона надихає нас на добрі справи і ми щиро зичимо їй довгих літ життя та сили, щоб і далі могла творити свої унікальні духовні роботи”.

Довідково.

Найвідоміші роботи Марії Савки-Качмар:

  • Тематичні композиції («Яворівське весілля», «Лемківське весілля», «Сум трембіти», «Енеїда», «Бабуся і онука») та ін.
  • Декоративні настінні вази та рельєфи («Коваль», «Ганчар», «Колядники»).
  • «Крізь терен».
  • Проект пам’ятника Т. Г. Шевченку. 
  • Портрет Лесі Українки.
  • Портрет Олени Степанівни. 
  • Портрет митрополита Андрея Шептицького (зберігається в Національному музеї у Львові).
  • Портрет папи Івана Павла ІІ.
  • «Казка», декоративний пласт.  
Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі