
Про те, хто має служити, навіщо, коли й за яких умов, розповіла “Ділу” старша лейтенантка Львівського обласного військового комісаріату Марія Левко.
Що означає: жінки в Україні тепер військовозобов’язані?
Закон України “Про військову службу і військовий обов’язок” тепер означає, що всі жінки, які мають спеціальність чи професію з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, і придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.
17 грудня 2021 року набув чинності розроблений Генеральним штабом ЗС України та затверджений у встановленому порядку наказом Міністерства оборони України Перелік спеціальностей. Він містить 35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності. Залучатимуться жінки всіх професій – від інженерів до вчителів музики.
Чим теперішній закон про військову службу відрізняється від попереднього?
По-перше, тим, що попередня постанова Кабінету Міністрів від 1994 року з переліком спеціальностей, за яким жінки мають відповідну підготовку і можуть бути взяті на військовий облік – застаріла. У ній містяться спеціальності, які юридично вже не існують в Україні. Жінки й раніше були на військовому обліку, але це стосувалося лише обмеженого кола професій (лікарів чи військовослужбовців).
По-друге, зміни до закону розширюють можливість взяти на облік жінок інших спеціальностей та професій.
По-третє, зміни до Закону удосконалять організаційно-правові засади комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань високопрофесійним особовим складом, як у мирний час, так і в особливий період. Це збільшить кількість висококваліфікованих, навчених за відповідними спеціальностями, військовозобов’язаних. Таким чином систему військового обліку та діяльності місцевих органів військового управління наближають до стандартів НАТО.
Хто, коли і як має ставати на військовий облік?
Військовому обліку підлягають усі жінки віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.
Стати на військовий облік потрібно встигнути до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання.
Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці – досвідом роботи та КВЕДи фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.
Процес постановки на військовий облік подібний до того, який проходять чоловіки. Коли облік повноцінно запрацює, за потреби жінкам будуть пропонувати брати участь у зборах чи тренуваннях. А при влаштуванні на нову роботу, серед документів треба буде надати й військово-обліковий.
Призов на військову службу – стати на облік чи брати до рук автомат?
Взяття на військовий облік – це не призов на службу. На життя українок ці законодавчі зміни зараз не вплинуть, а до кінця 2022 року може постати необхідність стати на облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання. Протягом 2022 року не варто очікувати якихось проблем. Надалі за ухилення від військового обліку, як і для чоловіків, після попередження з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, передбачено штрафи.
Як дізнатись чи підпадаєте ви під військовий облік і за яких обставин загалом йде призов?
Цей факт можна визначити, як просто за логікою (підходите за станом здоров’я, віку, професією чи ні), так і завдяки територіальному центру комплектування та соціальної підтримки. Якщо ж говорити про саму службу, то жінки, які вже є військовозобов’язаними можуть бути залученими для виконання робіт із забезпечення оборони у воєнний час. Якщо це період мирного часу, можна бути призваними на службу у військовому резерві або добровільно, за контрактом.
Як діятиме нововедений закон при вагітності, вихованні неповнолітніх дітей і зміні професії?
Вагітні жінки або ті, хто мають малолітніх дітей, теж беруться на військовий облік. Як і у випадку чоловіків, у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, так і для жінок, враховуватиметься стан здоров’я людини та її сімейні обставини. Якщо змінюєте професію – інформуйте ТЦК та СП, що дозволить краще відстежувати людські ресурси.
Йти до військкомату треба вже зараз?
Ні, на це є цілий рік.Адже процес виконання закону та постановки на військовий облік буде тривати протягом 2022. Звертаю увагу, що це стосується не всіх жінок, а лише тих, чиї спеціальність або професія, споріднені з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Зараз роблять все, аби цей процес був максимально зручним для людей. Жодного примусу і тим більше штрафів протягом року ні для кого не буде.
Ну і останнє, якою є ваша особиста думка? Жінка в армії – сила?
Я, як людина, яка обрала професію, пов’язану з військовою справою, можу сказати, що захист і оборона власної країни незалежна від гендеру. Це не призов, а призвання, поклик. Навіть більше скажу – жінка захищатиме свою країну не гірше за чоловіка, адже ви колись бачили як мати вступається за дитину? Хоча, надіємося, що в нашій країні обійдеться без автоматів.
Коментарі