У Рівному відкрилася виставка львівських фотомайстрів

18 березня 2021 Львів
Share Button
Вчора, 17 березня 2021 року, у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки «Ті, хто світлили історію», що є спільним проєктом із Львівським фотомузеєм.

Про це повідомляє видання “Фотографії старого Львова”.

На виставці представлено понад 50 світлин, видатних українських фотомайстрів минулого століття Юліана Дороша та Ярослава Коваля, оцифрованих Романом Метельським із скляних та плівкових негативів, частина яких належить до колекції Львівського фотомузею. Родзинкою виставки стало представлення меморіальних речей світливців.

На відкриття Музей зібрав під своїм дахом поціновувачів фотографії зі всього Рівного: світливців, музейників, небайдужу громадськість міста. Із вступним словом до присутніх звернувся директор Рівненського краєзнавчого музею Олександр Булига, а про майстрів-світливців розповів директор Львівського фотомузею Роман Метельский.

Оскільки і Юліан Дорош, і Ярослав Коваль свого часу були пластунами та активно долучалися до діяльності національної скаутської організації України, то важливим акцентом заходу стало слово голови Окружної пластової старшини Рівненської округи Оксани Скляр.

На виставці можна побачити фотографії Митрополита Андрея Шептицького, його брата Блаженного Священомученика Климентія Шептицького, генерала Тарнавського та його доньку, а також Кедрову Палату у Підлютому – літню резиденцію митрополита роботи Ярослава Коваля. З творчої спадщини Юліана Дороша на виставці представлені світлини різноманітних куточків Львова та етнографічні фотографії. Окрім того, під час відкриття відбувся показ останнього фільму-нарису Юліана Дороша про майстрів Гуцульщини «Біля джерел народної творчості».

Довідково

Юліан Дорош – непересічна постать українського мистецького процесу міжвоєнного Львова. Він є автором першого в Галичині україномовного підручника із фотосправи і його справедливо називають зачинателем професійного національного кіно на західноукраїнських землях. Загалом творчий доробок Ю. Дороша становить понад 12 тисяч унікальних кадрів, що відображають народне мистецтво Галичини, мають науково-пізнавальне і виховне значення, є загальнонаціональним надбанням. Його фотографії публікувалися в працях з археології, етнографії, народного мистецтва. У Львові іменем фотомитця названа вулиця.

Ярослав Коваль – неординарна постать українського фотоаматорського руху Галичини. Його шлях до фотомистецтва розпочався у десятирічному віці, коли хлопчина обміняв карабін, знайдений його старшим братом на околиці села у період Першої світової війни, на фотоапарат. З того часу своє вміння світливець вдосконалював впродовж усього життя та став особистим фотографом Його Ексцеленції. Із тих часів збереглося близько двадцяти рідкісних світлин із Митрополитом Андреєм Шептицьким..

Фотомитця справедливо називали «ковалем галицької фотографії», а світлини – справжніми реліквіями, адже вони «простягають промені у вічність».

Усі фото – “Фотографії старого Львова”.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі