Від язичників до буддистів: релігійна строкатість Львівщини

Богдан Скаврон | 08 травня 2021
Share Button
Монастир походження дерева Хреста Господнього у с. Підкамінь
Нещодавно більшість мешканців Львівської області відзначали Великдень, традиційно святкуючи Воскресіння Ісуса Христа, дата якого за східним обрядом цього року випала на 2 травня. Хоча в Україні це християнське свято відзначають на державному рівні, але далеко не для всіх цей день був святковим, і мова йде не тільки про атеїстів чи агностиків.

Релігійна палітра Львівщини надзвичайно строката – перелік чинних релігійних організацій, який за запитом “Діла” надали в облдержадміністрації, налічує десятки пунктів.

За офіційними даними ЛОДА, станом на 1 січня 2021 року в області існує 2925 діючих релігійних громад, які представляють не тільки християнські конфесії, але й такі релігії як іслам, буддизм та новітнє язичництво.

Більш ніж половина (50,2%) релігійних громад, як і слід було сподіватися, належить до Української греко-католицької церкви. Ця церква має також найбільш розвинену структуру, утримуючи 42 монастирі, 14 місій, 7 духовних навчальних закладів, 1 434 недільні школи та 2 -загальноосвітні. У власності та у користуванні УГКЦ перебуває 1 536 храмів, більш ніж третина яких (533) є пам’ятками.

Церква Пресвятої Трійці у Жовкві(УГКЦ)

Другу позицію за кількістю громад (28%) на Львівщині займає Православна церква України. Вона має у власності та в користуванні 713 храмів (з них 187 — пам’ятки), а також опікується 6 монастирями, сформувала одне братство і одну місію,має 3 духовні навчальні заклади і утримує 375 недільних шкіл.

Церква святого Архистратига Михаїла у Кутах(ПЦУ)

На восьмому році війни з Росією на Львівщині все ще залишається невеликий відсоток православних релігійних організацій, які визнають свою належність до так званого “Московського патріархату”, фактично Російської православної церкви.
Цій організації досі належить 26 храмів на території області, з яких 5 є пам’ятками архітектури. Загалом сформовано 63 громади, але діючих зареєстровано лише 38. “Московський патріархат” утворив три братства, управляє двома монастирями та має один духовний навчальний заклад. У структурі цієї гілки РПЦ на Львівщині перебуває 25 недільних шкіл.

Серед християнських конфесій, які не належать до східного обряду,найчисельнішою на Львівщині є Римсько-католицька церква, яка налічує 138 громад (5,3% від усіх релігійних організацій). Характерним для цієї церкви є той факт, що із 130 священників, які служать на Львівщині, 104 є іноземними громадянами, переважно сусідньої Польщі.

Загалом РКЦ сформувала 139 громад та 5 місій на території Львівської області, також діє 20 римо-католицьких монастирів. Для підготовки священнослужителів працює два духовних навчальних заклади, офіційно недільних шкіл для дітей не зареєстровано. У розпорядженні церкви (у власності та в користуванні) перебуває 96 храмів, з яких 33 — пам’ятки.

Як відомо, римо-католики цього року святкували Великдень відповідно до традицій латинського обряду майже на місяць раніше, ніж греко-католики та православні — ще 4 квітня.

Римо-католицький Костел святого Антонія Падуанського у Львові

Упритул до представників РКЦ за кількістю громад наближаються “Свідки Єгови”, які сформували аж 124 громади, але 112 із них — офіційно незареєстровані.

До речі, особливості вчення свідків Єгови не надто характерні для християнства і справа не тільки у відсутності традиції освячувати на Великдень паски. Головна розбіжність в тому, що свідки Єгови заперечують існування Трійці (Отця, Сина і Святого Духа), визнаючи тільки Єгову, “підпорядкований” йому Ісус Христос, буцімто, був створений так само, як ангели та люди, і до свого втілення був архангелом Михаїлом.

Представники цієї релігійної організації переконані, що Ісус Христос помер на стовпі, а не був розіп’ятий на хресті, після смерті його тіло зникло, але він воскрес тільки як духовна особа, а не в фізичному тілі. Друге пришестя Христа,на їхню думку, було невидимим та уже відбулося восени 1914 року. А під час Армагеддону, грандіозної битви Божих та сатанинських сил, яка має розпочатися в “останні дні”, Христос із армією ангелів знищить всіх невіруючих, окрім, зрозуміло, свідків Єгови…

Свідки Єгови також не визнають безсмертя людської душі та вічних мук у пеклі. За їхнім тлумаченням Біблії, тільки 144 тисячі обраних праведників (“мале стадо”) потраплять на небеса, щоб урядувати там разом із Христом. Решта членів цієї організації тішать себе тим, що після “кінця світу” у нових тілах вічно житимуть на планеті Земля, яку Бог не знищить, а перетворить на рай, як у часи Адама та Єви.

На вершині ієрархічної піраміди “Свідків Єгови” стоїть керівна корпорація, яка складається з 15 осіб. Її було створено в 1960-х роках і оголошено «видимим посередником Господа на Землі». Свою керівну раду свідки Єгови вважають єдиним каналом від Бога, через який відкриваються виконання пророцтв.

На Галичині свідки Єгови практикують свою діяльність вже понад сотню років. Перші єговістські осередки з’явилися на Львівщині та на Закарпатті майже одразу після завершення Першої світової війни.

Так само не мають традиції освячувати великодні кошики представники як давніх, так і новітніх протестантських конфесій, спектр яких на Львівщині надзвичайно широкий.

Зал царства свідків Єгови у Львові

Найчисельнішими серед них є християни віри євангельської (п’ятдесятники), які утворили 102 громади, та євангельські християни-баптисти, що мають 80 громад, щоправда частина з них недіюча або незареєстрована.

У догмах віри представники цих християнських течій недалеко відійшли від більш традиційних для теперішньої Галичини католиків та православних — баптисти роблять акцент на водному хрещенні у зрілому віці та дотриманні в побуті вимог Біблії, а п’ятидесятники, окрім того, проповідують про хрещення Святим духом із проявами дарів (найвідоміший — дар молитися “на мовах”).

Також доволі поширеною на Львівщині є Українська уніонна конференція церкви адвентистів Сьомого дня, які сформували 21 громаду. Їх вирізняє звичай суворо дотримуватися святкування суботи — Сьомого дня, про який згадує Біблія. Цього дня вони в жодному випадку не працюють. Окрім того, адвентисти відомі як затяті пацифісти, які в жодному випадку не візьмуть в руки зброю.

Свого часу, подібно до “Свідків Єгови”, адвентисти також проповідували про точну дату Другого пришестя Христа – у 1844 році. Але після “Великого розчарування” перестали оперувати точними термінами. Вони також не визнають вічних пекельних мук для грішників, яких, за їх переконанням, буде знищено у вогні раз і назавжди. А воскресіння праведників, на їхню думку, відбудеться під час Другого пришестя Христа, яке вони з нетерпінням очікують.

Церква адвентистів Сьомого Дня у Львові

У строкатій палітрі релігійних організацій протестантського походження на Львівщині присутні також представники Церкви святих останніх днів (мормони), щоправда, вони сформували тільки одну громаду і не мають у Львові власного храму на відміну від переважної більшості інших релігійних організацій. Останній факт можна пояснити тим, що свої храми мормони споруджують для громади чисельністю щонайменше 18 тисяч і ці споруди не служать для щотижневих богослужінь, тут проводяться певні таїнства — зокрема, обряд конфірмації (прийняття в членство церкви) та запечатування — укладення шлюбу, який, на переконання членів цієї церкви, триватиме після смерті у загробному житті на небесах.

Мормони вірять у те, що в таких храмах можна проводити обряди не тільки для живих, але й для померлих. Ось прямий витяг із додатку до книги Мормона: “Вірні члени церкви досліджують та систематизують сімейні історії, щоб визначити імена та дати народження предків, аби для них могли бути виконані спасительні обряди”. До речі, якщо близький родич не має змоги здійснити обряд самостійно, згідно з догмами цієї релігії, йому досить передати зібрану інформацію про своїх предків через так званий “центр сімейної історії” до храму і за нього це можуть зробити інші “гідні” члени церкви.

Цілком ймовірно, що такі обряди можуть проводитися і зовсім без згоди родичів померлих. Тож невинна, на перший погляд, пропозиція укласти свій родовід і внести в базу даних на інтернет-сайті, створеному цією церквою, імена предків відкриває перед мормонами великі можливості. Володіючи такою інформацією, вони безперешкодно можуть проводити свої таємні обряди з померлими і масово навертати “мертві душі” у свою віру.

Представників церкви святих останніх днів вирізняє також те, що написана на початку ХІХ століття “Книга Мормона” для них є авторитетнішою, ніж книги Біблії. Вони вважають, що правдива християнська церква, яку вони представляють, відродилася щойно в 1830 році, коли ангел Мороній, син пророка Мормона, явився засновникові цієї релігійної течії Джозефу Сміту.

Ще одна відмінність полягає в тому, що мормони вірять не в триєдиного Бога, а в одне Божество, до якого належать три окремі боги — Небесний Батько, Ісус Христос та Святий Дух. Перші двоє, на переконання мормонів, мають плоть і кості, третій — це безтілесний дух, як не важко здогадатися з його імені.

Безпосередній контакт із Божеством має пророк, який керує всією Церквою святих останніх днів. Йому допомагають управляти два помічники – утрьох вони складають Перше Президентство. Сходинкою нижче в мормонській ієрархії стоять Дванадцять Апостолів, яких обирають за вказівкою божества. На самому дні стрункої ієрархії керівників перебувають президенти приходів та філій. Коли пророк, як годиться йому за службовими повноваженнями, щось пророкує, інформація про це доходить до вірних цією драбинкою згори донизу.

Львівський храм Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів

Згідно даних Львівської ОДА, існують на Львівщині також громади релігійних організацій язичницького спрямування — загалом числом 10. Найбільше серед них (6) – осередків РУНвіри (Рідної української національної віри).

Їхні обряди та богослужіння сприймаються наразі, як невинне єднання людей із природою, щось таке миле, хоч і трохи сороміцьке, ніби перебування на нудистському пляжі. РУНвірівці формують нову монотеїстичну релігію з поклонінням Даждьбогові, укладають власні священні писання, ґрунтуючись на псевдоісторичній «Велесовій книзі», пишуть нові заповіді, серед яких: “Не поклоняйся чужому поняттю Бога”.

«Ти є той, кому ти поклоняєшся. Ти поклоняєшся Конфуцію — значить ти китаєць українського походження. Ти поклоняєшся Ісусові — значить ти юдеєць українського походження. Ти поклоняєшся чужим духовним істинам — значить ти чужовір», – йдеться в розширеному тлумаченні цього язичницького принципу.

Треба сказати, що поганські уявлення давно і непомітно перейшли у масову свідомість і те, як активно відроджується язичництво, може свідчити про те, що воно нікуди й не зникало, влившись у християнство на рівні забобонів та марновірства. Бо ж навіть на Великдень багато християн сходяться до церкви насамперед для того, щоб покропити святою водою яйця, паску та ковбаску.

На Львівщині також існують 4 мусульманські громади, серед яких Духовне управління мусульман “Умма”, яке має в своєму розпорядженні мечеть на вулиці Лінкольна у Львові. До речі, під час Великого посту та Великодня у представників цієї релігії тривав священний місяць Рамадан. В ісламі Ісуса Христа вважають одним із семи великих пророків, поряд із персонажами Біблії Адамом, Аврамом і Мойсеєм, і називають Іса.

Львівські мусульмани переважно належать до течії шиїтів — їх відрізняє переконання, що керівництво мусульманською громадою має належати імамам — обраним особам з числа нащадків пророка Мухаммада, а не виборним особам — халіфам. Таку віру сповідує переважна більшість населення Ірану та Азербайджану.

Ісламський культурний центр ім. Мухаммада Асада(Львів)

Окрім того, діють на Львівщині дві громади релігійних організацій буддистів та одна — Товариства свідомості Крішни (крішнаїтів).

А от представників поширеного колись на теренах Галичини іудаїзму залишилося обмаль. Загалом на Львівщині, як свідчить статистика Львівської ОДА, діють 10 релігійних громад, три з яких належать до представників так званого прогресивного (реформаторського) іудаїзму.

Християнського Спасителя іудеї не визнають, бо вважають, що Його місія закінчилася невдачею. За їхнім віруванням, месія-машиах повинен був насамперед принести політичне визволення єврейському народу, а не рятувати все людство. Тому Ісуса з Назарету вони називають найзнаменитішим псевдо-месією.

Іудеї вірять, що, на відміну від Ісуса Христа, який народився від непорочного зачаття діви Марії, в народженні машиаха не має бути нічого чудесного. Він має бути сином звичайного єврейського подружжя, але безсумнівним прямим нащадком царя Давида. Іудеї поважатимуть його як знавця тори, він поверне особливий статус єврейській нації. У зрілому віці машиах продемонструє неперевершені якості лідера і його оберуть правителем всіх націй. Як цар усіх народів машиах припинить війни, у світі настане небувале матеріальне процвітання. В епоху машиаха всі люди об’єднаються в єдине суспільство, щоб виконувати волю того, від імені кого правитиме світом цей вождь усіх народів. Дивовижним чином опис діянь іудейського месії збігається із тим, як в християнських пророцтвах описується період правління антихриста.

Кажуть також, що кожен вірний іудей тримає вдома десятиструнну арфу, якою повинен зустріти свого месію, чи то пак машиаха, яким їхні предки дві тисячі років тому не визнали Ісуса Христа. Очікування машиаха є одним із тринадцяти найважливіших принципів іудейської релігії. Вони не просто чекають цього пришестя, але й вимагають його у своїх молитвах.

Богдан Скаврон

Кількість священнослужителів релігійних організацій станом на 1 січня 2021 року:

• Українська греко-католицька церква: 1 307
• Православна Церква України: 713
• Релігійні організації Свідків Єгови: 475
• Римсько-католицька церква в Україні: 130
• Московський патріархат: 82
• Українська церква християн віри євангельської (п’ятидесятники): 80
• Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів: 78
• Релігійні організації харизматичного типу (всього): 41
• Українська уніонна конференція церкви адвентистів сьомого дня: 25
• Релігійні організації пресвітеріан: 10
• Релігійні організації іудаїзму: 9
• Нові релігійні організації язичницького спрямування (всього): 9
• Церква Ісуса Христа святих останніх днів (мормони): 7
• Релігійні організації реформатів: 6
• Релігійні організації Рідної української національної віри: 6
• Релігійні організації ісламу: 4
• Німецька євангелічно-лютеранська церква в Україні: 3
• Українська єпархія Вірменської апостольської церкви: 3
• Нові релігійні організації орієнталістського походження (всього): 3
• Релігійні організації буддистів: 2
• Релігійні організації Товариства Свідомості Крішни: 1

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі