Українські підприємства наполягають на забороні картоплі з Росії

30 листопада 2020
Share Button
Фото - ілюстративне
Українська асоціація виробників картоплі (УАВК), що об`єднує понад 50 підприємств і В2В-компаній, які працюють у сегменті промислового картоплярства, надіслала Департаменту санкційної політики України лист - обґрунтування необхідності розширення санкційного списку товарів походженням із РФ.

Про це повідомляють на сайті Української асоціації виробників картоплі.

Серед позицій санкційного списку:

  • картопля свіжа або охолоджена (код згідноУКТЗЕД  0701);
  • борошно, крупи, порошок, пластівці, гранули з картоплі (код згідно УКТЗЕД 1105);
  • продукція борошномельно-круп’яної промисловості; солод; крохмалі; інулін; пшенична клейковина (код згідно УКТЗЕД  1108 13 00 00);
  • картопля піддана тепловій обробці або інша, у вигляді борошна, круп або пластівців або інша (код УКТЗЕД  2004 10 із усіма підпунктами);
  • картопля, у вигляді борошна, круп або пластівців або інша, нарізана тонкими шматочками, обсмажена або підсушена, солона чи не солона або ароматизована чи не ароматизована, у герметично закритих упаковках, придатна до споживання або інша (код УКТЗЕД 2005 20).

За інформацією, одна з транснаціональних компаній, що є учасником Європейської Бізнес Асоціації та УКАБу, звернулася до Міністерства розвитку економіки, продовольства та сільського господарства України, через це громадське об`єднання з проханням не поширювати санкції на картоплю свіжу або охолоджену в частині «насіннєва картопля».

В УАВК категорично проти подібного пом`якшення, оскільки воно вкрай негативно позначиться на функціонуванні внутрішнього ринку України.

Також, як повідомляє AgroNews, більше 930 тисяч тонн російської насіннєвої картоплі було ввезенно в Україну через непідконтрольну територію ОРДЛО.

Повідомлено, що на підтвердження до українських органів сертифікації російська сторона не подавалася. Це загрожує фітосанітарній безпеці України, адже нормування у цій сфері в Україні та Росії відрізняються.

Також, ввезення такої кількості насіннєвої картоплі без належного митного оформлення демпінгує на ринку країни та завдає значних збитків українським картоплярам.

Цьогоріч Уряд України схвалив Концепцію Державної цільової програми розвитку промислового картоплярства на період до 2025 року.

Мета програми – наростити промислове виробництво та забезпечити товарний ринок вітчизняною продукцією. Концепцію розроблено Мінекономіки за дорученням Президента України. Але контрабандне ввезення таких значних обсягів російської картоплі може поставити під сумнів реалізацію мети програми.

Із моменту оприлюднення інформації про розробку Держпрограми в сегменті сертифікованого насінництва картоплі спостерігається позитивна динаміка. Якщо 2019 року в Україні діяло 17 сертифікованих насінницьких господарств, то 2020 року вже 27.

В УАВК також вказують, що у Держреєстрі сортів, рекомендованих до вирощування в Україні, зареєстровано понад 170 сортів картоплі. Держреєстр постійно оновлюється і розширюється. Його асортименту цілком достатньо для задоволення поточних запитів виробників у будь-яких видах картоплі.

Та додають, що транснаціональна компанія, яка наполягає на ввезенні насіння картоплі РФ, мала б активніше дбати про розвиток власної сировинної бази не лише в частині вирощування сировини картоплі, а й насіння, чим сприяла б детінізації та прогресу українського картоплярства. Саме за таким принципом працює упродовж десятиліття компанія Mondolez Ukraine, яка до того ж облаштувала для власних потреб лабораторію з перевірки насіннєвої картоплі на базі Інституту картоплярства НААН і допомогла вітчизняним науковцям запозичити інноваційний європейський досвід.

Запровадження квоти на поставки насіння картоплі з РФ також не є варіантом, оскільки це створить передумову для надходження в Україну і товарної картоплі, і картоплі на переробку. 3 тис. т насіння вистачить для засадження 1 тис. га промислової насаджень, чого в разі наявності карантинних організмів достатньо для зараження картопляних полів по всій Україні.

Усі необхідні сорти картоплі, які начебто необхідні транснаціональній компанії для імпорту з РФ, вирощуються в ЄС, звідки їх після завершення сортовипробування можна імпортувати. У цій ситуації українські виробники можуть бути упевненими не лише в високій якості насіння, а й відсутності карантинних організмів.

Українські виробники промислової картоплі активно інтегруються в ЄС, гармонізують європейське законодавство до українських реалій, опановують механізм встановлення вільних ділянок. Будь-який рудимент, що пов`язує Україну з РФ, може бути негативно сприйнятий європейською спільною при вирішенні відкриття ЄС-ринку для української картоплі.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі