В Україні 50% радіостанцій повністю функціонують державною мовою

08 квітня 2021 Життя
Share Button
Ілюстративне фото
Членкиня Національної ради Олена Ніцко 8 квітня повідомила нові результати щомісячного моніторингу 15 загальнонаціональних радіостанцій на дотримання мовних вимог, інформує Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

Порівняно з попередніми звітними періодами у березні в радіоефірі показники обсягів української мови в ефірі мовників здебільшого зросли. На думку Ніцко, такі результати можуть свідчити, що державна мова дедалі зміцнює свої позиції в радіопросторі.

В ефірі радіостанцій перевірявся обсяг пісень українською мовою, який відповідно до вимог частини 2, 3 та 5 статті 9 Закону України “Про телебачення і радіомовлення”, має становити ≥35% добового мовлення та добова частка ведення передач державною мовою і пісень офіційними мовами Європейського Союзу, які квотою передбачені в обсязі ≥60%.

Порівняно з попереднім місяцем, лютим, добовий обсяг ведення передач зріс аж у семи мовників – «Ретро», «Мелодія», «Наше радіо», «Kiss FM», «Пятница», «Шансон», «Радіо НВ». Зокрема, найбільше, на 25%, у радіо «Мелодія» та на 20% у «Наше радіо». Так, у березні перелік топ-мовників зі 100-відсотковим обсягом ведення передач державною мовою налічує вже вісім радіостанцій і, варто зауважити, це найбільша кількість за останні звітні місяці. Водночас у трьох радіостанцій зафіксовано зменшення цього показника – в ефірі «Перець ФМ» і «Русское радио – Україна» передачі рідше велися українською на 9%, у «Hit FM» на 22%. Однак і в цих змінах зі знаком «мінус» можна відзначити позитивну тенденцію, оскільки ще у лютому кількість мовників, в яких фіксувалося зменшення обсягу української мови, була більшою й значно переважала тих, у кого він зростав.

Пісні тільки українською мовою звучали, як і попереднього місяця, в ефірі «Країна ФМ», «Українське радіо» і «Радіо «Культура». Загалом шість радіостанцій у березні збільшили обсяг пісень українською мовою в межах 1 – 3%, серед них – «Радіо Промінь», «Радіо НВ», «Перець ФМ», «Люкс ФМ», «Наше радіо», «Kiss FM». В ефірі «Шансон» навпаки можна було рідше чути україномовні пісні – їх обсяг у мовленні радіостанції цього місяця впав ще на 2% і тепер загалом становить 39%. Таким чином, мовник опинився найближчим до граничної межі встановленої законом квоти ≥35%.

За результатами моніторингу мовлення можна констатувати, що в березні кожна з 15 загальнонаціональних радіостанцій виконала визначені законом норми.

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі