В Україні можуть зникнути безкоштовні платіжні картки

04 грудня 2020 Економіка
Share Button
Фото ілюстративне
Якщо парламент заборонить банкам заробляти на комісіях торговців, вони будуть змушені відмовитися від дотаційних продуктів для клієнтів, таких як безкоштовні платіжні картки.

Про це представник НБУ повідомив у ході круглого столу «Неринкове регулювання ставки інтерчейндж: ризики і загрози для банківської системи», проведеного онлайн «Фінансовим клубом», інформує finance. ua.

«Користувач повинен розуміти, що безконтактний пластик, який треба прикласти до терміналу, коштує грошей. Заготовка коштуватиме 36-50 грн, залежно від виробника. Ми повинні розуміти, що тепер кожного разу, отримуючи картку, громадянин повинен буде заплатити ці 50 грн. Або випускаючи картку: втратив – ще 50 грн. Ми в кінцевому підсумку отримаємо те саме, що є в європейських країнах, про що ініціатори законопроєкту мовчать, тому що там кожна взаємодія з банком – готівкова або безготівкова – коштує грошей. Притому що ми звикли до того, що картка видається безкоштовно, гроші ми в банкоматі отримуємо безкоштовно», – розповів заступник голови НБУ Олексій Шабан.

Депутати в жовтні подали законопроєкти № 4178 і № 4178-1, якими запропоновано знизити комісію за еквайринг до 0,5-1,4%, а комісію інтерчейндж, що входить до неї, – до 0,3-0,9%.

Безкоштовні картки вже зникли в Європі, досвід якої копіюють депутати. «Ми звикли до того, що в нас більше 10 млн дебетових карток безкоштовні. В Європі (після зниження інтерчейндж. – Ред.) зникли з ринку пропозиції з безкоштовного обслуговування карток. Скільки картка може коштувати в нас? Від 100 грн. Заготовку треба ще обробити, доставити, передати, обслужити», – сказав директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА Олександр Карпов.

«У ритейлерів не буде безкоштовних банкоматів, а у клієнтів не буде безкоштовних продуктів», – попередив заступник голови правління ПУМБ Себастіан Рубай.

Співзасновник фінтех-проєкту «Монобанк» Олег Гороховський радить українцям забути і про кешбеки, якщо буде все «як у Європі». «Картки всі платні. Ніяких кешбеків напоказ немає. Revolut (британська компанія. – Ред.) дає жалюгідні 0,1% на залізну картку, за яку клієнт платить 40 євро на рік. Про що ми говоримо? Це повна зупинка нормального бізнесу в бідній країні», – сказав він.

При цьому загальна кількість карток в гаманцях українців може скоротитися до однієї – зарплатної.

«У Європі вартість обслуговування кредитної картки підвищилася до 60 євро. Будь-хто може перемножити і зрозуміти, скільки це буде коштувати в Україні. У них кількість карток в обігу впала на 20%. Якщо ви раніше використовували дві – три картки, то зараз будете прив’язані до вашого зарплатного банку з однією стандартною картою найпростішою», – змалював пан Карпов перспективи українців.

Крім того, в Європі транскордонні операції, тобто будь-які платежі за кордон, подорожчали на 30%. «Якщо ми все це хочемо, депутати можуть приймати все що завгодно», – вважає експерт.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі