У Львові вшанували пам’ять Романа Шухевича

05 березня 2021 Львів
Share Button
Фото: ЛОДА
Сьогодні, 5 березня, виповнюється 71-річниця з дня смерті головного командира УПА, генерал-хорунжого Романа Шухевича. Вшанували пам'ять українського державного діяча у Львові.

Так, представники влади області та громадськості поклали квіти до пам’ятника Роману Шухевичу. Усі присутні виконали Державний Гімн України. Опісля, відбулась панахида та громадське віче.

Про це розповіли у ЛОДА.

«Нещодавно ми відзначали ювілей Лесі Українки, вчора вшановували пам’ять Михайла Вербицького і Володимира Івасюка, сьогодні – Романа Шухевича. Ми – тут, незважаючи на обставини чи справи і сьогодні спільно творимо пам’ять нашого народу. Ми маємо бути гідними послідовниками, тих хто словом, піснею, мечем, виборював нашу державу для нас та наших дітей»,- зазначив заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.

Також, усі охочі також мали змогу відвідати музей Романа Шухевича.

Фото: ЛОДА

Фото: ЛОДА

Фото: ЛОДА

Біографічна довідка про Романа Шухевича

Роман Шухевич народився у Львові 30 червня 1907 року. З 1917 до 1925 рр. навчався у філії Львівської Академічної гімназії. У вересні 1926 року вступив до Львівської політехнічної академії на державно-мостовий факультет. У 1928-1929 рр. – військова служба в польській армії. У 1934 р. закінчив університетське навчання із освітою інженера.

Будучи членом пластової організації, вже в старших класах гімназії мав зв’язки з членами УВО. Після навчання одразу активізував діяльність в УВО. У 1926 році за наказом Начальної Команди УВО виконав атентат (вбивство) на польського шкільного куратора Станіслава Собінського. Через два роки після створення ОУН у 1930 р. Романа Шухевича призначено бойовим референтом Крайової Екзекутиви. Під його керівництвом у Галичині у відповідь на пацифікацію відбулися масові саботажні акції, організовано цілу серію експропріаційних нападів. Найголовнішим бойовим актом ОУН у 1931 р. було вбивство польського посла до Сейму Тадеуша Голуфки, яке організував Роман Шухевич.

У 1938р. у м. Хусті разом із провідними членами ОУН Р. Шухевич створив Генеральний штаб Національної оборони Карпатської України.

Весною 1941 р. Проводові ОУН вдалось домовитися з верховним німецьким командуванням про вишкіл української військової частини (Український Легіон). Р.Шухевич добровільно погодився очолити один із підрозділів з розрахунком. Після проголошення 30 червня 1941 року Акта відновлення Української держави весь Провід ОУН було арештовано німецькою владою. Роману Шухевичу вдалося уникнути ув’язнення.

У 1943 р. на ІІІ Надзвичайному Великому Зборі ОУН його одноголосно було обрано Головою Бюро ОУН і призначено головним командиром УПА.

В липні 1944 р. з ініціативи ОУН і УПА та особисто Романа Шухевича, скликано Великі Збори. Наслідком скликання стало створення Української Головної Визвольної Ради. Роман Шухевич очолив Генеральний Секретаріат – виконавчий орган УГВР, а також був призначений Секретарем Військових справ і Головним Командувачем УПА.

5 березня 1950 р. внаслідок операції спецпідрозділів МДБ СРСР Роман Шухевич був убитий в конспіративній квартирі в одному з будинків у с. Білогорща біля Львова. Що сталося з тілом Шухевича наразі достеменно не відомо. Пошуки місця поховання командувача УПА тривають уже багато років.

23 жовтня 2001 р. у Білогорщі відкрито Музей генерал-хорунжого Української повстанської армії Романа Шухевича як відділ Львівського історичного музею. Також на місці загибелі генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на території музею було встановлено пам’ятник.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі