В Україні працює понад 100 філій російських компаній

07 квітня 2021
Share Button
Ілюстративне фото
За даними російського Єдиного реєстру юридичних осіб, в Україні працює 104 філії російських компаній. Проте, ця невеличка цифра – не єдиний зв'язок з Росією.

За даними Єдиного державного реєстру України, у 2020 році в Україні працювало майже 13 тисяч компаній, які мали російських засновників або бенефіціарів, пише БізнесЦензор.

Разом з тим, за останні роки російська присутність скорочується. Найбільша частка російських компаній сконцентровано в Києві. Це не дивно, адже у столиці загалом зареєстровано більше компаній. Якщо розглядати по регіонах, то найбільше російських компаній у Харківській, Одеській, Дніпропетровській та Запорізькій областях.

БізнесЦензор вирішив зібрати список відомих російських компаній, які працюють на українському ринку роками. Варто зазначити, що відомих брендів поменшало.

До списку потрапили компанії, які не перебувають в процесі ліквідації або банкрутства. Спільно з аналітичною системою YouControl.

Які російські компанії працюють в Україні

 • Промінвестбанк

Про компанію: заснований у 1992 році. Провідний гравець на ринку обслуговування корпоративного сектора.

Власник: основний акціонер з 2009 року – Російська державна корпорація “Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності” (Внєшторгбанк), якій належить 99,7%.

 • VS Energy

Про компанію: група заснована на початку 2000-х. Головний бізнес зосереджений в управлінн 5 операторами систем розподілу електроенергії: Житомир-, Кіровоград-, Рівне-, Херсон- і Чернівціобленерго.

Група контролювала також Севастопольобленерго, яке після окупції Криму РФ в 2014 році, стало Сєвенергосбитом та, як і раніше, належить VS Energy.

Також група займається готельним бізнесом (Premier Hotels & Resorts), володіє часткою метзаводу Дніпроспецсталь в Запоріжжі. Їй належать торгові центри Метроград і Метрополіс у Києві.

Власник: формально група записнана на чотирьох громадян Латвії та двох громадян Німеччини. Її бенфіціарами вважаються громадяни РФ Євген Гінер, Михайло Воєводін і Олександр Бабаков (депутат Держдуми РФ). За інформацією нардепа Андрія Геруса, на початку 2021 року Воєводін викупив частки партнерів, взявши кредит на це у українського олігарха Ріната Ахметова.

 • Brocard

Про компанію: холдинг BROCARD Group GmbH був заснований у Німеччині в 1991 році Давідом Тетруашвілі. У 2007 він продав магазини Brocard холдингу “Алькор і Ко” підприємця Максима Клімова. В цей холдинг входила мережа магазинів “Л`Етуаль”.

В Україні Brocard – це мережа магазинів преміальної косметики й парфумерії 100 точок у 26 містах України. Брокард є найбільшою в країні парфумерно-косметичною мережею в сегменті luxury.

Власник: кінцевим бенефіціарним власником ТОВ “Брокард-Україна” є громадянка Росії Тетяна Володіна.

Також Володіна є бенефіціаром кіпрської “Невіоко Холдингс Лімітед”, якій в Україні належить один з найбільших імпортерів косметики та парфумерії Hexagone. Партнерами Hexagone є Brocard, Watsons, Letu.ua.

 • Sportmaster

Про компанію: була заснована 1992 року. Магазини мережі є у Росії, Білорусії, Казахстані, Китаї та Україні. Головний офіс знаходиться в Москві.

В Україні знаходиться близько 30 магазинів спортивних товарів у 16 містах.

Власники: російські бізнесмени брати Володимир і Микола Фартушняки, а також Олександр Міхальський. Всі троє мають громадянство Мальти з 2015 року, а адресою проживання вказана Швейцарія.

Фартушнякам і Міхальському також належить ще один досить відомий бренд – O’STIN. Наразі в Україні працює понад 35 магазинів O’STIN у 16 містах. У магазинах бренду продають одяг у стилі casual для чоловіків, жінок і дітей.

Засновником вказана Sportmaster Operations Pte. Ltd. 19 лютого 2021 року ця компанія була внесена до санкційного списку. В СБУ пояснюють, що санкції введені на підставі інформації про роботу мережі “Спортмайстер” в окупованому Криму.

 • Біолік

Про компанію: підприємство було створено 1898 року. Зараз це фармацевтична компанія, яка спеціалізується на виробництві препаратів для профілактики та лікування інфекційних захворювань.

Раніше підприємство належало російській компанії “Фармстандарт”” бізнесмена Віктора Харитоніна. Харитонін є власником компаній, які виробляють та постачають російську вакцину – “Біокард” і “Генериум”.

У грудні 2020 року українська “Біолік” подала заяву на реєстрацію російської вакцини від коронавірусу “Спутник V”.

Власник: власником компанії зазначена кіпрська Vilkom Services Limited. Акціонером компанії є Віктор Мартін.

Раніше російські ЗМІ писали про те, що Віктор Мартін і Віктор Харитонін – друзі та партнери по швидкісним перегонам. Харитонін захоплюється перегонами та навіть купив відомий перегоновий комплекс Нюрбургрінг в який входять траса, трибуни, готелі, виставковий і концертний зал, ресторани, кінотеатр.

 • Gloria Jeans

Про компанію: була заснована 1988 року російським підприємцем Володимиром Мельниковим. Спеціалізується на виробництві та торгівлі одягом, взуттям та аксесуарами.

В Україні працює понад 10 магазинів у 7 містах.

Власник: наразі власником компанії записаний Ігор Сидоренко, який до цього був генеральним директором компанії з 2013 року. Хоча до липня 2019 року засновником і власником був вказаний Володимир Мельников.

 • Альпіна Паблішер

Про компанію: російська видавнича група, що спеціалізується на випуску бізнес-літератури.

Власник: громадянин Росії та співзасновник “Альпіна” – Олексій Ільїн.

 • Суші Майстер

Про компанію: перший ресторан мережі був відкритий в Тюмені, Росія у 2013 році. Зараз у мережі понад 320 ресторанів у 11 країнах. Ресторани працюють по франшизі.

Власники: російські підприємці Олексій Павлов і Алекс Яновський.

 • BNS Group

Про компанію: на російському сайті компанії заявлено, що BNS Group – один з лідерів російського fashion-ритейлу, який успішно працює не тільки в Росії, але й в Україні та Казахстані.

Власники: громадяни Росії Юрій Сичов, Ігор Нефеденков, Олександр Бугайов і Денис Богатирьов. Останній вказаний генеральним директором групи та має найменшу частку.Засновником української ТОВ “БНС Трейд” вказана кіпрська BNS International Group Ltd.

 • Ресторанний холдинг Bulldozer Group

Про компанію: в управлінні холдингу понад 50 ресторанів в Росії, Україні та Казахстані.

Власник: російський бізнесмен і ресторатор Олександр Орлов. Ресторан Eshak Орлов відкрив разом із партнером – російським актором і телеведучим Сергієм Світлаковим.

 • Вімм-Білль-Данн Україна

Власник: 98,5% акцій належить російській “Вимм-Билль-Данн Продукты Питания”.

 • Альфа-Груп

Про компанію: фінансово-промисловий консорціум, що здійснює свою діяльність на ринках Росії та СНД. В Україні група контролює “Укрсоцбанк”, “Альфа-банк”, телекомунікаційний холдинг VEON, до складу якого входить український мобільний оператор “Київстар” та виробника мінеральних вод IDS Borjomi Ukraine.

Власник: мільярдер Михайло Фрідман, який народився у Львові. Має громадянство Росії та Ізраїлю.

 • Ernst & Young

Власник: засновниками “Ернст енд Янг Україна” вказані росіяни: Дмитро Жигулін, Михайло Табаков, Олег Юшенков, Софія Азізян і Олексій Мальонкін.

 • ТОВ “Укрелектроапарат”

Про компанію: одне з провідних підприємств трансформаторобудування України та країн СНД.

Власник: громадянин Ізраілю російського походження Михайло Коренбліт.

 • Група ГМС

Про компанію: це машинобудівний та інжиніринговий холдинг, виробник насосного, компресорного та нафтогазового обладнання, виробничі та інжинірингові активи якого розташовані в Росії, Білорусії, Україні та Німеччині.

Власник: російський бізнесмен Володимир Лук’яненко.

 • Сбербанк

Про компанію: український комерційний банк, який надає повний спектр банківських послуг усім категоріям клієнтів. Кількість приватних клієнтів перевищує 500 тис. Регіональна мережа банку налічує 93 відділення.

Власник: російський фінансовий конгломерат ПАТ “Сбєрбанк Росії”.

 • Форвард Банк

Про компанію: комерційний банк, основний фокус діяльності якого спрямований на обслуговування приватних клієнтів.

Власник: банк був заснований російським підприємцем Рустамом Таріко, власником ЗАТ “Компанія “Руский Стандарт”. Наразі Рустам Таріко залишається власником через ЗАТ “Банк Русский Стандарт”. Також йому належить виробник міцних алкогольних напоїв “Русский Стандарт Водка”.

 • Орімі Україна

Про компанію: виробник і дистрибутор кави та чаю. Компанія відома брендами чаю Greenfield, Tess, “Принцеса Нурі”, кавою Jardin і Жокей. Цю компанію не можна з впевненістю назвати російською. Адже її бенефіціари – українець та кіпрська компанія. Проте, в Росії є ідентична компанія – з також назвою, логотипом і набором брендів чаю та кави. А коріння української компанії веде на Кіпр.

Власник: 89% належить кіпрській “Римексо Лимитед” Вероніки Касьяненко. Основний власник найбільшого в Росії виробника чаю ГК “Орімі” – Олександр Євневич. Ймовірно, Вероніка Касьяненко є родичкою партнера Євневича – Сергія Касьяненко.

 • Космед

Про компанію: партнер і дистриб’ютор відомих брендів L’Oréal, VICHY, La Roche-Posay, CeraVe, L’Oreal Professionnel, Kérastase, Redken.

Власник: більша частка компанії (80%) належить росіянину В’ячеславу Лаврову. 19% – українцю Олександру Ольшанському.

 • Група родин Фуксман та Роднянських

Про групу: до групи родини входять “1+1 відео дизайн”, столичний 5-зірковий готель Hilton та мережа кінотеатрів Cinema City.

Власники: Борис Фуксман – екс-власник телеканалу “Студія “1+1”, німецький медіамагнат українсько-єврейського походження, інвестор та кінопродюсер. Олександр Роднянський – російський режисер, продюсер і медіа-менеджер.У компанії “1+1 відео дизайн” Роднянському належить 51%. Ще 49% – Ользі Захаровій, екс-арт-директору “1+1”.

 • ПАТ “Вінницяпобутхім”

Про компанію: займається виробництвом мила та мийних засобів, засобів для чищення та полірування. Відома брендами САРМА, “Ушастый нянь”, “Лотос”.

Власник: російська компанія “Невська косметика” Володимира Плесовских.

 • Єрмак Голд

Про компанію: компанія є виробником та дистриб’ютором заморожених напівфабрикатів. Найвідоміший бренд – “Єрмолино”.

Власник: російський підприємець, громадянин Мальти Ілля Алєксандров.

 • Venta LTD

Про компанію: компанія була створена в Дніпропетровську у 1995 році. Є великим дистриб’ютором лікарських препаратів і товарів медичного призначення і входить в трійку найбільших дистриб’юторів України. Компанія співпрацює з Bayer, Pfizer, Inc., Servier і багатьма іншими.

Власник: 24% компанії належить російській компанії “КАТРЕН”, яка є одним з найбільших російських фармацевтичних дистриб’юторів.

 • “ФРІ-СІСТЕМ”

Про компанію: один з найбільших імпортерів фосфорних добрив в Україну.

Власник: громадянин Росії Дмитро Чверткін.

 • “ФІТО-ЛЕК”

Про компанію: оптовий фармацевтичний дистриб’ютор. Компанія володіє власними брендами, такими як “Фітосед”, “Фітодент”, “Угрин”, “Клімапін”.

Власник: 50% компанії належить депутату Харківської міської ради 7 скликання Сергію Куценко. Ще 50% – громадянину Росії Олегу Рожкевичу.

 • Краматорський феросплавний завод

Про компанію: підприємство металургійної промисловості України.

Власник: громадянин Росії Євген Іванов.

 • Житомирський м’ясокомбінат

Про компанію: підприємство з виробництва ковбасних виробів. Відомий під торговими марками: ТМ “М’ясна Гільдія”, ТМ “Ранчо”, ТМ “Gremio de la Carne”.

Власник: російський підприємець Армен Мелікян. Йому належить ще один завод в Україні – “Андрушівський маслосирзавод”.

 • Август Україна

Про компанію: виробник добрив. На сайті вказано, що виробництво препаратів здійснюється у Білорусі. Продукція користується попитом в Україні, Білорусі, Росії, Казахстані, Молдові, а також активно закріплює свої позиції на ринках Сербії, Колумбії, Еквадору, Бразилії, Марокко, Тунісу, Монголії.Компанія відома під брендами “Гарант”, “Торнадо 540” і “Торнадо 500”, “Іріда”, “Метаксил”, “Сірокко”.

Власники: російські підприємці Марат Халіуллін і Олександр Усков.

 • Аерок

Про компанію: займається виробництвом виробів із бетону гіпсу та цементу.

Власник: російськаа ПАТ “ГРУПА ЛСР”.

 • ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА

Про компанію: надає послуги у сфері забезпечення нафтопродуктами і зберігання палива.

Власник: російська нафтова компанія ПАТ “ТАТНЄФТЬ” ІМЕНІ В.Д. ШАШИНА.”Татнефть” є однією з найбільших публічних російських компаній та посідає п’яте місце в Росії за обсягом видобутку нафти.

 • ТОВ “Прогрестех-Україна”

Про компанію: надає інженерні послуги й розробляє програмне забезпечення для провідних підприємств високотехнологічних секторів економіки. Основним партнером і замовником Прогрестех-Україна є компанія Boeing.

Власники: громадянин Росії Володимир Кульчицький (частка 99%) та громадянин США Антон Кульчицький.

 • ТОВ “Артсіті”

Про компанію: офіційний дилер Toyota в Україні. Наприкінці 2020 року журналісти “Наші Гроші” писали, що автобаза управління справами Апарату Верховної Ради уклала з “Артсіті” угоду на придбання 14 автомобілів Toyota Camry за 12,54 млн грн.

Власник: росіянин Олександр Лалалян.

 • “Атлант-М”

Про компанію: офіційний дилер Volkswagen в Україні.

Власник: російський підприємець Сергій Савицький та кіпрська компанія “Курума Холдингз Лімітед”.

 • Миколаївський глиноземний завод

Про компанію: Найбільше в Україні і одне з найбільших в Європі підприємств, що видобуває сировину для кольорової металургії. Підприємство в рази перекриває потреби України в глиноземі та гідроксиді алюмінію. Тому основну частину продукції експортує. В тому числі – в РФ.

Власник: завод входить в групу Русал російського мільярдера Олега Дерипаски.

 • Группа компаний “ДКС” (“Діелектричні кабельні системи України”)

Про компанію: входить в число провідних виробників кабелепровідних систем і електрощитового обладнання в Україні, Росії, Європі і Бразилії. На сайті вказано, що до складу групи входять три підрозділи: “ДКС Україна” з виробничими потужностями на території України. Компанія “ДКС” з виробничими потужностями на території РФ і “ДКС Європа” з виробничими потужностями в Італії, Угорщини та Румунії.

Власники: громадяни Росії Світлана та Дмитро Колпащнікови, громадянин України Олександр Горбачев та італійська “Еффе Груп СПА”.

 • Анкор Персонал Україна

Про компанію: кадрова агенція, яка займається підбором персоналу по всій Україні.

Власник: громадянин Росії Саліков Сергій.

 • Менпауер Україна

Про компанію: ще одна HR агенція по підбору та пошуку персоналу.

Власник: російська “МенпауерГруп”.

 • ТОВ “ВСМПО Титан Україна”

Про компанію: підприємство виготовляє безшовні труби з титанових сплавів.

Власник: Михайло Шелков. Засновником української компанії є російська металургійна компанія “Корпорация ВСМПО-Ависма”, що виробляє титан і вироби з нього. Ця корпорація – найбільший у світі виробник титану. Глибоко інтегрована у світову авіакосмічну індустрію.Основні споживачі продукції “ВСМПО-Авісма” – Boeing, EADS, Embraer, UTAS, Messier-Bugatti-Dowty, Rolls-Royce plc, Safran SA, Airbus, Pratt & Whitney.

 • ТОВ “ІНКОМТЕХ-ПРОЕКТ”

Про компанію: постачальник електронних комплектуючих для українських виробників. Компанія є акредитованим постачальником продукції для підприємств, які входять до складу державного концерну УКРОБОРОНПРОМ.

Власник: громадянин Росії Юрій Шумілін (частка в компанії – 75%) і громадянин України Андрій Малюк (25%).

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі