Військовий облік для жінок: що потрібно знати

Катерина Ященко | 13 січня 2022, 11:00 Інтерв'ю
Share Button
Як відомо, з 30 березня 2021 року набрали чинності зміни до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", внесені Законом України від 30.03.2021 року № 1357-IX. Зокрема, ч. 11 ст. 1 в редакції Закону визначає, що: "Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних".

Про те, хто має служити, навіщо, коли й за яких умов, розповіла “Ділу” старша лейтенантка Львівського обласного військового комісаріату Марія Левко.

Що означає: жінки в Україні тепер військовозобов’язані?

Закон України “Про військову службу і військовий обов’язок” тепер означає, що всі жінки, які мають спеціальність чи професію з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, і придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

17 грудня 2021 року набув чинності розроблений Генеральним штабом ЗС України та затверджений у встановленому порядку наказом Міністерства оборони України Перелік спеціальностей. Він містить 35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності. Залучатимуться жінки всіх професій – від інженерів до вчителів музики.

Чим теперішній закон про військову службу відрізняється від попереднього?

По-перше, тим, що попередня постанова Кабінету Міністрів від 1994 року з переліком спеціальностей, за яким жінки мають відповідну підготовку і можуть бути взяті на військовий облік – застаріла. У ній містяться спеціальності, які юридично вже не існують в Україні. Жінки й раніше були на військовому обліку, але це стосувалося лише обмеженого кола професій (лікарів чи військовослужбовців).

По-друге, зміни до закону розширюють можливість взяти на облік жінок інших спеціальностей та професій.

По-третє, зміни до Закону удосконалять організаційно-правові засади комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань високопрофесійним особовим складом, як у мирний час, так і в особливий період. Це збільшить кількість висококваліфікованих, навчених за відповідними спеціальностями, військовозобов’язаних. Таким чином систему військового обліку та діяльності місцевих органів військового управління наближають до стандартів НАТО.

Хто, коли і як має ставати на військовий облік?

Військовому обліку підлягають усі жінки віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Стати на військовий облік потрібно встигнути до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання.

Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці – досвідом роботи та КВЕДи фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.

Процес постановки на військовий облік подібний до того, який проходять чоловіки. Коли облік повноцінно запрацює, за потреби жінкам будуть пропонувати брати участь у зборах чи тренуваннях. А при влаштуванні на нову роботу, серед документів треба буде надати й військово-обліковий.

Призов на військову службу – стати на облік чи брати до рук автомат?

Взяття на військовий облік – це не призов на службу. На життя українок ці законодавчі зміни зараз не вплинуть, а до кінця 2022 року може постати необхідність стати на облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання. Протягом 2022 року не варто очікувати якихось проблем. Надалі за ухилення від військового обліку, як і для чоловіків, після попередження з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, передбачено штрафи.

Як дізнатись чи підпадаєте ви під військовий облік і за яких обставин загалом йде призов?

Цей факт можна визначити, як просто за логікою (підходите за станом здоров’я, віку, професією чи ні), так і завдяки територіальному центру комплектування та соціальної підтримки. Якщо ж говорити про саму службу, то жінки, які вже є військовозобов’язаними можуть бути залученими для виконання робіт із забезпечення оборони у воєнний час. Якщо це період мирного часу, можна бути призваними на службу у військовому резерві або добровільно, за контрактом.

Як діятиме нововедений закон при вагітності, вихованні неповнолітніх дітей і зміні професії?

Вагітні жінки або ті, хто мають малолітніх дітей, теж беруться на військовий облік. Як і у випадку чоловіків, у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, так і для жінок, враховуватиметься стан здоров’я людини та її сімейні обставини. Якщо змінюєте  професію – інформуйте ТЦК та СП, що дозволить краще відстежувати людські ресурси.

Йти до військкомату треба вже зараз?

Ні, на це є цілий рік.Адже процес виконання закону та постановки на військовий облік буде тривати протягом 2022. Звертаю увагу, що це стосується не всіх жінок, а лише тих, чиї спеціальність або професія, споріднені з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Зараз роблять все, аби цей процес був максимально зручним для людей. Жодного примусу і тим більше штрафів протягом року ні для кого не буде. 

Ну і останнє, якою є ваша особиста думка? Жінка в армії – сила?

Я, як людина, яка обрала професію, пов’язану з військовою справою, можу сказати, що захист і оборона власної країни незалежна від гендеру. Це не призов, а призвання, поклик. Навіть більше скажу – жінка захищатиме свою країну не гірше за чоловіка, адже ви колись бачили як мати вступається за дитину? Хоча, надіємося, що в нашій країні обійдеться без автоматів.

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі