У ТСК прокоментували причетність Єрмака і Зеленського до спецоперації по “вагнерівцям”

15 листопада 2021, 23:57 Політика
Share Button
Фото пресслужби форуму Україна 30
Доказів причетності президента Володимира Зеленського та голови його офісу Андрія Єрмака не знайшли.

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради (ТСК) не знайшла доказів причетності президента Володимира Зеленського та голови його офісу Андрія Єрмака до “відстрочення” спецоперації із затримання найманців ПВК Вагнера влітку 2020-го. Про це заявила голова ТСК, нардеп Слуги народу Мар’яна Безугла. Оголошення проміжного підсумку ТСК відбувається на тлі обіцянки журналістів Bellingcat опублікувати своє розслідування цього тижня.

Про це пише Ліга.net.

На початку брифінгу Безугла сказала, що замість “спецоперація” коректно використовувати термін “активний розвідзахід”. Версію, яку розповіла нардеп, можна поділити на дві частини.

Розвідзахід, збирання даних. Перша половина 2018 року – літо 2020-го.

За її словами, з першої половини 2018-го до літа 2020 року українська розвідка проводила розвідзаходи: документувала дані про найманців російських ПВК, які могли брати участь у боях на Донбасі. Для цього зробили сайт, подібний до сайту ПВК Мар, а найманців “вербували” нібито для охорони нафтових об’єктів у Сирії та Лівані.

Безугла каже, що цей захід було завершено успішно: ідентифіковано 396 осіб, які представляли оперативний інтерес, а також після його закінчення запроваджено легенду, що “вербувальник” загинув у Сирії.

Спеціальний активний захід, спроба виманити та затримати найманців. Червень 2020-го.

За її словами, влітку 2020-го Головне управління розвідки передало зібрані про найманців дані Службі безпеки України, після чого було запропоновано організувати “контрольоване переміщення” 33 із 396 осіб з Росії до країни, де їх можна було б затримати. Було ухвалено рішення щодо проведення спеціального активного заходу, іноземні спецслужби до нього не залучалися, запевнила нардеп.

Новий “вербувальник” від українських спецслужб почав “вербувати” найманців нібито на роботу до Венесуели. Було розроблено кілька сценаріїв виманювання такими маршрутами:

– Москва-Стамбул. Затримання за механізмом міжнародної співпраці.

– Москва-Мінськ-Стамбул. Затримання за механізмом міжнародної співпраці.

– Москва-Мінськ. У разі затримання у Білорусі – притягнення до відповідальності за механізмом міжнародної співпраці.

– Посадка літака в Україні за одним із сценаріїв: одному із пасажирів стає погано, загроза теракту, примусова посадка.

ТСК дійшла опосередкованого висновку, що цей активний захід було відкладено з 25 липня на 30 липня 2020 року. ТСК не змогла точно встановити, хто і на якому рівні в Україні ухвалив рішення про відтермінування.

За її словами, ТСК не знайшла підтверджень того, що Зеленський давав розпорядження ГУР відстрочити активний захід. Також ТСК встановила, що Єрмак та міністр оборони Андрій Таран не мали повноважень надавати такі розпорядження.

Крім того, комісія встановила, що Зеленський говорив про найманців ПВК з на той момент президентом Білорусі Олександром Лукашенком після їхнього затримання під Мінськом.

Безугла додала, що в Росії та Білорусі могли знати про спецоперацію України. Зокрема, один із 33 найманців розповів про процес “вербування” ФСБ та ГУ ГШ ЗС РФ (екс-ГРУ). Нардеп зазначила, що одного із затриманих у Білорусі найманців не було депортовано до Росії.

Вона підкреслила, що ТСК не знайшла підтвердження, що витік інформації про спецоперацію міг статися в Україні.

ТСК дійшла висновку, що українські силовики та прокуратура зробили все необхідне для екстрадиції найманців із Білорусі, каже Безугла. Однак підготовка необхідних для екстрадиції документів відбулася після затримання членів ПВК у Білорусі, що призвело до втрати часу та могло негативно вплинути на процес екстрадиції.

Вона додала, що після затримання бойовиків Росія розпочала інформаційну спецоперацію, щоб подати роботу українських спецслужб та органів влади у негативному світлі, викликати внутрішню дестабілізацію та недовіру до влади в Україні.

29 липня 2020-го під Мінськом затримали 33 найманців із кремлівської ПВК Вагнера. Україна запросила видачу найманців, але Білорусь видала їх РФ.

Журналіст Юрій Бутусов заявив, що українські спецслужби нібито розробили спецоперацію з виманювання в пастку бойовиків, але “кріт” в Офісі президента її зірвав. Влітку 2020-го президент Володимир Зеленський назвав це маячнею, проте 24 червня 2021-го сказав, що ідея зі спецоперацією належала “іншим країнам”, а Україну в неї “максимально втягували”.

У січні 2021-го лідер Bellingcat Христо Грозєв анонсував фільм, присвячений спецоперації, а 10 березня він приїжджав до України. У вересні партнери розслідувачів CNN заявили, що операція проводилася з відома США, на неї були надані американські гроші, технічна допомога та рекомендації ЦРУ.

У травні у Верховній раді створили ТСК для розслідування можливих злочинів чиновників, яка займається, зокрема, справою вагнерівців. До цієї ТСК увійшли вісім депутатів Слуги народу, нардеп ОПЗЖ Нестор Шуфрич, по депутату від груп Довіра та За майбутнє. ТСК заявляла, що операція була українською, а з іноземними партнерами обмінювалися даними.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі